Analýza: Všechny účastnické fondy penzijního spoření loni klientům vydělaly
Praha 7. ledna (ČTK) - Všechny účastnické fondy penzijního spoření za rok 2023 klientům vydělaly, ten nejúspěšnější přes 30 procent. Po předloňském propadu, který byl největší za desetiletou historii účastnických fondů, byl loňský rok naopak pro akciové strategie jedním z nejlepších. Zajímavé výnosy loni zaznamenali i klienti, kteří spoří v konzervativních fondech. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, kterou má ČTK k dispozici.
Účastnické a transformované fondy má v ČR téměř polovina občanů. Aktuálně je v platnosti asi 4,3 milionů smluv a z toho je přes 40 procent v režimu účastnických fondů doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění.
Největší zhodnocení napříč všemi kategoriemi zaznamenaly NN Růstový s 31,1 procenta a Uniqa Akciový s 28,9 procenta. "Zajímavých výsledků dosáhli ovšem také klienti, kteří investovali do konzervativnějších fondů. Nejlepšího výsledku v loňském roce dosáhl Rentea dluhopisový účastnický fond se zhodnocením 10,80 procenta. Nad deset procent vynesly ještě KB dluhopisový a ČS povinný konzervativní fond,“ uvedl analytik Freedom Financial Services Robert Novoměstský.
Penzijní spoření je podle něj dlouhodobý produkt s horizontem 20 až 30 let. Důležitější než výsledek za jeden rok je dlouhodobé průměrné zhodnocení, které účastnický fond přináší. V tomto kontextu neměly masivní propady dynamických fondů v roce 2022 takový význam, protože dlouhodobě přinášejí klientům výnos průměrně kolem pěti, šesti procent ročně, dodal.
Nejvyššího dlouhodobého průměrného ročního zhodnocení dosahuje mezi fondy s kompletní 11letou historií účastnický fond Conseq Globální akciový, a to 7,5 procenta. Naopak pohled na dlouhodobou výkonnost konzervativních účastnických fondů příliš povzbudivý není.
Celková inflace od roku 2013 do konce loňského roku znehodnotila vložené peníze o více než 50 procent. Z fondů s kompletní historií dosáhly největšího celkového reálného zhodnocení Conseq Globální akciový se 46,9 procenta, následuje ČSOB dynamický se 27,6 procenta a třetí místo zaujímá ČS dynamický s 24,2 procenta. Inflace smazala vyváženým portfoliím pětinu a konzervativním strategiím téměř třetinu hodnoty za 11 let, upozornil Novoměstský.
fd ptd
Prodejci: Nižší daň ze stavebních prací výrazně neovlivní cenu a odbyt stavebnin
Praha 7. ledna (ČTK) - Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u stavebních prací z 15 na 12 procent nebude mít výrazný vliv na cenu a odbyt stavebnin. Klíčový pro vývoj cen bude hlavně cena energií. Vyšší poptávka by mohla nastat ve druhé polovině roku, kdy by měly klesnout úrokové sazby u spotřebitelských a hypotečních úvěrů i inflace. Cena stavebních materiálů by v letošním roce měla spíše stagnovat, výkyvy cen by mohly v průběhu roku nastat maximálně v jednotkách procent a lišit se budou podle typu materiálu. ČTK to sdělili oslovení prodejci stavebnin. Kapacity obchodů jsou podle nich naplněné, trh by proto neměla ani nijak omezit pozastavená výroba ze strany některých českých cihlářů a ocelářů.
"Snížení DPH u stavebních prací o tři procentní body je změna, která jde určitě správným směrem ve snaze podpořit výstavbu a prodej novostaveb. Jeho vliv na poptávku ale zřejmě nebude zásadní. Očekáváme, že v prvním pololetí bude situace ještě stále komplikovaná, trh pozemního stavitelství je v útlumu, navíc má nějakou setrvačnost. Pokud se sníží inflace a následkem toho i úrokové sazby hypoték, bude to významný stimul pro oživení výstavby. Otázkou zůstává, jak rychle se sazby budou snižovat a jak pružně na to bude reagovat trh," uvedl ředitel Stavebniny DEK Radek Vít.
Poptávka po stavebninách na novou výstavbu by měla být podle oslovených odborníků stejná jako loni. Stabilní je ale poptávka po materiálech spojených s rekonstrukcemi, na kterou podle generálního ředitele Saint-Gobain pro východní Evropu Tomáše Rosáka nemá například takový vliv výše úrokových sazeb. "Rekonstrukce se navíc často týkají opatření, která snižují energetickou náročnost budovy, kde je zásadní zvýšení izolačních vlastností celé obálky budovy. Vzhledem k vysokým cenám energií a nákladům na vytápění o ně zájem stoupá. Podpořeny jsou navíc státními dotačními programy," dodal Rosák.
Cena energií se celkově propisuje do cen vyrobených materiálů. Kvůli kombinaci vysokých vstupních nákladů a nízké poptávce na podzim pozastavili některé ze svých závodů například výrobci cihel Wienerberger a Heluz. V prosinci se pak kvůli nízké poptávce i dalším faktorům přestala vyrábět ocel v huti Liberty Ostrava a společnost se dostala do insolvence. Pozastavení dodávek by ale nemělo prodejce podle jejich mínění nijak ovlivnit. Naskladněno mají dostatek zboží a jejich cena bude moci zůstat stabilní.
"Výrobci mají racionální potřebu zdražit díky ekonomice výroby. Trh to ale nedovolí a spíš očekáváme zlevnění v některých sortimentech do pěti procent. Plošně výkyvy cen ale budou minimální a spíš se ceny měnit nebudou, a to bez ohledu na nízkou poptávku. Nemáme možnost zdražovat ani zlevňovat mimo mantinely nákupních cen," řekl ČTK generální ředitel a člen představenstva Pro-Doma Petr Vaněrka.
Od začátku roku 2024 byly v rámci takzvaného konsolidačního balíčku stanoveny pouze dvě sazby DPH, a to vyšší 21 procent a nižší 12 procent. Cena stavebních materiálů se po novém roce snížila z 15 na 12 procent. Daň ze stavebních materiálů zůstala na 21 procentech.
jbr mha