+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Průzkum: Finanční situace českých domácností se meziročně mírně zlepšila

 ČR finance sociální průzkum
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 11. listopadu (ČTK) - Podíl českých domácností, které hospodaří s dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů a navíc ještě zvládají spořit, meziročně mírně narostl z loňských 63 procent na současných více než 68 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK ČR a Slovensko, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Konal se koncem října mezi tisícovkou respondentů. Ve finanční nouzi stále žije téměř každá desátá česká domácnost. Podle průzkumu se zlepšila především finanční situace domácností s vyrovnaným rozpočtem. Mírně narostl i podíl Čechů, kteří žijí střídmě, ale s penězi vystačí a na větší výdaje si naspoří. Proti loňskému průzkumu poklesl podíl domácností, kterým vystačí peníze jen na nejlevnější jídlo a oblečení z 26 na 22 procent, stejně jako Čechů, kteří se svým měsíčním příjmem nevystačí, z 11 na devět procent. "Propad finanční situace českých domácností se sice zastavil, ale úrovni finanční kondice, ve které byli Češi před dvěma lety, se zdaleka neblížíme. Důležité je, že se podařilo zbrzdit inflaci a udržet vysokou zaměstnanost. Mohlo by tak docházet k postupnému zlepšování,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová. Svoji finanční situaci celkově lépe hodnotí muži a také Češi ve věkové kategorii 18 až 24 let. Proti loňskému průzkumu si polepšili senioři ve věku nad 65 let. Svoji finanční situaci hodnotí negativně 35 procent penzistů proti 43 procentům v loňském roce. Mírně se zlepšila i finanční situace rodičů na rodičovské dovolené, když loni mělo problém vyjít s penězi 47 procent rodičů, letos jde o 41 procent. Spokojenost s finanční situací výrazně roste s úrovní dosaženého vzdělání. Jako velmi dobrou hodnotí svoji finanční situaci především příslušníci armády a bezpečnostních složek, pracovníci v oboru školství, kultury, vědy a výzkumu, stejně jako zaměstnanci ve státní správě. Nejvíce jsou se svojí finanční situací spokojení lidé pracující v oboru IT a telekomunikací.
Klíčová slova - ČR - finance - sociální - průzkum -
"Se svou finanční situací jsou spokojeni především lidé žijící ve dvoučlenných a tříčlenných domácnostech a obyvatelé Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Nejhůře svoji finanční situaci hodnotí obyvatelé Libereckého kraje, kde žije v nedostatku až 45 procent domácností, následovaní obyvateli Pardubického kraje,“ doplnila Palendalová. fd rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Sociální problematika (sop). ID zprávy: T2023110903793|507873. Vydána 11.11.2023 7:40:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Průzkum: Polovina Čechů jí na svatého Martina husu, sama ji ale peče jen pětina
Reuters: Šimpanzi používají bojové taktiky podobné lidským, zjistili vědci
Moody's snížila výhled ratingu USA na negativní kvůli fiskálním deficitům
Svatého Martina si lidé připomenou mladými víny, husou nebo průvody
Macron v rozhovoru s BBC vyzval Izrael, aby přestal zabíjet malé děti a ženy

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.