Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Stock: Trend nižší spotřeby lihovin pokračuje, příští rok jej ovlivní vyšší daň

 ČR nápoje daně alkohol Stock
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 6. prosince 2023 (ČTK) - Trend nižší spotřebby lihovin, který trvá v ČR už téměř 20 let, letos pokračuje. Příští rok ho zřejmě posílí zvýšení spotřební daně na lihoviny o deset procent. Stock Plzeň - Božkov, který je předním výrobcem lihovin v ČR, zaznamenává, stejně jako celý trh s lihovinami, od začátku roku pokles prodeje v obchodech o několik procent. V gastronomii, která tvoří čtvrtinu až třetinu odbytu firmy, je to meziročně až pětinový pokles. ČTK to dnes řekl marketingový ředitel Tomáš Hejkal.
Lihoviny celkově se loni propadly o tři procenta. Meziročně rostou jen dvě kategorie - RTD nápoje (ready to drink - míchané drinky v plechovce i ve skle) a giny. V současné době je zejména u mladých patrný trend lihovin s nižším obsahem alkoholu pod 30 procent, a to na celém světě...
Spotřebitelé výrazně více šetří než v předchozích letech a jsou opatrnější v utrácení za alkohol. O celoročních prodejích rozhodne konec roku, kdy se některých druhů alkoholu prodá za poslední dva měsíce více než čtvrtina ročního objemu. "Zatím se to nezlomilo, lidé šetří, a to hodně. A v gastru ta role lihovin trochu upadá, protože lidé se rozmýšlejí, jestli tam vůbec půjdou, a spíše tam chodí na jídlo. A je vidět, že se to projevuje i v off-trade (prodej mimo restaurace a hotely). V gastru je pokles dvouciferný, v off-trade to není tak výrazné, protože je vidět, že lidé si doma pořád lihoviny dopřávají," řekl Hejkal. Loni bylo silné léto, spotřebitelé po covidu více utráceli, letos už se to ale kvůli šetření neopakovalo. Spousta konzumentů se přesunula z restaurací domů, uvedl. Podle nového generálního ředitele Rafala Walendzika působí na nižší spotřebu také fakt, že se zahraniční turismus v ČR po covidu ještě nezotavil. Stock pociťuje od října mírně vyšší chuť Čechů utrácet, a tak věří v konec roku, kdy by se měly projevit firemní večírky, setkávání s přáteli a dárky ve formě kvalitních druhů alkoholu jako whisky, rum a gin. Od ledna se zvýší spotřební daň na lihoviny o deset procent, což opět ovlivní spotřebu. "Procentuální nárůst cen běžných lihovin bude výrazně vyšší než u prémiovému alkoholu, třeba whisky. Pokles poptávky po dražších značkových lihovinách by se neměl projevit, ale u běžných lihovin je desetiprocentní zvýšení hodně," řek Hejkal. Stock zatím nepociťuje, že by se obchodní řetězce nebo spotřebitelé výrazně předzásobovali. Nějaký efekt tam ale může být, dodal. Podle Walendzika zdraží vyšší spotřební daň lihoviny o šest až 12 procent podle kategorie. "Lihoviny celkově se loni propadly o tři procenta. Meziročně rostou jen dvě kategorie - RTD nápoje (ready to drink - míchané drinky v plechovce i ve skle) a giny. V současné době je zejména u mladých patrný trend lihovin s nižším obsahem alkoholu pod 30 procent, a to na celém světě," řekl Walendzik. RTD nápoje rostou dvouciferně, Stock do nich výrazně pronikl loni a včetně dovozových jich teď nabízí přes deset druhů. Instalovali jsme v Plzni novou linku, která už přestala stíhat, řekl Hejkal. O jednotky procent stále rostou prodeje ginu, vodka stagnuje. Tuzemáky a rumy, které v ČR tvoří asi 30 procent prodejů, klesají, stejně jako hořké bylinné likéry.
Klíčová slova - ČR - nápoje - daně - alkohol - Stock -
"Pro příští rok jsem optimista a doufám, že se vrátí zpět chuť lidí utrácet v gastronomii, jde to pozvolně nahoru. Ale proti tomu samozřejmě půjde spotřební daň, protože se zvyšuje primárně na lihoviny, na víno vůbec a na pivo ne, tam se zvedá DPH. Čekám, že se budou nůžky rozevírat. Minimálně na začátku roku čekáme u lihovin propad," řekl Hejkal. Stock, člen skupiny SSG se sedmi evropskými závody, vyrobí ročně zhruba 31 milionů litrů lihovin, z čehož je asi 75 procent určeno pro český trh a zbytek na export. Firma dnes představila novinky - vlastní řemeslnou whisky Prádlo a patnáctiletý venezuelský prémiový rum El General, vyráběný v malých sériích. Od ledna začne distribuovat filipínský rum Don Papa. Václav Prokš kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Potravinářství (ptr) - Makroekonomika (mak) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023120602925|508097. Vydána 06.12.2023 13:17:11. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Stock: Trend nižší spotřeby lihovin pokračuje, příští rok jej ovlivní vyšší daň


Senát USA schválil stovky armádních nominací poté, co republikán ukončil blokádu
Objem českého knižního trhu loni meziročně klesl o 250 milionů Kč na 8,4 mld Kč
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem prosince stoupla na 6,02 procenta
Domácnostem na Slovensku podle ministryně hospodářství ceny energií nestoupnou
Češi se o příští volby do europarlamentu moc nezajímají, ukázal Eurobarometr

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.