Studie: Válka na Ukrajině způsobila emise odpovídající 175 milionům tun CO2
Berlín 13. června (ČTK) - Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO2), vyplývá ze studie, o níž dnes informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard Kč).
Samotné bojové operace podle autorů studie nazvané 'Klimatické škody způsobené ruskou válkou na Ukrajině', kterou představili v Berlíně, vedly k emisím odpovídajícím 51,6 milionu tun CO2. Velká většina tohoto množství připadá na spotřebu pohonných hmot letadly, vrtulníky, tanky či vojenskými nákladními auty. Na straně Ruska to zatím bylo 32,5 milionu tun a na straně Ukrajiny 9,4 milionu tun. Další znečištění způsobily výroba a nasazení bomb, granátů či min, ale také třeba výstavba opevnění či zákopů.
Ještě škodlivější jsou podle 120stránkové studie, která vznikla ve spolupráci s ukrajinským ministerstvem životního prostředí, nepřímé dopady války. Téměř třetina - 32 procent - emisí totiž připadá na výstavbu či opravy zničených a poškozených budov, průmyslových zařízení a infrastruktury. Za dalších 14 procent emisí, které se kvůli válce dostaly do ovzduší, mohou dopady na mezinárodní leteckou dopravu. To, že se aerolinky musí vyhýbat leteckým prostorům nad Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem, vedlo k emisím navíc ve výši odpovídající nejméně 24 milionům tun CO2.
Nezanedbatelnou položkou jsou také požáry, a to jak ty způsobené přímo válkou, tak ty, které vznikly z jiných příčin, ale kvůli bojům jejich hašení trvalo déle, a plameny tak zasáhly větší území. Celková bilance v této oblasti podle autorů studie odpovídá 22,9 milionu tun CO2.
Dalšími zdroji znečištění skleníkovými plyny v důsledku války jsou pak poškození energetické infrastruktury v obou zemích či dopravní prostředky, které miliony uprchlíků použily, aby se dostaly z napadené země.
mtw mka
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 mld. Kč., oznámil Fiala
Praha 12. června (ČTK) - Za 77 tanků Leopard 2A8 by mělo Česko zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem. Nahradit mají sovětskou techniku, po roce 2030 by měla mít česká armáda 122 tanků Leopard.
Podle Fialy není schválení dohody souhlasem s nákupem, ale jde o nezbytný mezikrok. Spolupráce s dalšími zeměmi je podle něj výhodná, zapojení do společných nákupů umožňuje snižovat cenu díky množstevní slevě. Umožňuje také zapojení českých firem do celého dodavatelského řetězce.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zopakovala, že koalici zemí, které mají o nákup tanků zájem, vede Německo. To už uzavřelo smlouvu s výrobcem, jímž je podle ministryně německo-francouzská společnost KNDS. Česko podle ní pořídí tanky Leopard 2A8 v šesti modifikacích.
Fiala připomněl, že kromě přistoupení k tendru na nákup nových tanků 2A8 Německo Česku nabídlo také 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. Jejich cena bude řádově v jednotkách miliard korun, uvedlo dnes ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Stejný počet tanků už Německo Česku darovalo za pomoc Ukrajině. Další shodný dar oznámila česká vláda letos v únoru, podle Fialy budou tanky darovány v blízké budoucnosti. Po roce 2030 by tak měla mít česká armáda 122 tanků Leopard, uvedli premiér a ministryně.
Dohoda by podle Černochové měla být podepsána do konce července, následovat bude vyjednávání mimo jiné o průmyslové spolupráci. 'Všechny vyjednané podmínky ještě předtím, než řekneme ano, předložím vládě k definitivnímu schválení,' uvedla ministryně. Ministerstvo obrany dnes uvedlo, že by smlouvy na nákup tanků Leopard ve verzích 2A8 i 2A4 měly být uzavřeny do konce letošního roku.
Částka 52,1 miliardy korun podle ministerstva zahrnuje i příslušenství, školení či zkoušky. 'Započítána je i inflační a kurzová rezerva, konečná cena tak může být nižší,' sdělil úřad.
Vláda dnes zároveň schválila zařazení hlavního bojového tanku na seznam strategických projektů armády, spolu s pořízením dvou středních transportních letounů. Dosud bylo na seznamu pořízení bojových vozidel pěchoty CV90 a nákup letounů F-35.
sou rem jzf snm