Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

CRIF: V říjnu přibylo v ČR 1067 firem, o 172 méně než ve stejném období loni

Praha 13. listopadu 2023 (ČTK) - V říjnu přibylo v ČR 1067 firem, o 172 méně než ve stejném období loni. Založeno bylo 2506 společností, o 131 více než před rokem. Zároveň jich proti loňsku zaniklo o 303 více, konkrétně 1439. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Proti září se počet vzniklých firem zvýšil o 415 a ve srovnání s ostatními měsíci letošního roku byl podle společnosti lehce nadprůměrný. Nadprůměrný byl také počet zaniklých firem, proti září jich bylo o 210 více. Od začátku roku bylo v Česku založeno 23.783 společností a zaniklo jich 13.222. Přibylo tedy 10.561 firem, což je o 1434 méně než loni za stejné období. "Počet vzniklých společností v prvních deset měsících roku je srovnatelný s loňským rokem a výrazně nižší než například před pandemií. Naopak počet zaniklých společností znatelně vzrostl, letos jich zaniklo o 1707 více než loni. Počet firem roste, avšak tempo růstu se snižuje," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v Praze (11.799), v Jihomoravském (3037) a v Moravskoslezském kraji (1755). Nejvíce jich pak zaniklo opět v Praze (6979), v Jihomoravském (1353) a ve Moravskoslezském kraji (991). Nejrychlejším tempem roste počet firem na Vysočině, kde připadá 32 nových firem na deset zaniklých. Druhou příčku obsadil Zlínský kraj s 30 novými firmami na deset zaniklých a na třetím místě je Olomoucký kraj, kde připadá 27 nových firem na deset zaniklých. Pouze 11 nových na deset zaniklých firem pak připadá v Karlovarském a 12 v Ústeckém kraji. Ve všech krajích dále firmy přibývají. Při pohledu na meziroční srovnání se v období prvních deset měsíců roku zvýšil počet nových firem nejvíce v Jihomoravském kraji, a to o sedm procent, a ve Zlínském kraji (o šest procent). Nejvíce se počet nových firem snížil v Pardubickém (o sedm procent) a Středočeském kraji (o šest procent) Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v odvětví obchodu (3486), nakládání s nemovitostmi (2926) a ve zpracovatelském průmyslu (2748). Nejvíce jich zaniklo v obchodu (4191), v nakládání s nemovitostmi (2914) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1748).
Klíčová slova - ČR - hospodářství - podniky - říjen -
Oborem, ve kterém roste počet firem nejrychleji, je zdravotní a sociální péče. Připadá zde 45 nových firem na deset zaniklých. Celkem 42 firem na deset zaniklých připadá ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla. Úbytek zaznamenalo odvětví obchodu, kde na deset zaniklých firem připadlo ke konci letošního října pouze osm nově vzniklých. Pouze šest nových firem na deset zaniklých připadá také v odvětví těžby a dobývání, kde ale celkově vznikají a zanikají pouze jednotky firem. fd rdo
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023111304325|507896. Vydána 13.11.2023 14:46:12. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

CRIF: V říjnu přibylo v ČR 1067 firem, o 172 méně než ve stejném období loni


Astronomové chtějí změnit název Magellanových oblaků kvůli koloniálnímu odkazu
Rodina Kellnerových včlení svůj majetek včetně PPF do holdingu Amalar
Index: Akciové podílové fondy investorům v říjnu prodělaly, dluhopisové vydělaly
Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems je v insolvenci,dluží miliony
Spojené státy i Rusko podnikly nálety na cíle v Sýrii

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.