Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi letos vynesla rekordních 40,9 mil. Kč
Olomouc 25. ledna (ČTK) - Rekordních 40,9 milionu korun vynesla letošní Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi, kde tato tradice vznikla. Loni lidé ve sbírce věnovali 38,46 milionu korun. Na území olomoucké arcidiecéze, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, letos vyrazili koledníci s 6108 kasičkami. ČTK to sdělil mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Marek Navrátil.
Zástupce ACHO štědrost lidí překvapila. "Žiji v realitě a snažím se vnímat současnost. Mnoho lidí má skutečně hlouběji do kapsy, a snad i proto více vnímají potřeby těch druhých. I přesto je výtěžek v naší diecézi vyšší než loni," uvedl ředitel ACHO Václav Keprt. Podle něj se do akce zapojilo přes 20.000 koledníků, kteří navzdory nepříznivému počasí obcházeli domácnosti a lidem nabídli možnost podílet se svým darem na pomoci bližním.
Koledování tří králů s charitními pokladničkami se v ulicích měst a obcí uskutečnilo od 1. do 14. ledna. Do Tříkrálové sbírky se zapojilo více než 6100 kolednických skupin, v meziročním srovnání jich bylo o 200 více. Největší příspěvky vykoledovali koledníci ze Zlínského kraje. Například v regionu Uherského Hradiště skončilo v kasičkách bezmála 3,7 milionu korun a v okolí Valašského Meziříčí 3,3 milionu korun. Ve Zlíně sbírka vynesla 3,2 milionu korun. V Olomouckém kraji se zase nejvíce dařilo Charitě Olomouc - získala 2,6 milionu korun.
Výtěžek charita věnuje na přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, ale i na své projekty sociálních a zdravotních služeb, které pomáhají seniorům, lidem s postižením či lidem bez domova. Právě přímá pomoc charity se podle zástupců ACHO zřejmě odráží i na ochotě lidí v této sbírce přispívat.
První Tříkrálová sbírka se z podnětu tehdy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera konala již v roce 2000, ale jen na území olomoucké arcidiecéze. Od roku 2001 se rozšířila ve všech diecézích republiky.
beh hj
V pardubické galerii se staré mlýnské artefakty staly exponáty vesmírné lodi
Pardubice 24. ledna (ČTK) - Gočárova galerie v Pardubicích dnes zahájila výstavu Martina Janíčka nazvanou Vnitřní systém. Umístěná je v bývalém mlýnském sile a exponáty tvoří bývalé části mlýnského vybavení. Se strohým prostorem evokují opuštěnou vesmírnou loď. ČTK to řekl kurátor Filip Jakš. Výstava potrvá do konce března.
"Na výstavě se nachází předměty z mlýnského provozu, které v budově zůstaly. Jsou tady objekty, které přepravovaly pytle s moukou, třídily mouku. Jsou tady kryty na silo, různé pohony, například šroubovice nebo korečkový dopravník," řekl Jakš.
Gočárova galerie se nachází v bývalých automatických mlýnech, budova je národní kulturní památkou. Cílem expozice není ukazovat části mlýna, ale dát jim jiný kontext. Ústředním předmětem je část mlýnského velína postaveného do čtyřmetrové výšky. Na výstavě se stává centrálním řídicím pultem lodi.
"Věž jsme rozsvítili, rozezvučeli. Je tam mix čtyř kanálů, ozývají se z transducerů a reproduktorů. Předměty z mlýnů jsou součástí památkové ochrany, památkář nám dal dokonalou instruktáž, co smíme a co nesmíme dělat. Je to nainstalováno neinvazivně," řekl Jakš.
Martin Janíček je absolventem AVU, je skladatelem a vytváří objektové a zvukové instalace na míru konkrétnímu místu. Silo má na výšku 9,5 metru. Stěny jsou neomítnuté, hrubé a v šedé barvě.
"Dostal jsem dispozici čtyři tubusovité místnosti bývalého sila, to mě velmi bavilo. Evokovalo mi to raketu. Jednotlivé objekty jsem viděl transformované do sci-fi příběhu. Byla to výzva, proto jsem se do toho pustil," řekl ČTK Janíček.
Pozorný návštěvník tam najde i dva malé diaprohlížeče, ukazují římské katakomby z maltského ostrova Gozo. Stará kultura tak propojuje novou kulturu. Důležitým prvkem umělcovy práce je zvuk, na pardubické výstavě rozvibrovává předměty. "Je to doplnění pocitu cesty v raketě nebo modulu vesmírnou tmou za Sluncem nebo na rudou planetu," řekl Janíček.
jlc gcm