Archeologové našli při výzkumu na Znojemsku pravěký hrob dítěte
Těšetice (Znojemsko) 9. července (ČTK) - Pravěký hrob asi šestiletého dítěte našli při letošním školním výzkumu v Těšeticích-Kyjovicích na Znojemsku studenti archeologie z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Peter Tóth.
"Už pátou výzkumnou sezonu se zabýváme výzkumem takzvaného dlouhého domu kultury s lineární keramikou, která spadá do období 5200 až 5000 let před naším letopočtem. Zkoumali jsme jednak půdorys domu, ale také stavební jámu, z níž tehdejší obyvatelé brali hlínu na stavbu domu. Nález hrobu mezi domem a stavební jámou pro nás byl překvapením," uvedl Tóth.
Upřesnil, že lidé kultury s lineární keramikou, tedy z pravěkého období neolitu, měli různorodé zvyk související s pohřbíváním svých zemřelých. "Regulérních pohřebišť známe málo, častěji byli mrtví pohřbívání v sídlištním prostředí, ať už v hrobových jámách nebo sídlištních objektech. Zatímco některé hroby jsou bez hrobových přídavků, jinde byly nalezeny například korálky nebo různé nářadí odlišené podle toho, zda se jednalo o muže nebo o ženu," uvedl vedoucí výzkumu.
Výzkumy v lokalitě Těšetice-Kyjovice začaly na konci 60. let minulého století, většina nálezů spadá do neolitického období. Geofyzikální průzkum z roku 2010 zjistil, že známky osídlení z tohoto období jsou na ploše 30 hektarů, samotné sídliště se rozkládá asi na 15 hektarech a zahrnuje asi 100 domů různých velikostí.
"K výzkumu jsme si vybrali domy různých rozměrů. V západní Evropě se objevil model, podle něhož v nejmenších domech žili spíše lovci a v dlouhých domech zase lidé, kteří se věnovali hlavně zemědělství. Tento model se snažíme ověřit i v Těšeticích," dodal Tóth.
Výzkum přímo na nalezišti v tomto týdnu skončí, poté se budou mladí archeologové věnovat přírodovědným analýzám, budou zkoumat zbytky v nádobách a zjišťovat, co se v nich vařilo, případně pomocí radiokarbonové metody zkoumat stáří organického materiálu. Kostra dítěte, kterou dnes našli, bude podrobena antropologické analýze, bude zkoumat věk nebo případné nemoci dítěte, odborníci provedou i analýzu DNA.
ska hj
Reuters: Írán rozšiřuje dva závody na výrobu balistických raket
Teherán 8. července (ČTK) - Írán ve dvou provozech nedaleko Teheránu rozšiřuje závody na výrobu balistických raket, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na satelitní snímky od společnosti Planet Labs, dva americké výzkumníky a tři nejmenované íránské představitele.
Rozšíření produkce předcházela dohoda z října 2022, v níž Írán souhlasil s poskytnutím raket Rusku, které je chce používat ve svém vojenském tažení na Ukrajině. Podle amerických představitelů Teherán dodává rakety také jemenským povstalcům Húsíům a libanonské šíitské milici Hizballáh.
Snímky vojenské základny Modarres pořízené komerční satelitní firmou Planet Labs v březnu a komplexu na výrobu raket Chodžir v dubnu zachycují více než 30 nových budov v obou provozech nedaleko Teheránu.
Snímky, které si prohlédli redaktoři Reuters, dokládají, že mnoho staveb je obklopeno velkými hliněnými náspy. Takové zemní valy se přitom využívají při výrobě raket a mají zabránit tomu, aby výbuch v jedné budově odpálil vysoce hořlavé materiály v okolních stavbách, uvedl Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies v kalifornském Monterey. Rozšiřování provozu v Chodžiru podle Lewise začalo v srpnu loňského roku a v Modarresu v říjnu. Snímky Lewis analyzoval ve spolupráci s Deckerem Evelethem z amerického think tanku CNA.
Podle odborníků je íránský arzenál již nyní největší na Blízkém východě. Odhaduje se, že islámská republika disponuje více než 3000 raket, včetně modelů určených k nesení konvenčních a jaderných hlavic. Oba američtí výzkumníci v oddělených rozhovorech uvedli, že ze snímků není jasné, jaké typy raket se budou v nových zařízeních, která jsou podle všeho stále ve výstavbě, vyrábět.
Tři íránští představitelé, kteří si nepřáli být jmenováni, protože nebyli oprávněni mluvit s médii, potvrdili, že zmíněné dva provozy byly rozšířeny za účelem navýšení produkce konvenčních balistických raket.
'Proč bychom neměli?' tázal se podle Reuters jeden z íránských zdrojů. Podle dalšího zdroje rozšiřování provozů umožní také navýšit produkci dronů. Tyto bezpilotní letouny a díly hodlá Írán podle zdroje prodávat Rusku, jemenským povstalcům Húsíům a Hizballáhu. Reuters se tvrzení íránského zdroje nepodařilo bezprostředně ověřit a íránská mise při OSN na žádost o komentář ohledně rozšiřování závodů nereagovala. Teherán v minulosti popřel, že by dodával Húsíům a Rusku drony a rakety.
ngl zdp