ČBA: K zaslání peněz u některých bank stačí telefonní číslo příjemce
Praha 14. listopadu (ČTK) - K zaslání peněz na cizí účet nebude ode dneška u největších bank nutné znát číslo účtu příjemce, bude stačit jeho telefonní číslo. Novináře o tom dnes informovala Česká bankovní asociace, která s Českou národní bankou spolupracovala na projektu nové služby takzvaných plateb na kontakt, které zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Místo čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby.
Službu platby na kontakt spouští dnes Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Moneta a UniCredit Bank ji spustí v příštím roce. Usnadní se tak tuzemské transakce mezi lidmi. Klienti se musí do služby aktivně přihlásit a spárovat své telefonní číslo s bankovním účtem. Maximální platba je zatím 5000 korun. Už nyní mohou Češi k platbě na kontakt využívat zahraniční finanční služby, například aplikaci Revolut.
"Služba je pro všechny fyzické osoby nebo osoby samostatně výdělečně činné, které se do nové služby aktivně přihlásí, " uvedla výkonná ředitelka asociace Monika Zahálková.
Většina klientů preferuje platbu na číslo mobilního telefonu především kvůli jednoduššímu a rychlejšímu vyplnění. Část z nich taky považuje dohledání čísla mobilního telefonu za snazší. Na posílání maximální částky, tedy 5000 korun, by platby na kontakt využívalo přes 40 procent dotázaných. Čtvrtina lidí by novou službu využívala na převody do 1000 korun. Novinka má zmírnit riziko omylů při zadání špatného čísla účtu příjemce.
Lidé se ke službě musí aktivně přihlásit prostřednictvím jejich banky. Čísla budou registrovaná v ČNB. "V registru ČNB je možné uchovávat k jednomu číslu účtu více telefonních čísel, například u společného účtu manželů. Naopak k jednomu telefonnímu číslu nelze přiřadit více čísel účtů. Platbu na kontakt je možné zadat pouze v korunách. Maximální limit jedné platby je 5000 korun, minimální částka jedna koruna,“ uvedl ředitel sekce řízení rizik a podpory obchodů ČNB Jan Schmidt.
Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat. Peníze tedy z účtu neodejdou. Před odesláním platby se zobrazí název účtu příjemce, zpravidla jméno a příjmení. Klienti se často pletou při vyplňování čísla bankovního účtu nebo kódu banky. Odeslané peníze tak v horším případě mohou skončit na jiném účtu. V lepším případě se transakce neuskuteční.
V posledních letech banky zaznamenaly strmý nárůst klientů, kteří používají mobilní bankovnictví. Od počátku roku 2019 do poloviny letošního roku vzrostl jejich průměrný počet o 110 procent.
fd snm
Čína zaznamenala poprvé od roku 1998 schodek zahraničních investic
Peking 14. listopadu (ČTK) - Čína má za tři měsíce do konce září u zahraničních investic deficit 11,8 miliardy dolarů (271 miliard Kč). Stalo se to poprvé od roku 1998, kdy se tyto údaje začaly v zemi sledovat. Podle serveru BBC vývoj naznačuje, že zahraniční podniky místo aby v Číně své zisky reinvestovaly, spíše je ze země stahují. Peking se potýká s pomalejším růstem ekonomiky a s nízkými úrokovými sazbami, zatímco spory se Spojenými státy vyvolávají pochybnosti o hospodářském potenciálu Číny.
Tento týden vzbuzuje velké očekávání plánované setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Joem Bidenem. Podle BBC jsou firmy ale předem opatrné.
"Obavy z geopolitického rizika, nejistota v domácí politice a pomalejší růst nutí firmy přemýšlet o alternativních trzích," domnívá se Nick Marro ze společnosti Economist Intelligence Unit (EIU).
"Čína se v současné době potýká se zpomalením růstu a potřebuje provést určité korekce," říká mluvčí švýcarské firmy na výrobu průmyslových strojů Oerlikon, která loni z Číny stáhla 250 milionů švýcarských franků (6,4 miliardy Kč). "V roce 2022 jsme byli jednou z prvních společností, která transparentně sdělila, že očekáváme, že hospodářské zpomalení v Číně bude mít dopad na naše podnikání," uvedl mluvčí. "V důsledku toho jsme začali včas realizovat kroky a opatření ke zmírnění těchto dopadů," dodal.
Čína ale zůstává pro firmu klíčovým trhem. V celé zemi, která se na jejích tržbách podílí více než třetinou, má téměř 2000 zaměstnanců. Oerlikon poznamenal, že čínská ekonomika by měla v nejbližších letech dál vykazovat růst kolem pěti procent, "což je jeden z nejvyšších růstů na světě".
Od začátku pandemie se podniky jako Oerlikon potýkají s problémy, které působení na největším světovém trhu přináší. Čína zavedla jedna z nejpřísnějších omezení proti šíření covidu-19 na světě. To způsobilo narušení dodavatelských řetězců mnoha společností, například technologického gigantu Apple, který v Číně vyrábí většinu svých iPhonů. Tato firma od té doby diverzifikovala svůj dodavatelský řetězec tím, že přesunula část výroby do Indie.
Marro se domnívá, že v letošním roce, kdy napětí mezi Čínou a USA vzrostlo v důsledku nových vývozních omezení na suroviny a technologie nutné k výrobě pokročilých čipů, uposlechlo výzvy k diverzifikaci více firem. "Nevidíme mnoho podniků, které by se stahovaly z Číny. Mnoho velkých nadnárodních společností je tady už desítky let a nechtějí se vzdát podílu na trhu, který si 20, 30 nebo 40 let budovaly. Ale zejména z hlediska nových investic jsme svědky přehodnocování," uvádí analytik.
Podniky také zvažují dopad úrokových sazeb. Mnoho významných centrálních bank, včetně amerického Fedu a Evropské centrální banky (ECB), zvyšovalo úrokové sazby s cílem bojovat proti inflaci. Ta čínská ale náklady na půjčky snižuje, aby podpořila ekonomiku a zejména odvětví realit, které se potýká s problémy. Čínský jüan tak letos oslabil vůči dolaru a euru o více než pět procent. Zahraniční firmy investující v Číně proto převádějí své zisky jinam.
"Ti, kteří mají v Číně přebytečnou hotovost a zisky, stále častěji převádějí tyto prostředky do zahraničí, kde získají vyšší investiční výnos ve srovnání s investicemi v Číně," uvádí Obchodní komora Evropské unie v Číně.
vjn spr