V Harrachově po čtyřech letech dokončili rekonstrukci kaple sv. Alžběty
Harrachov (Jablonecko ) 4. srpna (ČTK) - V Harrachově na Jablonecku dokončili po čtyřech letech rekonstrukci kaple sv. Alžběty, kterou postavili za patronátu majitele panství Jana Nepomuka Harracha v letech 1898 až 1902, kdy byla také vysvěcena. Obnova drobné stavby u místní sklárny přišla na více než tři miliony korun, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) u příležitosti slavnostního znovuvysvěcení kaple kardinálem Dominikem Dukou.
Historizující kaple sv. Alžběty postavená v neogotickém stylu stojí u silnice, na jižním okraji areálu sklárny, zhruba 25 metrů od Panského domu. Od konce června 2021 je památkově chráněná spolu s dalšími částmi areálu sklárny, jako je Panský dům nebo brusírna skla. Zasvěcena je kaple sv. Alžbětě, která byla patronkou charitativních sdružení, sirotků, vdov, nevinně pronásledovaných a bývá nazývána 'světicí spravedlnosti'.
'Kaplička je jednou z místních dominant, byla ale v havarijním stavu - střechou zatékalo, zvon byl rozbitý, plot zbouraný,' popsal stav drobné památky starosta. S obnovou začali dobrovolníci, pak se přidalo i město, přispěl Liberecký kraj a také ministerstvo zemědělství z programu na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků. Obnovou prošly vstupní dveře, propadlé podlahy i dubové lavice, restaurátoři opravili cenné vitráže, zlacení kříže i unikátní oltář z benátských zrcadel.
Harrachovské kapli se říká skleněná, i když je z místní žuly, erby a sochy jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je český sochař Antonín Sucharda. Interiér je ale ukázkou umu českých sklářů. Ve věžičce visí půlmetrový skleněný zvon, původní v harrachovské sklárně odlil v roce 1916 Julius Klinger. Zvon ale praskl, a tak ve sklárně vyrobili nový. 'Zvonilo se na něj, když se v rodině nějakého skláře narodilo dítě nebo když sklář zemřel,' řekl majitel sklárny František Novosad.
Kaple je součástí areálu harrachovské sklárny, která patří v Libereckém kraji k oblíbeným turistickým cílům. Ročně ji navštíví až 60.000 lidí. Podnik vyrábí luxusní nápojové a užitkové sklo a křišťálové lustry a zaměstnává zhruba 80 lidí. V areálu je sklářské muzeum a prodejna, výtvarná dílna, minipivovar, pivní lázně, hotel a restaurace. I obnovená kaple zůstane podle Vašíčka otevřená veřejnosti.
ivc rot
Po dvou letech příprav se v Telči otevřou výstavy věnované rodu Habermannů
Telč (Jihlavsko) 31. července (ČTK) - Po dvou letech příprav začne ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku velká výstava přibližující tvorbu umělců rodiny Habermannů. Retrospektiva Až na dno představí práci šperkařky Věry Habermannové, výstava nazvaná Vulkánovy děti nabídne díla uměleckých kovářů a sochařů z rodu, za kterým stojí Alfred Habermann (1930 - 2008), umělecký kovář původem z Jihlavy. Výstavy budou podle jeho vnuka Davida Habermanna přístupné do 5. ledna příštího roku.
Jsou instalované v Šatlavě, v galerii Hasičský dům i na nádvoří telčského Univerzitního centra, které poskytlo prostor pro instalaci největších kovaných plastik. 'Chtěl jsem, aby to taky trochu 'načuchlo' dědou, takže jsme se synem dělali sluneční hodiny. Je to kopie slunečních hodin, které děda dělal v 70. letech pro město Brno do Kohoutovic,' řekl ČTK David Habermann.
Součástí výstavy jsou Davidovy umělecké práce, ve které se věnuje především figurální tvorbě. Vystavuje i jeho otec Alfred, bratr Josef, dcera Elisabeth, která se věnuje kamenosochařství, syn Matyáš, který je v rodině už čtvrtou generací uměleckých kovářů, nebo Davidova sestra Veronika vytvářející originální stříbrné a zlaté šperky zdobené kameny a perlami. Její práce je součástí expozice věnované především Věře Habermannové.
U své tety Věry, která zemřela v roce 2017, získala Veronika šperkařskou praxi. Našla si ale vlastní výtvarný jazyk. 'Snažím se dělat jednak romantické šperky, a potom takovou trochu geometrii, ale ve volnějším podání,' řekla Veronika Göthová Habermannová. Šperky vytváří hlavně na zakázku, inspiruje ji, když může poznat jejich budoucí nositele. Svoji provozovnu má v Jihlavě, tvoří ale v obci Popelín na Jindřichohradecku.
'Posledním členem na společné výstavě je Šárka Jiřišťová, dcera Věry, která tvoří jako amatér, ale dělá jak šperky, tak oděvní výrobu a loutky,' doplnil Habermann.
Výstava nazvaná Až na dno bude slavnostně otevřena ve čtvrtek v 16:00 v Hasičském domě. O hodinu a půl později bude v Univerzitním centru vernisáž prací pod názvem Vulkánovy děti.
vkr kš