Benefiční aukce Nadace Euronisa vynesla pro potřebné rekordních 1,255 mil.Kč
Liberec 23. listopadu (ČTK) - Benefiční aukce Nadace Euronisa vynesla na pomoc potřebným v Libereckém kraji a Šluknovském výběžku rekordních 1,255 milionu korun. Aukce se v sobotu konala pošestadvacáté a v minulosti se přes milion výtěžek dostal jenom třikrát, naposledy před krizí v roce 2007, řekl dnes ČTK projektový manažer Jiří Helis. Letošní výtěžek aukce překonal dosavadní rekord z roku 2001 o 150.000 korun. Vydražit se podařilo většinu ze 180 nabízených děl od 139 výtvarníků.
Po dvou ročnících, které se mohly kvůli koronavirové pandemii konat pouze on-line, se aukce opět vrátila do Oblastní galerie. Současně to byla první aukce, která se konala paralelně v sále a na internetu. Sál se na celkové částce podílel 650.000 Kč. "Nejdražším vydraženým dílem byl akvarel Stanislava Kolíbala s názvem Dva kruhy a půlkruh z roku 2022. Z vyvolávací ceny 45.000 Kč se konečná cena vyšplhala na 120.000 Kč. Kupec se aukce účastnil v sále," doplnil Helis.
Dalšími velmi úspěšnými položkami byl autorský tisk Jana Kalába, Sonoma, který se z vyvolávací ceny 5000 korun dostal až na 41.000 Kč. Dílo již tradičního dárce Pasty Onera, Tupac se prodalo za 61.000 korun, když vyvolávací cena byla o 6000 korun nižší. Za stejnou cenu se vydražil akryl na desce od Vladimíra Houdka, který nadaci letos podpořil poprvé. "Nejúspěšnější skleněnou plastikou byla Katedrála od Tomáše Hlavičky, o kterou se svedl velmi urputný boj mezi dražícími na internetu a v sále. Z 30.000 korun se dostala na 72.000," dodal Helis.
"Benefiční aukce vynesly od roku 1997 i s letošní aukcí již téměř 19 milionů korun. Ze 180 letošních položek zůstalo nevydraženo 28. Nevydražená díla je ještě možné zakoupit za vyvolávací cenu na www.pragueauctions.cz," řekl projektový manažer nadace. O rozdělení peněz bude podle něj rozhodovat příští týden správní rada, organizace pomáhající postiženým nebo sociálně slabým by je měly dostat ještě letos.
Křesťanská nadace Euronisa vznikla v roce 1995 z podnětu libereckého Sboru Jednoty bratrské. Působí v české části Euroregionu Nisa, zahrnující čtyři okresy Libereckého kraje a Šluknovský výběžek. S 53 miliony korun nadačního jmění patří do třicítky největších nadací v zemi. Od svého založení rozdělila přes 38 milionů korun a podpořila bezmála 360 organizací. Finanční prostředky nadace získává nejen z výnosů nadačního jmění, ale i z darů firem a jednotlivců a z benefičních akcí. Pomáhá také veřejná sbírka "Pozvedněte slabé!“, jejímž patronem je herec Jiří Lábus.
ivc kš
Muzeum Kroměřížska představí dílo výtvarnice Otilie Šuterové Demelové
Kroměříž 23. listopadu (ČTK) - Malá galerie Muzea Kroměřížska představí dílo kroměřížské rodačky Otilie Šuterové Demelové. Výstava, jejíž vernisáž je naplánovaná na čtvrteční odpoledne, nabídne průřez její celoživotní výtvarnou tvorbou. Zahrnuje nejen práce sochařské, ale i malby akrylem. Lidé si prohlédnou i perokresby deníkového charakteru a perokresby inspirované čínskými znaky, sdělila dnes ČTK mluvčí muzea Martina Malá.
Sochařské práce Šuterové Demelové se podle kurátora výstavy Martina Janáka vyznačují cítěním ve figuře a věrností keramice z Poštorné na Břeclavsku. "Kromě volné tvorby vytvářela řadu let také plastiky a reliéfy pro architekturu. Podílela se tak na formování našeho veřejného prostoru," uvedl Janák.
V posledních letech se podle něj autorka přiklání ke kresbě, v níž zaznamenává téměř deníkovou formou prchavé okamžiky každodenního života. "Její osobnost a vitalita ukazuje, že tvorba může být smyslem života," doplnil kurátor.
Sochařka vytvořila například plastiku Přesvědčení pro Pomník internovaným ve vojenských táborech nucených prací. Pomník je na Husově náměstí v Kroměříži. Na okraji areálu Kroměřížské nemocnice v Havlíčkově ulici stojí její keramická plastika Nový život. Zpracovávala různá témata do škol, sportovních, zdravotnických a obřadních prostor, ale také sakrální motivy. "Vytvořila například reliéf svatého Vojtěcha pro otrokovický kostel či křížové cesty pro Mírov, Hrachovec, Chudčice, Soběšice a Příbram na Moravě," uvedla Malá.
K výstavě, která potrvá do 19. února, je připraven vzdělávací program pro školy. "Zkusíme si položit otázku, co může k výtvarné tvorbě povzbudit nás. Dětem se jistě podaří najít v sobě netušené schopnosti. Vyzkouší si práci s tvárnými materiály a samy budou překvapeny, co krásného umí vytvořit," uvedly lektorky Kateřina Mozgová a Ludmila Žákovská. Muzeum plánuje i workshopy pro veřejnost a na leden komentovanou prohlídku s kurátorem.
Otilie Šuterová Demelová se narodila v roce 1940 v Kroměříži. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor keramika u profesora Stanislava Mikuláštíka. Ve studiu pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesorů Josefa Malejovského a Otto Eckerta, kresbu absolvovala u Jana Baucha a Karla Stehlíka. Je členkou několika výtvarných sdružení. Její práce si mohli prohlédnout zájemci na mnoha výstavách v České republice, na Slovensku a v Itálii.
chv hj