Galerie Roudnice nad Labem se v nové výstavě zaměřila na uhlí
Roudnice nad Labem (Litoměřicko) 16. června (ČTK) - Galerie v Roudnici nad Labem na Litoměřicku se v nové výstavě věnuje uhlí, a to jakožto výtvarnému prostředku i kontroverznímu tématu spojeném se severem Čech. Na skupinové výstavě je zastoupena více než šedesátka autorů včetně jmen jako Miloš Jiránek, Václav Špála nebo Jan Zrzavý.
Málokterá surovina zaujímá podle tvůrců výstavy v umění natolik výrazné postavení jako právě uhlí. Výstava reflektuje kontroverzní téma "černého zlata" a uhelných lokalit, které je i v době přechodu k obnovitelným zdrojům a alternativním energiím stále aktuální.
"Vztah lidí k těžbě a ke krajině se vyvíjel a vždy jej provázelo střídání vrcholů a pádů. Uhlí je prokletí i každodenní chleba, pozoruhodný nerost i zdevastovaná krajina. Uhlí je živná půda pro politickou lobby i zavalená šachta. Produkuje bohatství, a zároveň vymazává obce z map," uvedla kurátorka výstavy Magdalena Deverová.
Díla pokrývají období posledních sta let. Uhlí inspirovalo řadu umělců, a zdaleka podle Deverové tedy není svázané jen s érou socialistického realismu. Výstava soustředí výrazná jména i méně známé tvůrce od počátků 20. století spolu s tradičními či nadčasovými výtvarnými technikami, jako je malba, kresba, grafika a fotografie, až po současné přístupy a multimediální polohy, tedy video, performance, land art nebo konceptuální přístupy.
Kurátorka oslovila několik autorů, aby vytvořili nová díla přímo pro prostor roudnické galerie. Pod klenbou vznikla instalace hornické řetízkové šatny, doplněná instalací z hlívy ústřičné v galerijním sklepě, což má být dvojice odrážející minulost i současnost uhelných šachet. V hlavním sále jsou instalace Pavla Sterce, Pavla Karouse, Vladimíra Turnera, Roberta Vlasáka a Miloše Šejna, foyer galerie a úvod výstavy patří umělecké skupině Rafani. Architektonické koncepce, které vévodí důlní věž a surová estetika, se ujal Tomáš Svoboda.
Díla zabrala prostor celé galerie, dočasně svěšena je tak stálá expozice. Výstava potrvá do druhé půlky října a naváže na ni řada tematických akcí.
fir abz
Návštěvníkům se dnes večer otevře barokní Clam-Gallasův palác v Praze
Praha 16. června (ČTK) - Muzeum města Prahy dnes večer otevře nově zrekonstruovaný barokní Clam-Gallasův palác v pražském centru. Návštěvníky čeká i doprovodný program. Muzeum to oznámilo v tiskové zprávě. Objekt se návštěvníkům otevře večer jako součást Festivalu muzejních nocí, který se v celé ČR koná od 19. května do 16. června, národní zahájení bylo v Olomouci. V hlavním městě se letos Pražská muzejní noc nekoná, ale některá muzea a instituce se se svým programem připojí právě k Festivalu muzejních nocí.
Festivalu se v hlavním městě zúčastní také 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Od dnešních 19:00 bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek se od 16:00 bude konat v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například přednáška o kosterních pozůstatcích Karla IV.
Návštěvníkům fakulta zpřístupní Muzeum normální a srovnávací anatomie v Anatomickém ústavu, kde mohou vidět zrestaurovanou kostru plejtváka, na výjimečném exponátu jsou zachovány i některé měkké tkáně. K vidění budou také exponáty živočichů, kteří již vyhynuli nebo jim vyhynutí hrozí, a preparáty různých orgánů lidského těla. Stomatologické muzeum Jana Jesenského na Stomatologické klinice zase nabídne světově unikátní škálu exponátů včetně velké komparativní anatomické sbírky chrupů a lebek. Škola otevírá místa, která nejsou široké veřejnosti běžně dostupná.
Clam-Gallasův palác, palácový komplex na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí bude veřejnosti otevřen od 19:00 do 22:00. Prohlídky budou individuální, bez průvodce. Návštěvníci si budou moci zdarma prohlédnout celé reprezentativní patro paláce, jehož stropy zdobí fresky od italského umělce Carla Carloneho. Palác, postavený podle návrhu významného vídeňského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu v první třetině 18. století, je podle muzea skvělou ukázkou vrcholně barokní okázalosti, bohatství a vysokých životních aspirací tehdejší aristokracie.
Kromě samotné prohlídky bude dnes večer pro návštěvníky Clam-Gallasova paláce připraven i doprovodný program. Expozice Hvězdáři a spáči představí práce sklářského sochaře Martina Janeckého jako ukázku současné inspirace barokem. Instalace Květomluva zase ukáže umělecké využití symboliky květin a Vůně baroka přiblíží ingredience z dochovaných historických receptur. Lidé si rovněž budou moci poslechnout slavné skladby z minulosti v podání souboru trubačů.
ver hrm ptd