Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
Kyjev 18. července (ČTK) - Ukrajina zahájila s držiteli svých dluhopisů nové kolo oficiálních rozhovorů o restrukturalizaci dluhu více než 20 miliard USD (462,5 miliardy Kč), uvedla agentura Bloomberg. Kyjevu se krátí čas, ve kterém musí dojednat dohodu, jinak bude čelit hrozbě platební neschopnosti. Zemi 1. srpna vyprší zmrazení plateb, které bylo dohodnuto před dvěma lety po ruské invazi.
Ukrajinská vláda žádá investory, aby přijali větší ztráty, aby mohla financovat svoji obranu a připravit finanční zdroje na obnovu země po skončení války. První kolo jednání minulý měsíc nepřineslo dohodu, druhé kolo začalo tento týden a majitelé dluhopisů podepsali dohodu o mlčenlivosti, řekly agentuře informované zdroje, které si nepřály být jmenovány, protože jednání jsou důvěrná.
Obě strany se snaží najít kompromis v otázce odpisu dluhu a úrokových plateb. Majitelé dluhopisů požadují, aby úrokové platby po skončení moratoria nebyly jen symbolické, ale měly pro ně skutečnou hodnotu, dodal jeden ze zdrojů.
Držitelé dluhopisů i ukrajinské ministerstvo financí odmítli jednání komentovat. Ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko na počátku minulého měsíce řekl zákonodárcům, že Ukrajina usiluje o částečný odpis dluhu.
Zákonodárci v Kyjevě nezávisle na tom připravili návrh zákona, který by vládě umožnil zavést moratorium na splácení zahraničního dluhu. Zákon, který se snaží umožnit pozastavení plateb zahraničního státního dluhu a státem garantovaných obligací, označili za 'technický krok' potřebný k zajištění finanční stability a udržitelnosti dluhu. Podle ministerstva financí zákon poskytuje potřebnou flexibilitu před dosažením dohody se soukromými věřiteli o restrukturalizaci dluhu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že hrubý veřejný dluh Ukrajiny v letošním roce dosáhne 94 procent hrubého domácího produktu (HDP). Před ruskou invazí na Ukrajinu činil hrubý veřejný dluh 48,9 procenta HDP. Ukrajinská ekonomika podle MMF letos vykáže růst o 3,2 procenta a příští rok o 6,5 procenta. Loni se HDP zvýšil o pět procent.
irl jrm
Aplikace eDoklady je bezpečnější alternativou k plastovým průkazům, řekl Bartoš
Praha 18. července (ČTK) - Mobilní aplikace eDoklady je oproti klasickým plastovým průkazům bezpečnější, uživatel má větší kontrolu nad poskytnutými údaji. Aplikace je také zabezpečená proti falšování. Na tiskové konferenci to dnes řekli místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a zástupci Digitální informační agentury (DIA) a Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). K minulému pátku si aplikaci podle nich stáhlo 472.441 lidí, přijímá ji 1219 míst.
Podle průzkumu společnosti ESET, který organizace zveřejnila letos v červnu, polovina respondentů aplikaci využívá, nebo ji využívat plánuje. Třetina z dotázaných ale zatím neví, kdy tak učiní. Jako pozitivní respondenti hodnotili především usnadnění identifikace bez nutnosti nosit u sebe plastový doklad, nejvíce se obávají kybernetických útoků a ztráty dat, rizika zneužití nebo přílišného dohledu ze strany státu.
Podle Bartoše a ředitele odboru služeb eGovernmentu DIA Ondřeje Menouška je ale aplikace bezpečnější než používání klasického plastového dokladu. "Pokud ztratíte platový průkaz, je jeho samotné použití pro škoditele o dost jednodušší," řekl Menoušek. U aplikace je podle něj jištění větší, není možné ji například nainstalovat v případě, že zařízení není chráněné číselným kódem nebo biometrikou. Uživatel navíc dává svolení k tomu, jaké údaje se ověřovateli zobrazí. Na bezpečnost dat dohlíží i NAKIT, všechny aplikace podle ředitele agentury Jana Ďoubala nepřetržitě monitoruje.
Do eDokladů si lidé mohou nyní nahrát občanský průkaz, postupně přibudou další doklady, například kartičky pojišťovny nebo potvrzení o studiu. Na konci letošního ledna začaly aplikaci přijímat ústřední orgány státní správy, například ministerstva, k nim se dobrovolně s předstihem přidalo několik set měst, obcí nebo soukromníků. Od dubna pak i policie v terénu, v červenci se přidaly například úřady práce nebo finanční a krajské úřady.
Od příštího roku se připojí mimo jiné zbývající obce, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady. Soukromé subjekty, jako jsou restaurace, obchody či hotely, se mohou snadno zaregistrovat přes datovou schránku.
Současná plastová verze občanského průkazu zůstává nadále platná a občané se jí budou moci prokazovat jako dosud, eDoklady představují pouze možnou alternativu.
ana rdo