Důvěra v českou ekonomiku v únoru opět klesla
Praha 23. února (ČTK) - Důvěra v českou ekonomiku letos v únoru opět klesla, meziměsíčně o 1,9 bodu na hodnotu 90,6 bodu. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Nižší byla celková důvěra v hospodářství naposledy loni v září. Za poklesem bylo snížení důvěry podnikatelů, kdežto u spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila. Také v lednu důvěra klesla, předtím tři měsíce v řadě stoupala.
Indikátor důvěry podnikatelů v ekonomiku poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 89,9. Snížil se ve většině hlavních kategorií. Výjimkou byli pouze podnikatelé ve stavebnictví, u kterých důvěra stoupla o 2,4 bodu na 111,5 bodu. V obchodě důvěra klesla o 3,7 na 88,1 bodu, ve vybraných službách o 1,3 na 92,7 bodu a v průmyslu o 4,7 na 85,2 bodu.
Stejně jako u celkové důvěry je důvěra průmyslu v ekonomiku aktuálně nejnižší od září. "Již druhý měsíc v řadě zaznamenal Český statistický úřad výraznější pokles důvěry v ekonomiku v odvětví průmyslu. Průmyslové podniky se nadále potýkají s nedostatečnou poptávkou, která se projevuje poklesem tempa růstu výrobní činnosti," sdělil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Významně se též snižuje ekonomický sentiment v maloobchodu, kde je důvěra v ekonomiku nejnižší od března 2021," doplnil.
Důvěra spotřebitelů se na rozdíl od podnikatelů podruhé v řadě meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,8 bodu na hodnotu 94 bodů. Počet účastníků průzkumu očekávajících zhoršení ekonomické situace v následujících 12 měsících se podle ČSÚ téměř nezměnil. Podobný je dál i podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že teď není vhodná doba k pořizování velkých nákupů. Ve srovnání s lednem klesl počet spotřebitelů hodnotících svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích 12 měsících i počet lidí očekávajících zhoršení své finanční situace.
"Meziměsíční zlepšení zaznamenaly především ukazatele týkající se hodnocení stávající a očekávané finanční situace domácností. Spotřebitelský sentiment jako celek nicméně stále zůstává pod svým dlouhodobým průměrem," sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
ver rot
Turecká centrální banka nechala základní úrok na 45 procentech, lira dál klesá
Ankara 22. února (ČTK) - Turecká centrální banka dnes podle očekávání analytiků ponechala základní úrokovou sazbu na 45 procentech. Zastavila tak sérii prudkého zvyšování sazeb, která trvala několik měsíců. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Instituci nyní vede Fatih Karahan, dosavadní guvernérka Hafize Gaye Erkanová na začátku tohoto měsíce rezignovala.
Centrální banka signalizovala, že základní úrok zůstane zachován, dokud nenastane výrazný a trvalý pokles měsíční inflace. Pod vedením Erkanové banka zpřísňovala měnovou politiku ve snaze nastolit zřetelný dezinflační kurz, tedy postupné zvolňování inflace.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jmenoval Karahana guvernérem centrální banky s účinností od 3. února. Erkanová, která byla od loňského června první ženou v čele turecké centrální banky, rezignaci oznámila o den dříve. Odstoupila poté, co se v tureckých médiích objevila tvrzení o nepotismu, tedy obsazování lukrativních pozic příbuznými či přáteli. Erkanová tato tvrzení odmítla jako nepravdivá.
Když se Erkanová loni v létě ujala role guvernérky, byla základní úroková sazba na 8,50 procenta. Centrální banka ji pak v rychlém sledu zvyšovala, letos v lednu se tak základní úrok dostal na 45 procent.
Základní úrok začala centrální banka zvyšovat díky tomu, že prezident Erdogan změnil postoj a zanechal své nekonvenční politiky, kdy brojil proti vysokým sazbám. Jeho někdejší přístup je podle většiny ekonomů zodpovědný za to, že se do Turecka vrátila měnová krize, která prudce zvýšila životní náklady. Mnoho domácností tak mělo problém obstarat si základní zboží.
Navzdory razantnímu zvýšení sazeb ale v Turecku zůstává velmi vysoká inflace. Ta v lednu zrychlila na 64,9 procenta a je zdaleka nejvyšší v Evropě. Turecká lira mezitím setrvale oslabuje a dnes její kurz klesl na rekordní minimum. Dolar se tak prodával až za 31 lir, zatímco ještě před pěti lety stál asi pět lir.
spr