Festival Rosa Bohemica připomene herečku Šejbalovou a barokní nástroj cink
Stará Huť (Příbramsko) 30. května (ČTK) - Hudební festival Rosa Bohemica letos připomene herečku Jiřinu Šejbalovou a seznámí návštěvníky s barokním nástrojem zvaným cink. Třetí ročník přehlídky nabídne od 10. června do 21. listopadu 14 akcí v pomyslné růžici v okolí Prahy, ale i v Ústeckém a Jihočeském kraji. Letos poprvé bude program na poutní Makové hoře na Příbramsku, v anglickém parku zámku Krásný Dvůr nebo v kostele svatého Jakuba v Cítolibech, informovala dnes ČTK za pořadatele Jana Bryndová.
"Smyslem festivalu je oživovat krásnou, kvalitně interpretovanou hudbou pozoruhodná historická místa se silným geniem loci. Posluchačům i letos představíme inspirativní umělce a připomeneme poutavé příběhy z minulosti," uvedla zakladatelka festivalu, sopranistka Gabriela Eibenová.
Přehlídka začne 10. června v Památníku Karla Čapka ve Strži na Příbramsku. Úvodní koncert zpěvačky, herečky a akordeonistky Rozálie připomene někdejší sešlosti, které ve Strži pořádali Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová. Měli hodně přátel z hereckého světa, například Adinu Mandlovou, Hugo Haase, Jiřinu Šejbalovou, kteří bývali ve Strži častými hosty. Tradicí se staly koncerty na hrázi rybníka, při nichž Šejbalová zpívala a hrála na akordeon.
Další z koncertů se uskuteční 1. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Blatné na Strakonicku jako součást Výstavy růží. "Letos jsme pozvali soubor Capella Ornamentata a na programu bude raně barokní hudba. Zazní při ní i jedinečný zvuk vzácného barokního dechového nástroje jménem cink. Ten se v dávných dobách těšil nesmírné popularitě a díky jeho lahodné barvě ho přirovnávali k lidskému hlasu," uvedla Eibenová. Ve stejný den se na zámku v Krásném Dvoře na Lounsku uskuteční další festivalová událost spojená se zahradními Slavnostmi Jana Rudolfa, který byl majitelem památky v době klasicismu, milovníkem vědy, hudby a umění.
Na konci července se v rámci festivalu poprvé uskuteční koncert v barokním kostele v Cítolibech na Lounsku. Hudba se 18. srpna rozezní i na nedalekém zámku Pátek nad Ohří a 20. srpna zavítá festival na poutní místo Maková hora u Smolotel na Příbramsku. Přehlídku bude hostit také zámek v Nižboru na Berounsku, kostel v Roudnici nad Labem na Litoměřicku nebo kostel svatého Jiří v Panenském Týnci na Lounsku. Listopadový závěr festivalu bude patřit zámečku ve Vysoké u Příbramě, kde našel druhý domov skladatel Antonín Dvořák.
Podrobný program a informace o účinkujících i vstupenkách lze najít na www.rosabohemica.cz.
khj sd
Noc kostelů otevře na severu Čech brány 276 sakrálních objektů
Litoměřice 30. května (ČTK) - Do letošního 15. ročníku Noci kostelů se na severu Čech zapojuje 276 sakrálních objektů, což je o 30 více než loni. Lidé se sejdou i na místech, kde už kostel nestojí. Pořadatelé připravili koncerty chrámových sborů, noční prohlídky míst, kam se obvykle lidé nedostanou, ochutnávky mešního vína. Někde zazní zvuk nově odlitých zvonů. ČTK o tom informovala Milena Davídková, koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi, pod kterou patří zejména Ústecký a Liberecký kraj.
Zájem o akci ze strany pořadatelů i návštěvníků každým rokem stoupá. Letos je rekordní počet přihlášených kostelů. Mezi nováčky patří sakrální objekty např. v Kvítkově, Rovensku pod Troskami, Chotiměři, Českém Jiřetíně, Třebenicích nebo ve Vinci. Přihlásily se také dvě místa, kde kdysi kaple nebo kostel stávaly. Patří k nim zaniklá kaple na Mariánské skále v Ústí nad Labem, dnes poutní místo, kde bude při Noci kostelů slavnostně otevřena naučná stezka. Druhým místem je zaniklý kostel Všech svatých v bývalé obci Radovesice u Bíliny, která musela před 40 lety ustoupit místní těžbě. Radovesický kostel byl 3. března 1983 zasypán, stejný osud potkal i celou obec. Na jejich místě se uskuteční vzpomínkové setkání.
Zapojeny jsou letos také zámecké kaple v Děčíně, Jimlíně, Bělé pod Bezdězem, na Červeném hrádku u Jirkova, kaple na hradech Valdštejně a Grabštejně, a kostel v areálu zámku v Konojedech u Úštěku. Na své si přijdou milovníci historie při komentovaných prohlídkách, výstupech do kostelních věží či ke zvonům. Připraveny budou výstavy fotografií, výtvarné dílničky a poznávací programy pro děti, ochutnávka mešního vína nebo specialit místní farnosti.
Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova představí orloj s historickými osobnostmi, připraven je kulturní program v kostele vyzdobeném skleněnými výtvory Jiřího Pačinka, prohlídka místní sklárny a skleněné zahrady. V kostele sv. Petra a Pavla v Mimoni a v kostele sv. Anny v Jedlce zazní zvuk nově odlitých zvonů, které byly slavnostně zavěšeny v květnu tohoto roku. Čerstvě zrekonstruovaná památka, výklenková kaple na cestě z Chotiměře do Velemína, bude během večera slavnostně požehnána. Podrobnosti zájemci najdou na webu akce.
fir sd