Pieta v Resslově ulici připomněla hrdinství československých výsadkářů
Praha 18. června (ČTK) - Desítky lidí si dnes u pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici připomněly památku sedmi československých parašutistů, kteří se tam skrývali po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a před 82 lety po boji s nacistickou přesilou zemřeli. Tradiční piety se zúčastnili politici, vojáci, veteráni, zahraniční diplomaté i veřejnost. Účastníci dnešní akce zdůraznili, že je potřeba si statečnost a oběť výsadkářů i jejich spolupracovníků připomínat i v dnešní době.
V kostele 18. června 1942 zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Pietu zahájily slovenská a česká hymna. Za doprovodu vojenské hudby poté položili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti) a další představitelé státu, armády či města věnce a květiny u okna krypty, která dodnes nese stopy tehdejších bojů československých vojáků s gestapem.
'Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy! - Těmito slovy odpověděli výsadkáři na výzvu, aby se vzdali a složili zbraně. Sedm statečných mužů čelilo stonásobné přesile, a přesto se nevzdali. Jejich hrdinský čin je třeba si neustále připomínat. Položili život za hodnoty jako svoboda, demokracie. Stali se symbolem boje s tyranií,' uvedl Šalomoun.
Parašutisté výsadku Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli Čech Kubiš a Slovák Gabčík. Na Heydricha, který byl do Prahy převelen, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942 v zatáčce v Kobylisích. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června.
Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Kubiš s Gabčíkem a dalšími parašutisty se v pravoslavném chrámu v centru Prahy skrývali tři týdny. Jejich úkryt nakonec objevilo gestapo kvůli zradě jednoho z výsadkářů Karla Čurdy.
Atentát na nejmocnějšího muže tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu je považován za největší čin evropského domácího odboje během druhé světové války. Přispěl k poválečnému obnovení Československa a k tomu, že se mohlo zařadit mezi vítězné státy.
puz abz rot
Absolventi armádního kurzu Komando dnes v Praze převzali odznaky a certifikáty
Praha 17. června (ČTK) - Třináct absolventů armádního kurzu Komando dnes převzalo odznaky, mince a nášivky. Elitní bojový kurz určený pro velitele malých jednotek navazuje na původní výcvik ve Skotsku, který absolvovali českoslovenští vojáci za druhé světové války kvůli přípravě na náročné výsadkové akce. Dnešní ceremoniál se konal v kryptě Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici, kde před 82 lety zahynulo sedm československých parašutistů.
Absolventi nejprve uctili památku zemřelých parašutistů minutou ticha. Poté od představitelů armády převzali certifikáty, odznaky kurzu a nášivky. Nejlepší voják z kurzu Filip Rybovič obdržel také legendární FS dýku, jeden ze symbolů původních britských jednotek Commandos.
Výběrový kurz pořádaný při Vojenské akademii ve Vyškově je zaměřený na velitele malých jednotek zařazené na služební místa, která vyžadují rozvoj individuálních velitelských znalostí, dovedností a schopností. Zahrnuje taktické činnosti, které se blíží reálným bojovým podmínkám se zvýšenou psychickou a fyzickou zátěží. Výcvik trvá přes měsíc a předchází mu náročné výběrové řízení. Letošní kurz úspěšně absolvovalo 13 ze 28 vojáků.
Ocenění převzali vojáci na symbolickém místě - v kryptě cyrilometodějského chrámu v Praze, kde zemřeli českoslovenští parašutisté, kteří v roce 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pravoslavná církev po atentátu poskytla v chrámu mužům útočiště. Po vyzrazení kostel obklíčilo několik stovek vojáků wehrmachtu, příslušníků SS a policistů.
Podle zástupce velitele pozemních sil české armády Róberta Dziaka bylo sedm statečných, kteří v kryptě položili své životy, jedněmi z mnoha, kteří se nechtěli smířit s rozhodnutím nacistů, že zlomí český národ. "Jejich odkaz teď máte v ruce," řekl absolventům kurzu.
sou rdo