CRIF: V říjnu přibylo v ČR 1067 firem, o 172 méně než ve stejném období loni
Praha 13. listopadu (ČTK) - V říjnu přibylo v ČR 1067 firem, o 172 méně než ve stejném období loni. Založeno bylo 2506 společností, o 131 více než před rokem. Zároveň jich proti loňsku zaniklo o 303 více, konkrétně 1439. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
Proti září se počet vzniklých firem zvýšil o 415 a ve srovnání s ostatními měsíci letošního roku byl podle společnosti lehce nadprůměrný. Nadprůměrný byl také počet zaniklých firem, proti září jich bylo o 210 více.
Od začátku roku bylo v Česku založeno 23.783 společností a zaniklo jich 13.222. Přibylo tedy 10.561 firem, což je o 1434 méně než loni za stejné období. "Počet vzniklých společností v prvních deset měsících roku je srovnatelný s loňským rokem a výrazně nižší než například před pandemií. Naopak počet zaniklých společností znatelně vzrostl, letos jich zaniklo o 1707 více než loni. Počet firem roste, avšak tempo růstu se snižuje," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v Praze (11.799), v Jihomoravském (3037) a v Moravskoslezském kraji (1755). Nejvíce jich pak zaniklo opět v Praze (6979), v Jihomoravském (1353) a ve Moravskoslezském kraji (991).
Nejrychlejším tempem roste počet firem na Vysočině, kde připadá 32 nových firem na deset zaniklých. Druhou příčku obsadil Zlínský kraj s 30 novými firmami na deset zaniklých a na třetím místě je Olomoucký kraj, kde připadá 27 nových firem na deset zaniklých. Pouze 11 nových na deset zaniklých firem pak připadá v Karlovarském a 12 v Ústeckém kraji. Ve všech krajích dále firmy přibývají.
Při pohledu na meziroční srovnání se v období prvních deset měsíců roku zvýšil počet nových firem nejvíce v Jihomoravském kraji, a to o sedm procent, a ve Zlínském kraji (o šest procent). Nejvíce se počet nových firem snížil v Pardubickém (o sedm procent) a Středočeském kraji (o šest procent)
Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v odvětví obchodu (3486), nakládání s nemovitostmi (2926) a ve zpracovatelském průmyslu (2748). Nejvíce jich zaniklo v obchodu (4191), v nakládání s nemovitostmi (2914) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1748).
Oborem, ve kterém roste počet firem nejrychleji, je zdravotní a sociální péče. Připadá zde 45 nových firem na deset zaniklých. Celkem 42 firem na deset zaniklých připadá ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla. Úbytek zaznamenalo odvětví obchodu, kde na deset zaniklých firem připadlo ke konci letošního října pouze osm nově vzniklých. Pouze šest nových firem na deset zaniklých připadá také v odvětví těžby a dobývání, kde ale celkově vznikají a zanikají pouze jednotky firem.
fd rdo
Rodina Kellnerových včlení svůj majetek včetně PPF do holdingu Amalar
Praha 13. listopadu (ČTK) - Rodina zesnulého Petra Kellnera zakládá společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva. Cílem je zjednodušení vlastnické struktury, která bude plně pod kontrolou rodiny Kellnerových, řekl ČTK mluvčí rodiny Tomáš Perman. Novou společnost označuje jako superholding. Amalar bude podle něj koncentrovat aktiva a akciové podíly všech společností, které Kellnerovi vlastní, a to včetně skupiny PPF.
Vznikl také poradní sbor rodiny, se kterým mohou jednatelky konzultovat správu rodinného majetku a potenciální strategické investice, v čele tohoto orgánu bude stát bývalý premiér a guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Akcie jednotlivých rodinných příslušníků do nové entity se budou vkládat postupně v následujících měsících. Se vznikem superholdingu se také ustavují jeho orgány. V radě jednatelů usedne vdova Renáta Kellnerová společně se svými dcerami Annou, Larou a Marií. Kellnerův syn z prvního manželství Petr, jemuž ve skupině PPF náleží přibližně desetiprocentní podíl, účast na projektu teprve zvažuje. Dlouhodobě žije v zahraničí.
Dalšími členy poradního sboru jsou bývalá vedoucí partnerka EY Magdalena Souček, ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc, profesor chirurgie na univerzitě Yale Bohdan Pomahač a také investor a transakční právník Tomáš Otruba.
"Všichni členové poradního sboru jsou vysoce respektované osobnosti ve svých oborech, které mají plnou důvěru naší rodiny. Speciální pozici v něm zaujímá Jiří Šmejc, kterému jsme svěřili péči o náš rodinný diamant, tedy skupinu PPF. Vážím si toho, kam za poslední rok a půl PPF posunul,“ uvedla Renáta Kellnerová.
Rodině bude k dispozici i rodinná rada složená z renomovaných expertů na investiční příležitosti. Zasednou v ní Robert Ševela, Martin Vlček a Jan Tomaník. Ševela přechází po téměř dvaceti letech ze skupiny PPF, kde působil jako ředitel pro investice. Vlček zastával vysoké manažerské funkce ve společnostech PPF, O2 a posléze CETIN. Investiční manažer Tomaník přichází do společnosti Amalar ze skupiny PPF. Speciálním poradcem rodiny v Amalaru bude Tomáš Brzobohatý, právník a manažer, který v minulosti dlouhodobě působil v PPF.
Nejbohatší Čech Petr Kellner byl až do své předloňské smrti majoritním vlastníkem PPF Group. Ta investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v 25 zemích na třech kontinentech, v Evropě, Asii a Severní Americe. Přes 90 procent majetku Amalaru tvoří skupina PPF. Ta vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk 17,4 miliardy Kč. Její aktiva dosáhla 1,08 bilionu korun. Zbytek tvoří zejména nemovitosti.
fd rot