Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Experti: Zahraniční obchod táhl vývoz aut a nižší ceny dovážené ropy a plynu

 ČR hospodářství obchod říjen ČSÚ analytici
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 7. prosince 2023 (ČTK) - Říjnový přebytek zahraničního obchodu ve výši 12,8 miliardy korun stejně jako v září překonal očekávání analytiků, kteří tentokrát počítali s kladnou bilancí 4,7 miliardy korun. Za vysokým přebytkem podle nich stojí hlavně nárůst vývozu motorových vozidel a pokles cen dovážené ropy i zemního plynu. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu vyplývá, že vývoz v říjnu meziročně vzrostl o 3,8 procenta na 404,1 miliardy korun. Dovoz naopak klesl, a to o 5,7 procenta na 391,3 miliardy korun. "Samotné saldo zahraničního obchodu je sice kladné, ale jen díky slušnému přebytku obchodu s auty," uvedl hlavní analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Posilující koruna podle něj v posledních dnech nahrává hlavně importérům. "To se může změnit už krátce před Vánocemi, kdy Česká národní banka může snížit sazby. Zatím je však pravděpodobnější, že ke snížení dojde až na únorovém zasedání kvůli stále vysoké inflaci," doplnil. Ve výsledcích zahraničního obchodu za říjen se podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura pozitivně projevil také nižší dovoz základních kovů a vyšší vývoz strojů a elektrických zařízení. Naopak negativně se na bilanci podepsal pokles vývozu počítačů nebo elektroniky, řekl ČTK. "Vyšší meziroční vývoz motorových vozidel byl zhruba z jedné třetiny tažen vývozem dílů a zbytek připadá zejména na automobily. Na nižším dovozu plynu se naopak podílel jak meziroční pokles ceny, a to přibližně o 43 procent, tak pokles dovezeného množství o 39 procent," uvedl Pour. Ekonom společnosti Deloitte Václav Franče pak upozornil na to, že letošní říjen měl o dva pracovní dny více než ten loňský. Doplnil, že za leden až říjen je obchodní bilance v přebytku téměř 89 miliard korun. "Máme tak velmi slušně nakročeno překonat za celý rok metu 100 miliard korun po deficitu přes 200 miliard korun v roce 2022," uvedl. I podle Poura z UniCredit Bank vstoupil zahraniční obchod do posledního čtvrtletí s dobrým výsledkem. "Až další měsíce ale ukážou, zda jde o celkové zlepšení trendu, či jen dočasný výkyv," řekl. Meziročně se podle něj bilance v říjnu nejvíce zlepšila s Čínou, a to o 14,8 miliardy korun nebo Ruskem, kdy vzrostla o 7,4 miliardy korun. Proti tomu s Německem klesla o 2,2 miliardy korun, dodal. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil podotkl, že říjnový přebytek 12,8 miliardy korun byl stejný jako v září. Dodal, že motorová vozidla obecně patří k největším tahounům českého zahraničního obchodu.
Klíčová slova - ČR - hospodářství - obchod - říjen - ČSÚ - analytici -
mib rdo
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Obchod (obo). ID zprávy: T2023120702974|508109. Vydána 07.12.2023 11:04:59. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Český statistický úřad (ČSÚ)
zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Zajišťuje vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku.

Experti: Zahraniční obchod táhl vývoz aut a nižší ceny dovážené ropy a plynu


Mladý český farmář získal cenu za robota, který kontroluje ve skleníku rajčata
V Itálii schválili zákon, který posílí soukromí lidem vyléčeným z rakoviny
Bloomberg: SpaceX nabídl další akcie, hodnota firmy přesahuje 175 miliard USD
Reuters: Ukrajinci se na konci druhého roku bojů připravují na dlouhou válku
WP: Hamás před 7. říjnem ukolébal Izrael tím, že mu dal informace o jiném hnutí

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.