Pražská výstava ukazuje přes 30 maleb, kreseb a koláží architekta Davida Vávry
Praha 9. května (ČTK) - Přes 30 maleb, kreseb a koláží nabízí výstava 3x10=31 architekta, malíře, herce a zakladatele divadla Sklep Davida Vávry. Ve třech tematických okruzích se umělec věnuje finskému architektovi Alvaru Aaltovi, detaily z jeho díla zachycuje v kresbách doplněných krátkými básněmi. Koláže sestavil Vávra z časopisů z minulého století a každá se věnuje jiné dekádě. Třetím tematickým okruhem jsou barevná vyobrazení mraků, k jejichž tvorbě Vávru inspirovala báseň Bohuslava Reynka. Návštěvníky dnes výstavou provedl Vávra a doplnil ji komentářem.
V první části klubu jsou k vidění obrazy inspirované pracemi architekta Aalta. "Deset důvodů, proč mít rád Alvara Aalta. Jsou to detaily, žádný urbanismus, a jsou z doby, kdy se obrátil k přírodě," řekl Vávra.
Koláže, které Vávra tvořil na konci tisíciletí k Silvestru 1999, zachycují jednotlivé dekády minulého století. "Padesátá léta, ten Klement Gottwald tam vykukuje, ale támhle už trsá Elvis," řekl Vávra. Koláži, která se věnuje 70. letům, pak dominují titulní strany časopisu Vlasta, například s Vladimírem Menšíkem.
"Pak je pro mě úplný vrchol, časopisy Národní výbory. To byl nejodpornější časopis, ale tak odporný, že byl vlastně krásný. Já jsem v té době měl koláže, které jsem nekolážoval. Jen jsem nalepil stránku a napsal 'Koláže, které kolážoval sám život'. A byl tam třeba předseda KSČ u velkého stolu v zeleném saku a před sebou měl zelené průhledné pravítko. V tom bylo všechno," dodal. V koláži z 90. let je i titulní strana Reflexu, kde je Vávra v roli Alexandra Dubčeka.
Kromě děl z tří tematických celků výstava obsahuje také další malby a kresby, které se věnují například Třeboni nebo zahraničním městům, jako jsou Tokio, Porth, Sydney či Sarajevo. Vávra řekl, že v nejbližší době bude vystavovat další díla v Rožďalovicích na Nymbursku. Pro expozici vytvořil sérii o apoštolech.
Vávra absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Je také propagátorem architektury, byl spoluautorem a průvodcem televizního dokumentárního cyklu Šumná města. Většina lidí ho zná z prostředí divadla Sklep, které v 70. letech založil spolu s Milanem Šteindlerem. Jako architekt postavil rodinné domy, je autorem rekonstrukcí veřejných staveb, navrhoval vyhlídky, věže, lávky, přestavby kostelů i novostavby modliteben a kapliček. Letos v lednu v Děčíně slavnostně odhalili Vávrův pomník Jana Palacha a Jana Zajíce.
vid rot