Dostat zámek v Litomyšli na seznam UNESCO trvalo dva roky
Litomyšl (Svitavsko) 30. listopadu (ČTK) - Cesta od myšlenky zapsat renesanční zámek v Litomyšli na seznam UNESCO k rozhodnutí výboru pro světové dědictví v marockém Marrákeši 1. prosince 1999 trvala zhruba dva roky. Vyžadovala mnoho energie a velké nasazení týmu lidí, kteří připravovali všechny podklady. Už předtím do prestižní společnosti světových památek přibyla jiná česká a moravská města, řekl ČTK tehdejší starosta Litomyšle Miroslav Brýdl.
"Když jsem si řekl, že Telč a Český Krumlov se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO a že Litomyšl tam může být taky, začal jsem se o to zajímat. Začal jsem se bavit s některými památkáři, někteří byli pro, aby tam Litomyšl byla, někdo ne," uvedl Brýdl.
Podařilo se mu přesvědčit vedení města a do věci angažovat několik odborníků z Národního památkového ústavu v Praze, kteří napsali potřebná vyjádření a doporučení. Původní záměr zapsat na seznam celé město zúžili na samotný zámek. Oficiální žádost v rozsahu čtyř obsáhlých publikací s množstvím grafických příloh a fotografií byla podána v červnu 1998. V lednu 1999 zámek navštívil první komisař posuzující oprávněnost žádosti. "Konkuroval nám ještě jeden renesanční zámek na Moravě, ale tam se o zápis ani nežádalo," řekl Brýdl.
Podle něj byla příprava vstupu do UNESCO náročná, ale byrokratické komplikace nepociťoval. V Česku byl dostatek zkušených odborníků a v 90. letech jim nescházelo nadšení pro věc.
Národní památkový ústav nyní zámek rozsáhle rekonstruuje. Litomyšlská radnice už před deseti lety díky evropským dotacím obnovila zámeckého návrší. Za 412 milionů korun stavbaři a restaurátoři opravili zámecký pivovar, jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, piaristickou kolej, piaristický kostel, park, první a horní nádvoří a předzámčí, rekonstrukce trvala tři roky. Šlo o největší projekt v novodobé historii Litomyšle, dokončen byl v roce 2014. Na projektu se podílely čtyři architektonické týmy.
dos kš
MF poprvé po dvou letech prodalo eurové státní dluhopisy, a to za 750 mil. eur
Praha 28. listopadu (ČTK) - Ministerstvo financí dnes prodalo státní dluhopisy denominované ve společné evropské měně za 750 milionů eur (18,9 miliardy korun). Byl to první prodej českých eurových dluhopisů za poslední dva roky. Kromě toho ministerstvo prodalo korunové státní dluhopisy za 15,8 miliardy korun při dvojnásobné poptávce investorů. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce zajišťovala.
Zájem investorů o eurové dluhopisy, které jsou splatné v roce 2027, rovněž překročil nabídku ministerstva. Nakoupit je chtěli za 1,3 miliardy eur (32,3 miliardy korun). Průměrný výnos prodaných dluhopisů dosáhl 2,59 procenta ročně. Prodaný objem přitom překročil původní očekávání, protože ministerstvo financí v emisním kalendáři na listopad avizovalo, že trhu nabídne obligace za 500 milionů eur.
Analytik Komerční banky Jaromír Gec očekává, že v příštím roce bude nabídka eurových dluhopisů pokračovat s ohledem na to, že Česko bude muset splatit eurové pokladniční poukázky v objemu 1,5 miliardy eur.
Kromě prodeje eurových dluhopisů nabídlo ministerstvo financí trhu i korunové obligace. Větší zájem byl o státní dluhopisy splatné v roce 2034, které chtěli investoři nakoupit za 20,9 miliardy korun. Ministerstvo financí je prodalo v objemu 10,4 miliardy korun při průměrném výnosu 3,97 procenta. Státní dluhopisy se splatností v roce 2030 chtěli investoři nakoupit za devět miliard korun, ministerstvo je na trh umístilo za 5,4 miliardy korun a průměrný výnos dosáhl 3,68 procenta.
V předchozích listopadových aukcích ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 14,8 miliardy korun. Říjnová emise dosáhla 33 miliard korun. Na prosinec ministerstvo financí plánuje vydat dluhopisy za 18 miliard korun. Za první tři čtvrtletí letošního roku stát vydal dluhopisy v nominální hodnotě 254,2 miliardy korun.
Peníze získané prodejem dluhopisů využívá stát na financování letošního rozpočtového deficitu, který má po novelizaci státního rozpočtu dosáhnout 282 miliard korun, a na zaplacení splatných státních dluhopisů vydaných v minulosti.
str rdo