ČSSZ: Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o 27.000 na rekordních 1,131 milionu
Praha 14. listopadu (ČTK) - Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl za tři čtvrtletí letošního roku o 27.000 na rekordních 1,131 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 26.000.
"Dá se očekávat, že další nárůst počtu OSVČ přinesou změny u dohod, které platí od října. Od ledna se u dohod bude muset poskytovat i dovolená. Pokud navíc nedojde ke úpravě změn, které u dohod přináší od července 2024 konsolidační balíček, dohody zřejmě zcela skončí. Jednou z náhradních variant pak bezesporu bude najímání pracovníků takzvaně na IČO," uvedl zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz Daniel Morávek.
Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze, a to 209.000. Ve Středočeském kraji je jich 161.000 a v Jihomoravském kraji 126.000. Ze všech osob samostatně výdělečně činných se počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, zvýšil o 24.000 na 673.000. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, stoupl o 3000 na 459.000, ukazují údaje.
Server Podnikatel.cz opakovaně upozorňuje na to, že za nárůstem počtu OSVČ stojí do velké míry především takzvaný švarcsystém. Kvůli vysokým nákladům práce se pracovněprávní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem často transformují do smluv mezi odběratelem konkrétní služby a jejím dodavatelem.
Někdy to podle Hospodářské komory má podobu jasného porušení zákoníku práce. Jindy je to hůře prokazatelné obcházení zákona. "Švarcsystém je přirozenou reakcí na extrémní zdanění práce a rostoucí balvan administrativy, regulace a povinností spojených se zaměstnáváním pracovníků, který zaměstnavatelé musí tlačit do kopce. Je rozšířený v IT sektoru, stavebnictví, dopravě, logistice, ale například i v médiích a paradoxně i ve státní správě," doplnil pro server mluvčí komory Miroslav Diro.
V žádném jiném státě Evropské unie nemají podle odborníků živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem, vyplývá z veřejných zdrojů. Práci u těchto firem našla více než třetina všech zaměstnanců.
fd rdo
Průzkum: Vánoce budou podle 71 procent českých domácností stát do 15.000 Kč
Praha 14. listopadu (ČTK) - Vánoce budou stát do 15.000 korun, očekává 71 procent českých domácností. Ve snaze ušetřit obdarovávají jen blízkou rodinu, nakupují on-line, více sledují akce. Na vánoční tabuli se častěji objeví řízek, kapr mírně zaostává. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil na přelomu října a listopadu poskytovatel půjček Provident Financial mezi tisícovkou respondentů.
Celkové náklady na všechny položky spojené s vánočními svátky, tedy dárky, cukroví, dekorace nebo úklid, odhaduje téměř polovina Čechů na 5000 až 15.000 Kč na domácnost. V hranici nad 15.000 Kč do 25.000 Kč se chce pohybovat 21 procent českých domácností. Na 23 procent plánuje utratit za Vánoce méně než 5000 korun.
Mezi nejnákladnější vánoční položky patří dárky. Podle průzkumu za ně 36 procent domácností utratí méně než 5000 Kč a 32 procent se chce vejít do rozpětí 5000 až 10.000 Kč. Více než 81 procent domácností hodlá za dárky utratit méně než 15.000 Kč.
"I s ohledem na neustále se zvyšující náklady na život jsou lidé i o letošních svátcích připraveni zůstat více při zemi. Třetina domácností je tak rozhodnuta utratit za dárky méně než loni. Polovina chce zůstat na stejné částce,“ uvedl hlavní analytik Provident Financial Petr Javůrek. Nejvyužívanějšími cestami, jak na dárcích ušetřit, je zúžení okruhu obdarovaných či nakupování on-line. Cenový limit na dárky předem stanovuje čtvrtina domácností.
Přes 16 procent domácností odhaduje, že za jídlo a pití na štědrovečerní večeři utratí více než loni. Více než polovina je ale připravena držet se při nákupu potravin loňského rozpočtu. Na jídlo si 78 procent lidí stanovuje limit 5000 Kč. Nejčastějším způsobem, jak chtějí domácnosti ušetřit, je vyhýbání se dražším a luxusnějším potravinám, což činí 37 procent, či nakupování v akcích. Takto to řeší 30 procent. U cukroví 36 procent lidí ušetří tím, že ho peče doma.
Vánoční úklid ani vánoční výzdoba nejsou něčím, za co by lidé byli ochotni příliš utrácet. V obou případech totiž téměř polovina respondentů uvedla, že za tyto položky neutrácí nic. Druhá polovina se vejde do částky 5000 Kč.
Průzkum ukázal na to, že tradiční skladba štědrovečerní večeře ve složení kapr a bramborový salát je již minulostí. Zatímco salát u 80 procent domácností zůstává hlavním hrdinou stolu, kapra s 55 procenty postupně vystřídal řízek s 62 procenty. Ryba ale nechybí alespoň v polévce, která ve srovnání s dalšími variantami jako masový vývar, hrachová či houbová polévka vede u 22 procent domácností.
fd rot