Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Míra inflace v Japonsku v říjnu vzrostla na 3,3 procenta, zdražují i služby

 Japonsko inflace říjen
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:TwilightShow
Tokio 24. listopadu 2023 (ČTK) - Míra inflace v Japonsku se v říjnu zvýšila na 3,3 procenta ze zářijových tří procent. Oznámil to dnes statistický odbor japonské vlády. V růstu pokračují i jádrové ceny, k čemuž přispívají zejména služby - růst cen v této kategorii byl nejrychlejší zhruba za 30 let. Jádrová inflace tak proti září meziročně vzrostla o desetinu bodu na 2,9 procenta. Pozorně sledovaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny čerstvých potravin, tak vytváří další tlak na centrální banku. Hlavní ukazatel vývoje cen v Japonsku je totiž nad dvouprocentním cílem centrální banky už 19 měsíců. Japonská vláda se snaží dopady inflace na obyvatele mírnit sérií opatření. Inflaci podporují vyšší ceny pohonných hmot a surovin, které ještě zvyšuje slabý kurz japonského jenu vůči dolaru. Ještě užší ukazatel vývoje inflace, který nebere v úvahu jak ceny čerstvých potravin, tak ani ceny pohonných hmot, v meziročním srovnání vzrostl o čtyři procenta. To je sice méně než 4,2 procenta v září, i tak je to ale podle analytiků známkou toho, že inflační tlaky v třetí největší ekonomice světa přetrvávají. Členové bankovní rady japonské centrální banky začali vyjadřovat rostoucí důvěru v dosažení inflačního cíle stabilním a udržitelným způsobem. Sílí totiž očekávání, že dynamika, která je za současným růstem mezd, bude pokračovat i v příštím roce. 'Zatím jsme viděli, že spotřeba zůstává celkem stabilní tváří v tvář nákladové inflaci, jak se zotavuje poptávka odkládaná kvůli omezením v souvislosti s covidem-19. Je zde ale nejistota, zda bude tento příznivý trend pokračovat,' řekl hlavní ekonom společnosti Mitsubishi UFJ Research and Consulting Šiničiró Kobajaši. Vyšší ceny zboží každodenní potřeby zhoršují náladu mezi spotřebiteli, protože růst mezd nedokázal držet krok s inflací. Růst japonské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zastavil, zejména kvůli slabým výdajům spotřebitelů i firem.
Klíčová slova - Japonsko - inflace - říjen -
Ceny energií v říjnu klesly o 8,7 procenta, hlavně díky přispění vládních dotací na snížení cen benzinu a dalších paliv ve snaze podpořit domácnosti. Pokles byl však menší než v předchozím měsíci, kdy činil 11,7 procenta. Japonská vláda se rozhodla prodloužit platnost dotací na pohonné hmoty až do jara příštího roku. Činí tak v rámci balíčku na podporu ekonomiky, který zahrnuje i dočasné snížení daní a výplaty nízkopříjmovým domácnostem spolu s daňovými pobídkami pro firmy, aby mohly zvýšit mzdy. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023112401610|507999. Vydána 24.11.2023 10:15:48. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Míra inflace v Japonsku v říjnu vzrostla na 3,3 procenta, zdražují i služby


Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,1 procenta
AFP: Zloději ukradli v Polsku a Pobaltí ruské klasiky, stopy vedou do Moskvy
Nansen: Investoři za den vybrali z kryptoměnové burzy Binance 956 milionů USD
Bloomberg: Propad ceny lithia se prohlubuje, letos už dosahuje 75 procent
Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.