TV Noe odvysílá publicistický seriál o ekonomice církve
Praha 2. ledna (ČTK) - Televize Noe v příštím týdnu odvysílá vlastní publicistický seriál Ekonomika církve. Zaměří se na hospodaření pražského arcibiskupství v posledních 12 letech, tedy od platnosti zákona o církevních restitucích z 1. ledna 2013. O novém seriálu informovalo pražské arcibiskupství a také televize na svých webech.
Natočeny byly tři díly, čtvrtým bude podle arcibiskupství diskuse odborníků. Jednotlivé díly TV Noe odvysílá v pondělí 6. ledna ve 21:00, v úterý 7. ledna ve 21:20 a v pátek 10. ledna v 08:20.
První díl nese podtitul Byznys ve jménu božím aneb proč církev podniká. "V dílu chceme ukázat, že církev neexistuje pro podnikání, ale funkční podnikání je potřebným předpokladem toho, aby byl naplněn účel existence církve," uvedla TV Noe v anotaci k programu. Druhý díl se má věnovat investicím do budoucnosti, třetí darům a donátorům.
Arcibiskupství pražské začalo před několika lety investovat do bytů a snaží se zbavovat majetku, který považuje za zbytný. Některá rozhodnutí, jako například snaha prodat Jindřišskou věž, vzbudila rozruch. Pro věž i pro dalších šest nemovitostí arcibiskupství kupce stále hledá, plyne ze seznamu majetku nabízeného k prodeji.
Představitelé katolické církve opakují, že musejí vhodnými investicemi a snižováním nákladů zajistit zdroje pro dobu, v níž církev přestane dostávat příspěvek od státu.
Poslední příspěvek na svou hlavní činnost dostane církev od státu podle zákona v roce 2029. Až do roku 2042 budou církvi plynout splátky finančních náhrad za majetek, který jí v restitucích nebyl vydán.
Podle poslední výroční zprávy dostalo pražské arcibiskupství za rok 2023 z obou příspěvků od státu dohromady 270,1 milionu korun. Na mzdách arcibiskupství podle výroční zprávy v roce 2023 vydalo 291 milionů korun.
"Hlavní činnost je a bude vždy ztrátová, neboť kromě mezd do ní patří i opravy kostelů. Jejími zdroji jsou pouze sbírky, dary věřících a granty na opravu památek. Na pokrytí výdajů hlavní činnosti slouží finance vydělané v hospodářské činnosti," stojí ve výroční zprávě.
Pro vlastní podnikání arcibiskupství založilo dvě soukromé firmy jako servisní organizace, a to XPlace Services, která se stará o nájemní byty, jež církev získala, a AP lesnická, která se věnuje lesní prvovýrobě. Mimo ně s majetky hospodaří Nadace Arietinum založená v roce 2020 kardinálem Dominikem Dukou, a také Nadace sv. Ludmily, jejímž cílem je postavit v Klecanech u Prahy základní školu pro děti s vážnou poruchou řeči.
ani snm
Papež poděkoval všem, kteří se snaží dialogem a jednáním ukončit války
Vatikán 1. ledna (ČTK) - Papež František dnes u příležitosti Světového dne míru, který si každoročně 1. ledna připomíná katolická církev, poděkoval všem, kdo se snaží o diplomatické řešení v oblastech ozbrojených konfliktů a ukončení válek. Vyzval také lídry zemí s křesťanskou tradicí, aby šli příkladem a odpustili, nebo snížili dluhy nejchudším zemím. Informoval o tom server Vatican News.
"Modleme se za to, aby na všech frontách skončily boje a aby se usilovalo o mír a usmíření," řekla hlava katolické církve v poledne k věřícím, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Někteří přinesli cedule s názvy oblastí, kde trvají ozbrojené konflikty. Papež dnes opět zmínil mimo jiné válku na Ukrajině či v Pásmu Gazy.
Dopoledne papež František, který v prosinci oslavil 88. narozeniny, odsloužil první mši roku v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Během ní podle agentury EFE apeloval na "ochranu života" a "každého stvoření narozeného z ženy od početí až po smrt", což označil za "základ pro budování mírové civilizace". Vyzval přitom k ochraně "života v lůně", života dětí, těch, kteří trpí, chudých, starých či osamělých.
Během mše tradičně 1. ledna zasvěcené Panně Marii také vyzval věřící, aby tento nový rok "svěřili Marii, Matce Boží" a aby jako ona chránili vzácný dar života. "Svěřme Marii tento nový jubilejní rok, aby se znovu zrodila naděje a konečně nastal mír pro všechny národy na zemi," uzavřel papež František.
Svatý rok, známý také jako jubilejní rok, slaví katolická církev obvykle každých 25 let. Ten letošní papež zahájil už při mši ve Svatopetrském chrámu na Štědrý den. Významným obsahem svatých roků je výzva k odpuštění ve všech vztazích a na všech úrovních, s čímž souvisí i možnost získání takzvaných odpustků, což je podle Vatikánu synonymum pro "milosrdenství".
nob ank