Putin nevylučuje jednání s Ukrajinou, příměří ale nevidí jako reálné
Petrohrad (Rusko) 29. července (ČTK) - Ruský prezident Vladimir Putin nevylučuje jednání o Ukrajině, základem pro ně by podle něj měly být návrhy Číny a lídrů afrických zemí. Zároveň ale na tiskové konferenci po schůzce s představiteli afrických států řekl, že vyhlásit příměří by bylo těžké, když ukrajinská armáda vede ofenzivu proti ruským jednotkám. Informují o tom dnes tiskové agentury.
Ruskojazyčný servis BBC uvedl, že zástupci afrických zemí na summitu navrhovali, aby Rusko a Ukrajina uzavřely příměří. "Proč se na nás obracet s žádostí o zastavení palby? My nemůžeme palbu zastavit, když na nás útočí," řekl Putin.
Ukrajinští představitelé opakovaně dávají najevo, že o míru budou ochotni jednat teprve tehdy, až se Rusko stáhne ze všech ukrajinských území, která okupuje.
Putin tvrdí, že na ukrajinské frontě prozatím boje nezesílily a že ukrajinská armáda od 4. června, tedy přibližně od začátku současné protiofenzivy, přišla o 415 tanků a 1300 ozbrojených vozidel. Agentura Reuters podotýká, že tyto údaje nelze ověřit.
Putin také řekl, že Rusko provedlo "nějaké preventivní údery" proti cílům na Ukrajině po nedávném útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s okupovaným Krymem. Moskva z toho obviňuje Ukrajinu a hovoří o "teroristickém útoku". Poničena byla silniční část této důležité dopravní tepny, zemřel manželský pár a jeho 14letá dcera utrpěla zranění.
Na šéfa Kremlu letos Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač kvůli deportacím ukrajinských dětí. Podle Putina jsou ale informace o únosech "nafouknuté" - zopakoval, že šlo o záchranu dětí. "Vysvětlujeme, že k žádnému únosu dětí nedošlo, šlo o konkrétní kroky vedoucí k záchraně dětí, které byly vyváženy z válečné zóny. Nechat sirotčince pod dělostřeleckou palbou, nebo co? Samozřejmě, že ty děti odvezli," řekl Putin. Společně s ním vydal ICC zatykač také na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.
Rusko v srpnu na summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS v jihoafrickém Johannesburgu bude osobně zastupovat ministr zahraničí Sergej Lavrov. Putin se k jednání připojí přes videohovor. Jihoafrická vláda by ho totiž podle nedávného rozhodnutí soudu musela nechat zatknout. "Nemyslím si, že moje přítomnost na summitu BRICS je důležitější než moje přítomnost tady. Toť vše," řekl k tomu dnes Putin.
hab spr jkh
Spojené státy pomohou Austrálii s výrobou raket, oznámili ministři obrany
Brisbane (Austrálie) 29. července (ČTK) - Spojené státy pomohou Austrálii vybudovat raketový průmysl. Podle agentury AFP to dnes po jednání v Brisbane uvedli ministři obrany obou zemí. Agentura Bloomberg napsala, že jde o další krok v prohlubování americko-australské bezpečnostní spolupráci ve snaze čelit čím dál asertivnější Číně.
Americký ministr obrany Lloyd Austin je spolu s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem na návštěvě Austrálie v rámci každoročních ministerských jednání s jejich australskými protějšky Penny Wongovou a Richardem Marlesem.
"Doufáme, že výroba raket bude v Austrálii zahájena během příštích dvou let v rámci kolektivní průmyslové základny mezi našimi dvěma zeměmi," citovala Marlese agentura AFP. Podle Marlese nebyl vztah mezi oběma zeměmi nikdy lepší, než je dnes. Ministryně Wongová Spojené státy označila za "nejbližšího strategického partnera".
Prohloubení spolupráce zahrnuje častější nasazení amerických ponorek v Austrálii, pravidelné střídání plavidel americké armády a spolupráci při výrobě řízených střel, oznámili dnes v Brisbane ministři obrany obou zemí. V rámci projektu se budou v Austrálii vyrábět salvové raketomety. Austin podle agentury Reuters upřesnil, že by to mohlo být do roku 2025.
Spojené státy podle agentury AFP hodlají s Austrálií spolupracovat na rozvoji jejího začínajícího domácího raketového průmyslu s cílem zajistit v budoucnu spolehlivý dodavatelský řetězec pro vlastní ozbrojené síly. Válka na Ukrajině zatížila vojenské dodavatelské řetězce v USA a postupně snížila zásoby raket a další munice.
Od roku 2021 se také výrazně prohloubila spolupráce mezi USA a Austrálií ve snaze čelit rostoucí asertivitě Číny. Ačkoliv je Čína pro Austrálii největším obchodním partnerem, Washington a Canberru pojí dlouholeté spojenectví. Obě země jsou také spolu s Kanadou, Novým Zélandem a Spojeným královstvím členy aliance pro sdílení zpravodajských informací Five Eyes.
Austrálie, USA a Británie v roce 2021 uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS, na jehož základě Londýn a Washington Canbeře do roku 2030 pomohou vybudovat a udržovat flotilu ponorek s jaderným pohonem. Součástí dohody je také spolupráce v bádání ve strategicky významných oblastech, včetně kyberbezpečnosti a umělé inteligence.
ngl spr