Analytici: Oživení stavebního trhu nelze očekávat, letos ještě dál poklesne
Praha 7. prosince (ČTK) - I přes mírný meziměsíční nárůst stavební produkce, o které dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), nelze očekávat zásadní oživení trhu. Letošní rok tak, co se týče stavební produkce, pravděpodobně zakončí Česká republika poklesem. Důvody jsou útlum vládních investic do infrastruktury a nízká bytová výstavba zapříčiněná momentální nedostatečnou kupní sílou obyvatelstva, inflací a vysokými úrokovými sazbami. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
"Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byla stavební produkce letos v říjnu nižší o 3,6 procenta. Hůře je na tom po srovnání také inženýrské stavitelství, které za touto úrovní zaostává o 4,8 procenta a pozemní stavitelství ztrácí 3,1 procenta oproti své předcovidové produkci," dodal ke zveřejněným datům Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. Pokles v inženýrském stavitelství, do kterého patří například stavba dopravní infrastruktury, pak podle něj dokazuje utlumený vývoj vládních investic.
Pozitivní signálem ale podle něj může být rychle rostoucí hodnota stavebních povolení. Ta se navzdory nižšímu počtu povolení meziročně zvýšila o 36,8 procenta, což podle Gürtlera může značit přípravu finančně významnějších projektů. K podobnému vývoji přitom docházelo již v průběhu posledních třech měsíců.
Nárůstu hodnoty stavebních zakázek naopak takovou váhu nepřikládá například ekonom banky Creditas Petr Dufek. "Nové zakázky sice co do hodnoty narůstají, avšak jde spíše o efekt některých velkých projektů a samozřejmě inflace, respektive rostoucích nákladů. Na boom stavebnictví to rozhodně stále ještě nevypadá," dodal Dufek.
Negativní vývoj v rezidenční výstavbě, která z části zapříčiňuje pokles ve stavebnictví, by se ale měl v příštím roce zlepšit podle generálního ředitele firmy Xella Petera Markoviče. "Letošní mírný pokles stavebnictví bude ve světle všech negativních zpráv dobrým výsledkem, ukazuje robustnost a stabilitu celého sektoru. K většímu zájmu o nové bydlení přispěje i očekávaný pozvolný pokles úrokových sazeb a s tím související zlevnění hypoték," dodal Markovič.
Oslabený a stagnující rezidenční trh letos podle manažera pro veřejné záležitosti společnosti Velux Ondřeje Boreše drží hlavně rekonstrukce. V poslední době se navíc k důvodům pro rekonstrukce přidala také snaha o úspory ve spotřebě energií. Regulovaná složka energií by se podle vyjádření Energetického regulačního úřadu měla pro domácnosti v příštím roce zvýšit o 65,7 procenta, což by mělo znamenat zdražení asi o 1077 Kč za megawatthodinu.
Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o 0,9 procenta. Zářijová data ČSÚ následně revidoval z růstu o 1,7 procenta na pokles o 0,4 procenta. V říjnu byla produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, meziročně nižší o 1,2 procenta a v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, klesla o 0,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stavební výroba stoupla o 1,2 procenta.
jbr mha
Říjnový růst průmyslu byl podle analytiků spíš výkyv než změna trendu
Praha 7. prosince (ČTK) - Říjnový růst průmyslové výroby představoval spíš jednorázový výkyv než změnu trendu. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že růst táhla především výroba automobilů a že většina oborů naopak klesala. Firmám také ubývají zakázky. Podle dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 1,9 procenta, meziměsíčně o 2,8 procenta.
"Jde spíše o výkyv než o trend, protože většina oborů zůstává i nadále v útlumu," zhodnotil údaje ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Dařilo se především automobilkám, a to ještě jen 'díky' velmi nízkému srovnávacímu základu z předchozích měsíců. Konečně se jim podařilo se po nedostatku dílů opět rozjet, avšak větší část průmyslu tím zůstává tímto faktem nedotčená," dodal.
Na stejný problém upozornil i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. "Po zářijových odstávkách se do formy vrátil sektor výroby motorových vozidel a opět vzal celý český průmysl na svá bedra. Nebýt právě příspěvku automobilek, nacházela by se průmyslová výroba namísto reportovaných plus 1,9 procenta meziročně v propadu o 2,4 procenta. Nadále totiž platí, že většina zpracovatelského sektoru, konkrétně 13 z 22 sledovaných odvětví, hlásí meziroční pokles," uvedl.
Optimisticky vývoj nehodnotí ani Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Již několik měsíců v řadě vidíme, že většina odvětví klesá a průmyslová produkce celkově letos stagnuje. Významnější poklesy v průběhu celého letošního roku vidíme u energeticky náročných sektorů. Ani hodnota zakázek či očekávání firem ohledně zakázek pro poslední čtvrtletí z našich šetření bohužel neukazují, že by konec roku dokázal tento trend obrátit," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.
"Firmám nepomohla ani některá konsolidační opatření státu. Přetrvávají vyšší inflační očekávání a má dojít ke zvýšení poplatků za regulované složky ceny elektřiny. Česká ekonomika jako celek uvízla v pasti hospodářské stagnace a pozitivnější výhled se odsouvá," doplnil Čížek. Vyzval stát k přijetí prorůstových opatření, jako snížení administrativní zátěže usnadnění náboru zahraničních pracovníků nebo zrychlení povolovacích procesů.
"Na základním obrazu průmyslu se tak ani v říjnu vlastně nic nemění. Většina průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Ani nové průmyslové zakázky v říjnu nepřesvědčily, když v meziročním srovnání poklesly již šestý měsíc v řadě. Část průmyslových podniků navíc stále těží z nevyřízených starých zakázek," doplnil.
Partner PwC Česká republika Petr Smutný vidí v nedostatku nových zakázek varovný signál. "Zatímco ještě nedávno brzdila průmysl omezení způsobená výpadky dodavatelských řetězců, nyní je příčina snižování výroby, které vidíme napříč různými segmenty, definitivně na straně poptávky. Pokles je tažen z velké části nízkou spotřebou domácností, což je oblast, ve které Česko zažívá jeden z největších propadů. Nízká spotřeba se už stihla propsat ke koncovým výrobcům i subdodavatelům. Bohužel, i kvůli pokračující stagnaci v Německu, není na obzoru významná změna k lepšímu," uvedl.
Analytici se shodují, že za celý letošní rok zaznamená průmyslová výroba pokles, odhadují ho v rozmezí 0,2 až 0,5 procenta. "V příštím roce konsensus očekává mírný růst o 1,7 procenta, nicméně vyhlídky se z důvodu slabého vývoje v zahraničí, zejména Německu, postupně přehodnocují směrem dolů, což optimismus pro budoucí vývoj tuzemského průmysl příliš nepřináší," uzavřel hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
str rot