Česká ekonomika se letos už nevyhne poklesu, shodují se analytici
Praha 1. prosince (ČTK) - Česká ekonomika se za celý letošní rok už nevyhne poklesu, když se hrubý domácí produkt (HDP) sníží zhruba o půl procenta. Shodují se na tom analytici při hodnocení zpřesněných údajů o HDP za třetí čtvrtletí, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zároveň snižují své odhady ohledně hospodářského oživení v příštím roce zejména kvůli slábnoucí zahraniční poptávce. ČSÚ zhoršil odhad HDP v letošním 3. čtvrtletí na meziroční pokles o 0,7 procenta a mezičtvrtletní o 0,5 procenta, v prvním odhadu uváděl meziroční pokles o 0,6 procenta a mezičtvrtletní o 0,3 procenta.
"Vývoj HDP ve třetím čtvrtletí zaostal za původními odhady, které čekaly vesměs mezičtvrtletní stagnaci a mírnější meziroční propad ekonomiky. Zveřejněná struktura potvrzuje, že slábne zahraniční poptávka, ale i ta domácí kromě spotřeby vlády zůstává v útlumu," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že se výkon české ekonomiky ještě víc vzdálil úrovni před pandemií covidu-19, nyní je o 1,5 procenta nižší. "Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje kupní sílu obyvatel a eroduje i jejich úspory. Spotřeba domácností je nyní o devět procent nižší než před covidem bez náznaku jakéhokoliv zlepšení," uvedl. "O nic více potěšivý není ani pohled na nabídkovou stranu ekonomiky. Velká odvětví na tom byla ve srovnání s předchozím kvartálem hůře, výjimkou je pouze finanční a realitní sektor," dodal Dufek.
"Zpřesněný údaj o výkonu HDP za letošní třetí čtvrtletí potvrzuje, že česká ekonomika letos směřuje k celoročnímu poklesu HDP. I pokud se HDP v letošním závěrečném čtvrtletí vrátí k mezikvartálnímu růstu, tak celoroční pokles HDP bude letos činit zhruba 0,3 procenta či 0,4 procenta," soudí hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Ani hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil nepředpokládá, že by závěrečné čtvrtletí mohlo překlopit celoroční výkon ekonomiky do kladných hodnot. "Letošek tak prakticky jistě zakončíme v červených číslech, jako pravděpodobný se jeví celoroční pokles HDP o 0,5 procenta," uvedl.
Odborníci upozorňují i na rizika pro hospodářské oživení v příštím roce. "Jednoduchý nebude ani rok příští, do kterého průmyslový sektor míří s velmi slabým objemem zakázek a nadále vysokými náklady, v účinnost vejde vládní konsolidační balíček a centrální banka udržuje úrokové sazby na vysokých úrovních. Podobně jako letos se budou naděje české ekonomiky upínat hlavně k domácnostem v očekávání, zda se jejich ochota utrácet odrazí ode dna," soudí Hradil.
Seidler připomněl, že listopadová prognóza ČBA očekávala příští rok růst HDP o 1,8 procenta. "Výhled na vývoj zahraniční poptávky se však poslední dobou horší, což negativně ovlivní i rychlost očekávaného zotavování tuzemské ekonomiky Pokud tak zaznamená v příštím roce růst nad jedno procento, bude to ve světle současných rizik nakonec pozitivní zpráva," uvedl.
Podle Dufka se česká ekonomika neodrazí ode dna, dokud se nezbaví vysoké inflace. "Je vidět, že ani zahraniční poptávka není schopná ekonomiku táhnout nahoru, zvlášť náš hlavní obchodní partner není zrovna také příliš v kondici," připomněl slabý hospodářský výkon Německa, na které je navázána řada českých exportních firem.
str mha
ČNB zmírnila pravidla pro hypotéky, experti však velké oživení trhu nečekají
Praha 29. listopadu (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) dnes zmírnila pravidla pro poskytování hypoték. Od ledna už banky nebudou muset uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Podle odborníků ale zmírnění pravidel k výraznému oživení hypotečního trhu nepovede. Téměř všichni žadatelé o hypotéky totiž zrušený ukazatel plnili.
Limit celkového dluhu žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu dosud byl 8,5, pro žadatele do 36 let 9,5. ČNB o jeho zrušení rozhodla kvůli tomu, že vyšší úrokové sazby omezují rizika související s úrovní příjmů žadatelů. Řízení těchto rizik tak může centrální banka ponechat přímo na poskytovatelích hypoték, uvedla členka bankovní rady Karina Kubelková.
Už od července přestala ČNB vyžadovat uplatňování limitu výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). V platnosti tak zůstává pouze limit LTV, který stanovuje maximální poměr výše hypotečního úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitosti. Nadále bude 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent.
"Obecně vítáme deaktivaci ukazatele DTI, nicméně neočekáváme, že by sama o sobě způsobila výrazný růst prodejů hypoték, neboť tento ukazatel na maximální úrovni 8,5, eventuálně 9,5 pro klienty do 36 let, plní drtivá většina klientů," řekl manažer hypoték v Komerční bance Ondřej Šuchman. Nejvíce klientů mělo podle něj problémy spíše se splněním limitu splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) a zástavní hodnotou nemovitosti (LTV).
Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý předpokládá, že dnešní deaktivace regulace DTI bude mít podobný dopad jako uvolněni regulace DSTI, takže zvýší dostupnost hypoték zejména pro mladší klienty a také zvýší průměrnou výši hypotéky.
Ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub uvedl, že po zrušení limitu DSTI vzrostl podíl hypoték, které ČNB považuje za rizikové, jejich objem ale nepředstavuje riziko pro stabilitu finančního systému. Ani po konci uplatňování limitu DTI nečeká ČNB hypoteční boom. "Podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů budou nadále limitovány vysokými sazbami, navíc je ekonomika stále utlumená," řekl.
Bankovní rada dnes rovněž posoudila odolnost českého finančního sektoru, která podle ní zůstává vysoká. Bankovní sektor jako celek podle Holuba zatím nezaznamenal zvýšené úvěrové ztráty a zůstává ve velmi dobré kondici. Firmy a domácnosti však budou čelit složitým ekonomickým podmínkám i v roce 2024. "Potenciální dopady na jejich finanční zdraví budeme i nadále vyhodnocovat a situaci v bankovním sektoru pozorně sledovat,“ dodal.
Proticyklickou kapitálovou rezervu, která slouží k ochraně úvěrového trhu, dnes ČNB ponechala na dvou procentech, která platí od října. "Pokud bude i nadále pokračovat současný trend přirozeného odeznívání cyklických rizik z bilancí bankovního sektoru, budeme sazbu rezervy pozvolně snižovat. V případě výrazného zhoršení ekonomické situace a vzniku významných neočekávaných úvěrových ztrát jsme připraveni sazbu snížit výrazněji, případně rezervu zcela uvolnit, a podpořit tak plynulé úvěrování reálné ekonomiky," řekla Kubelková.
Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů. V době růstu úvěrů by měly rezervu vytvářet, naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Letos v dubnu dosáhla sazba proticyklické kapitálové rezervy vrcholu na 2,5 procenta. Od té doby ji ČNB dvakrát snížila, pokaždé o čtvrt procentního bodu.
str snm