Austrálie získala právo veta na dohody ostrova Nauru, chce tím omezit vliv Číny
Canberra/Yaren 27. prosince (ČTK) - Austrálie v pondělí uzavřela pětiletou dohodu s Nauru, která dává Canbeře právo veta v uzavírání smluv tohoto tichomořského státu s dalšími zeměmi. Austrálie se paktem snaží umenšit vliv Číny v regionu, informoval web CNN.
"Jelikož uznáváme, že bezpečnost jednoho z nás ovlivňuje bezpečnost nás obou, smlouva stanoví, že Nauru a Austrálie budou společně rozhodovat o jakémkoliv zapojení jiných zemí do bezpečnostního, bankovního a telekomunikačního sektoru Nauru," uvedli australský premiér Anthony Albanese a nauruský prezident David Adeang ve společném prohlášení.
Austrálie nabídla 12tisícovému ostrovu dohromady 140 milionů australských dolarů (2,1 miliardy Kč) například na posílení policejních a bezpečnostních opatření nebo na investice. Dohoda, která vejde v platnost příští rok, bude trvat pět let, napsala CNN.
"Nauru uzavřením (paktu) obětovalo svou schopnost uzavírat bezpečnostní, bankovní a infrastrukturní dohody s Čínou a dalšími třetími stranami výměnou za výrazné zvýšení australských finančních prostředků. Je to krok, kterým Austrálie posílí vztahy v regionu a omezí dosah a vliv Číny v regionu," uvedla Meg Keenová ze sydneyského Lowyho institutu.
Smlouva se do jisté míry podobá té, kterou Austrálie v květnu uzavřela s dalším tichomořským státem Tuvalu. Dohoda s Tuvalu následovala po uzavření bezpečnostního paktu mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy před dvěma lety, která vyvolala obavy ze zřízení čínské námořní základny v jižním Pacifiku, připomněla CNN.
Ostrov Nauru, kde byla velká naleziště fosfátů, od konce 19. století do první světové války patřil Německu. Austrálie jej obsadila v listopadu 1914. Společnost národů ostrov v roce 1920 svěřila do správy Austrálie, Velké Británie a Nového Zélandu. Nauru se v roce 1968 stalo nezávislou republikou.
dud nim
Slovensko je připraveno hostit mírová jednání o Ukrajině, potvrdil Blanár
Bratislava 27. prosince (ČTK) - Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. Uvedl to na facebooku ministr zahraničí Juraj Blanár. S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulou neděli jednal s Putinem.
"Slovensko nabízí prostor pro mírová jednání," napsal šéf slovenské diplomacie v noci na dnešek. Blanár zopakoval dřívější Ficova tvrzení, že konflikt nemá vojenské řešení, a že Slovensko prosazuje mírové řešení a podporuje jakékoliv mírové iniciativy. Ministr připomněl, že se letos ve Švýcarsku zúčastnil mírového summitu, svolaného z ukrajinské iniciativy, a tvrdil, že se tam všichni účastníci shodli na tom, že další mírové jednání se musí uskutečnit za účasti všech stran, tedy i Ruska.
Ruský prezident ve čtvrtek potvrdil, že Slovensko, jehož "neutrální postoj" pochválil, se nabídlo jako jakási "platforma“ pro možná jednání, připomněla agentura AFP.
"Nabízíme slovenskou půdu pro taková jednání," zdůraznil ministr a jako "pozitivní signál k ukončení války, krveprolití a ničení" ocenil Putinovo vyjádření, že by se část mírových jednání mohla vést na Slovensku. Blanár napsal, že i to potvrzuje význam Ficova jednání v Moskvě. Připravenost Bratislavy přispět k mírovému procesu slovenská diplomacie podle Blanára sdělila ukrajinským partnerům už při společném jednání vlád obou zemí na začátku letošního října v Užhorodu.
Slovensko je sice členem Evropské unie a NATO, ale od návratu několikanásobného premiéra Roberta Fica k moci na podzim roku 2023 se přiblížilo Rusku a hlásí se k maďarské pozici, napsala agentura AFP v narážce na kontakty maďarského premiéra Viktora Orbána s Moskvou. Připomněla, že Fico zastavil státní vojenskou pomoc Ukrajině a obviňuje Kyjev z ohrožení dodávek ruského plynu pro svou zemi, který si přeje nadále nakupovat.
Ukrajina loni v létě oznámila, že až do konce roku neprodlouží smlouvu s Ruskem o přepravě ruského plynu do Evropy prostřednictvím své rozsáhlé sítě plynovodů. Zatím nebylo nalezeno žádné řešení, dodala AFP.
msk jd