Zvonice v poutním areálu v Horní Polici má po více než 80 letech znovu pět zvonů
Horní Police (Českolipsko) 19. června (ČTK) - Zvonice v poutním areálu v Horní Polici na Českolipsku má po více než 80 letech znovu pět zvonů. Poslední dostala tento týden. Poprvé se rozeznějí při poutní slavnosti 30. června, řekl dnes ČTK správce farnosti Radek Jurnečka.
Zvony se do poutního areálu, který je národní kulturní památkou, začaly vracet před čtyřmi lety. Všechny jsou nové. V první etapě obnovy poutního areálu zvonař v roce 2020 zavěšoval tři největší, které váží 260, 520 a 950 kilogramů. Loni přibyl 170kilogramový pojmenovaný sv. Josef. 'Tento je Jáchym. Je nejmenší a váží 125 kilogramů,' dodal Jurnečka. Nový zvon požehná biskup Stanislav Přibyl právě při poutní slavnosti, která bude příští týden v neděli.
Poutní areál v Horní Polici patří k nejcennějším barokním památkám v Libereckém kraji. Vznikl na místě gotického kostela vypáleného husity. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, která byla vnímaná jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo, kde byla vylovena z řeky, připomíná mariánský sloup.
Poutní areál byl ještě před pár lety v havarijním stavu, jeho obnova začala v roce 2018 a dosud neskončila. Nejrozsáhlejší byla první etapa za více než 100 milionů korun, která trvala dva roky. Rekonstrukce se dočkaly kostel, zvonice, věžičky ambitů i exteriér. Na obnovu areálu se tehdy církvi podařilo získat evropské dotace, které pokryly většinu nákladů. Druhá etapa zhruba za 17 milionů korun byla zaměřená především na opravu zahrady a také ambitu, což je polokrytá chodba okolo kostela. 'V tomto roce děláme průčelí fary, děláme zázemí pro cyklisty a budeme dělat toalety pro poutníky. Získali jsme na to dotaci asi 2,5 milionu korun,' řekl Jurnečka.
U fary, která připomíná barokní zámeček, jde podle něj o první etapu rekonstrukce. Předchozí správce farnosti náklady na její celkovou obnovu odhadl na 60 milionů korun. 'Faru budeme opravovat po částech,' dodal Jurnečka. Podle něj nyní připravují žádost o získání dotace z evropského programu IROP.
Díky obnově zájem turistů o toto poutní místo stoupl. 'Za měsíc tady máme šest až osm zájezdů,' řekl správce farnosti. Dvakrát více lidí chodí i na bohoslužby. 'Jsou každou neděli ve tři odpoledne a chodí tam kolem 50 lidí,' dodal.
knt hj
Jihlava nechá udělat přístup ke staré šachtě sv. Jiří, aby do ní šlo nahlédnout
Jihlava 18. června (ČTK) - Jihlava nechá vybudovat přístup k šachtě svatého Jiří, aby do ní mohli lidé bezpečně nahlédnout. Šachta se předloni začala propadat, na jejím zajištění teď pracuje státní podnik Diamo. Jihlavští zastupitelé dnes na práce u šachty schválili 605.000 korun. O návrhu nikdo nediskutoval ani proti němu nikdo nehlasoval.
Samotné zajišťování starého důlního díla podle dřívějších údajů radnice a podniku platí stát. Jihlava má v plánu připomenout v těchto místech historii dolování vytvořením hornického skanzenu.
Náměstek primátora Radek Popelka (ANO) dnes řekl, že na vrchu Šacberk jsou odkrývané pozůstatky bývalé těžby stříbra. Město chce tento významný nález zpřístupnit. Do terénu, který je teď odtěžený, aby se technika dostala na místo, nechá vložit umělou štolu, aby bylo možné vidět staré důlní dílo zblízka. Přístupová štola by měla být následně zahrnutá zeminou do původní výšky.
Štolu vybuduje Diamo ve spolupráci s jihlavským odborem technických služeb, uvedla radnice na webu.
Šachta se začala propadat na podzim 2022, nejdřív tam byl udělaný vrtný průzkum. Pracovníci teď s těžkou stavební technikou odebírají materiál, který se za staletí nashromáždil v ústí šachty. "Práce stále probíhají a pomalu nám odkrývají tajemství skrytá pod nánosem času. Už teď je zřejmé, že před sebou máme mimořádně zachovalou lokalitu," uvedl Popelka.
Podle náměstka primátora pro památkovou péči Martina Laštovičky (KDU-ČSL) tam byla například odhalena dochovaná komora vodního kola, které pohánělo stroj na čerpání vody a ručně ražená odvodňovací štola.
Šachta hluboká až 80 metrů pochází z nejstarší etapy dolování v Jihlavě. Dva pokusy o obnovu těžby v letech 1592 a pak i 1734 byly brzo ukončené kvůli slabému výtěžku stříbrných rud.
Jihlava byla nejstarším královským horním městem v českých zemích, bohaté stříbrné žíly tam byly objeveny v první polovině 13. století. Hornická činnost byla ve městě a jeho okolí provozovaná s přestávkami do roku 1781.
vst hj