+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Americká společnost ExxonMobil má v plánu stát se předním producentem lithia

 USA energie kovy firmy Exxon lithium
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:fmajor
Spring (USA) 13. listopadu (ČTK) - Americký ropný a plynárenský gigant ExxonMobil plánuje od roku 2027 zahájit produkci lithia v Arkansasu. Firma se k tomuto kroku rozhodla kvůli rostoucí poptávce po tomto kovu, který se využívá v bateriích pro elektromobily. Jejím cílem je stát se předním producentem, vyplývá z dnešního sdělení podniku. Velké ropné firmy jsou pod tlakem, aby se více věnovaly problematice změn klimatu. Zatímco Shell a BP se zaměřují na obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, Exxon investuje do oblastí, jako je snížení emisí se zaměřením na zachycování uhlíku, do vodíku a biopaliv. Exxon koupil začátkem tohoto roku 120.000 akrů (zhruba 485 kilometrů čtverečních) v jižním Arkansasu ve formaci nazvané podle blízkého města Smackover, která je bohatá na lithium. Těžba lithia by měla začít v roce 2027 a cílem firmy je do roku 2030 dodávat ročně lithium potřebné pro jeden milion elektromobilů. Firma dodala, že jedná s potenciálními zákazníky, jako jsou výrobci elektromobilů a baterií. "Lithium je zásadní pro energetický přechod a ExxonMobil hraje vedoucí úlohu při přechodu k elektrifikaci," uvedl prezident divize nízkouhlíkových řešení Dan Ammann. Exxon při těžbě nasadí vrtné techniky používané při těžbě ropy a zemního plynu, aby se dostal k zásobám slané vody bohaté na lithium, které se nacházejí v hloubce 10.000 stop (3048 metrů). Lithium se podle firmy oddělí od slané vody a na místě se přemění na surovinu vhodnou pro baterie. Poptávka po lithiových bateriích v USA by do roku 2030 měla vzrůst šestinásobně, a to díky přesunu k elektromobilům, ukázala únorová zpráva skupiny Li-Bridge. Ta sleduje odvětví baterií a podporuje ji ministerstvo energetiky. Spojené státy jsou nyní značně závislé na dovozu lithia z Argentiny a Chile, přestože mají jedny z největších ložisek tohoto kovu na světě, uvedla americká geologická služba USGS. Spojené státy mají v současnosti pouze jeden komerční provoz na produkci lithia, a to ve státě Nevada.
Klíčová slova - USA - energie - kovy - firmy - Exxon - lithium -
Lithiovou baterii vynalezl v 70. letech jeden z výzkumníků společnosti Exxon. Ropný gigant se nakonec této technologii dál nevěnoval, upozornil zpravodajský server CNBC. irl spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Energie (ene) - Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023111304337|507898. Vydána 13.11.2023 15:57:40. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.