Papež poděkoval všem, kteří se snaží dialogem a jednáním ukončit války
Vatikán 1. ledna (ČTK) - Papež František dnes u příležitosti Světového dne míru, který si každoročně 1. ledna připomíná katolická církev, poděkoval všem, kdo se snaží o diplomatické řešení v oblastech ozbrojených konfliktů a ukončení válek. Vyzval také lídry zemí s křesťanskou tradicí, aby šli příkladem a odpustili, nebo snížili dluhy nejchudším zemím. Informoval o tom server Vatican News.
"Modleme se za to, aby na všech frontách skončily boje a aby se usilovalo o mír a usmíření," řekla hlava katolické církve v poledne k věřícím, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Někteří přinesli cedule s názvy oblastí, kde trvají ozbrojené konflikty. Papež dnes opět zmínil mimo jiné válku na Ukrajině či v Pásmu Gazy.
Dopoledne papež František, který v prosinci oslavil 88. narozeniny, odsloužil první mši roku v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Během ní podle agentury EFE apeloval na "ochranu života" a "každého stvoření narozeného z ženy od početí až po smrt", což označil za "základ pro budování mírové civilizace". Vyzval přitom k ochraně "života v lůně", života dětí, těch, kteří trpí, chudých, starých či osamělých.
Během mše tradičně 1. ledna zasvěcené Panně Marii také vyzval věřící, aby tento nový rok "svěřili Marii, Matce Boží" a aby jako ona chránili vzácný dar života. "Svěřme Marii tento nový jubilejní rok, aby se znovu zrodila naděje a konečně nastal mír pro všechny národy na zemi," uzavřel papež František.
Svatý rok, známý také jako jubilejní rok, slaví katolická církev obvykle každých 25 let. Ten letošní papež zahájil už při mši ve Svatopetrském chrámu na Štědrý den. Významným obsahem svatých roků je výzva k odpuštění ve všech vztazích a na všech úrovních, s čímž souvisí i možnost získání takzvaných odpustků, což je podle Vatikánu synonymum pro "milosrdenství".
nob ank
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
Kyjev/Moskva 1. ledna (ČTK) - Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela. Ukončení tranzitu od sedmé hodiny kyjevského času (06:00 SEČ) ohlásilo také ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvoláním na "národní bezpečnost", napsal Reuters. "Zastavili jsme tranzit ruského plynu. To je historická událost," prohlásil ministr energetiky Herman Haluščenko.
Kohouty byly v sedm ráno uzavřeny jak na vstupu do soustavy ukrajinských plynovodů na rusko-ukrajinské hranici, tak na výstupu na hranici Ukrajiny se Slovenskem, napsal RBK-Ukrajina.
Kyjev delší dobu avizoval, že dohodu o tranzitu ruské ropy nehodlá prodloužit. Své rozhodnutí zdůvodňuje ozbrojeným konfliktem s Ruskem, které prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení na Ukrajině.
Moskva v důsledku invaze na Ukrajinu přišla o svou dominantní pozici v dodávkách plynu do Evropské unie. Ztráta levných dodávek ruského plynu přitom přispěla ke zpomalení hospodářského růstu a vzestupu inflace v EU, napsal Reuters.
Rozhodnutí Kyjeva neprodloužit dohodu o tranzitu ruského plynu ostře kritizuje slovenský premiér Robert Fico. Ten minulý týden pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně přerušení dodávek elektřiny, pokud Kyjev tranzit ruského zemního plynu na Slovensko zastaví.
Pětiletý kontrakt Naftohazu s Gazpromem z 30. prosince 2019 byl druhou komerční dohodou o tranzitu ruského plynu po jedenáctiletém kontraktu z let 2009 až 2019. Tuto dohodu Ukrajina uzavřela v Moskvě pod výrazným tlakem zemí Evropské unie, které byly skoro tři týdny bez ruského plynu kvůli neshodám o ceně suroviny a o poplatcích za tranzit mezi tehdejšími vládami Julije Tymošenkové a Vladimira Putina, připomněl RBK-Ukrajina. Tehdy byl problém pro země EU mnohem palčivější, protože na ruském plynu byly nesrovnatelně závislejší než nyní. Přes Ukrajinu tehdy proudilo do EU více než 100 miliard metrů krychlových plynu ročně, zatímco v uplynulém roce objem přepraveného plynu mírně převýšil 15 miliard metrů krychlových, což představovalo jen pět procent celkové spotřeby v EU, dodal portál.
msk ank