Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
Praha 12. července (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v červnu hypoteční úvěry za 24,2 miliardy Kč, což je nejvyšší hodnota od března 2022. Proti květnu je to růst o dvě procenta, meziročně o 73 procent. Úrokové sazby nových úvěrů nepatrně klesly na 5,06 procenta z květnových 5,07 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
"Poslední čísla z hypotečního trhu potvrzují jeho postupné oživování a objem nových hypoték v posledních měsících patří mezi nejvyšší za poslední dva roky. Za první polovinu roku se tak poskytl již obdobný objem hypoték jako v první půlce roku 2020, samotný počet hypoték byl však stále o čtvrtinu nižší," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červnu dosáhl 20,2 miliardy Kč, meziměsíčně se zvýšil o 0,6 procenta. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil čtyři miliardy Kč po 3,6 miliardy Kč v květnu. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5403, což je nepatrně pod květnovou úrovní. Je to druhá nejvyšší hodnota v letošním roce a společně s květnem nejvyšší úroveň od března 2022.
"Postupné snižování sazeb centrální bankou se nejvíce projevilo na poklesu úrokových sazeb hypoték s krátkými fixacemi. Klientům to umožňuje aktuálně využít roční až tříleté fixace a ve střednědobém výhledu flexibilně reagovat na nové podmínky. Pokles sazeb na delších fixacích letos nebude tak rychlý, i kvůli trvající nejistotě ohledně dalšího vývoje inflace," řekl generální ředitel Modré pyramidy stavební spořitelny Michael Pupala.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů klesla jen kosmeticky. Tento vývoj jde podle asociace na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst, a i přes jejich rozkolísanost se pohybovaly na těch vyšších úrovních letošního roku.
Průměrná hypotéka v červnu pokračovala v růstu, a to z 3,63 na 3,74 milionu Kč. Od dubna tak průměrná hypotéka převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021, která byla 3,46 milionu Kč.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se se současnými úrokovými sazbami pohybuje kolem 5500 Kč.
fd rdo
UniCredit: Ekonomiky střední a východní Evropy letos porostou o 2,7 pct
Praha 11. července (ČTK) - Ekonomiky zemí střední a východní Evropy letos porostou o 2,7 procenta a příští rok o 2,9 procenta. Vyplývá to z analýzy skupiny UniCredit, která ji poskytla ČTK. Mezi analyzovanými zeměmi byly Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
"Největší hnací silou růstu bude nadále soukromá spotřeba, k čemuž v tomto roce přispějí veřejné investice a v roce 2025 se očekává oživení kapitálových výdajů. Čistý vývoz podpoří hospodářský růst až v budoucím roce," uvedl hlavní ekonom UniCredit pro střední a východní Evropu Dan Bucsa. Kupní síla domácností ve střední a východní Evropě v letošním druhém pololetí a v roce 2025 podle něj dál poroste.
Země jako Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Turecko budou podle ekonoma muset snížit své rozpočtové deficity, ale ani zdaleka nedosáhnou hranice tří procent HDP. Fiskální rizika jsou ve všech ostatních zemích střední a východní Evropy omezená. "V případě, že nedojde ke zpřísnění fiskální politiky, vidíme riziko snížení ratingu státu v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku," dodal.
Ekonomové UniCredit míní, že centrální banky mají v současné době opatrnější postoj kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v prostředí uvolněné fiskální politiky a silné spotřebitelské poptávky. Trhy však podle nich nyní možná podceňují snížení sazeb v roce 2025.
Očekávají, že maďarské předsednictvo v Radě Evropské unie bude upřednostňovat rozšiřováni EU na západní Balkán, snižování migrace do EU a zvyšování konkurenceschopnosti. Západní Balkán má podle nich historickou příležitost reformovat se, získat eurofondy a v dlouhodobějším horizontu vstoupit do evropské celní unie a zlepšit svůj rating. Reformní úsilí je zatím slabé, ekonomové UniCredit považují Černou Horu za lídra v rokováních.
Mezi hlavní rizika v makroekonomickém scénáři skupiny patří zastavení energetické transformace ve střední Evropě, politické boje oddalující přijetí eura v Bulharsku a slabé snahy v zavádění reforem před demografickým poklesem na konci desetiletí.
UniCredit je celoevropská komerční banka s nabídkou služeb v Itálii, Německu a v regionu střední a východní Evropy. Poskytuje služby více než 15 milionům klientů na celém světě. Na českém trhu, kde patří mezi největší banky, UniCredit Bank činnost zahájila v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky.
fd ktp