Podnikatelé Tykač a Holeček založili nadaci, která bude podporovat školu CEVRO
Praha 9. listopadu (ČTK) - Soukromá vysoká škola CEVRO sídlící v Praze podepsala smlouvu o dlouhodobé spolupráci a podpoře s novou nadací C-EDUCA, kterou založili podnikatelé Pavel Tykač a René Holeček. Cílem je transformace školy na vysokou školu univerzitního typu. Tento proces potrvá několik let a celkové náklady mohou vystoupat k jedné miliardě korun, uvedl Tykač v dnešní tiskové zprávě CEVRO. Jeden ze zakladatelů školy, předseda její správní rady a někdejší ministr vnitra Ivan Langer, označil dohodu za jeden z nejvýznamnějších filantropických počinů ve vzdělávání v novodobé historii České republiky.
Cílem školy a nadace je vytvořit z CEVRO výběrovou vzdělávací instituci se silným vědecko-výzkumným potenciálem a intenzivní spoluprací s univerzitami v zahraničí. "Spolupráce umožní rozvoj již existujících bakalářských i magisterských studijních programů v oblasti politologie, mezinárodních vztahů, veřejného a soukromého práva, ekonomie a bezpečnosti a jejich rozšíření o nové, včetně doktorských studií," uvedl ředitel marketingu CEVRO Radek Ježdík.
Akademický sbor podle něj posílí další osobnosti a odborníci z veřejného i soukromého sektoru. Součástí dohody je také záměr vytvořit sociální stipendijní programy pro nadané studenty.
Tykač ocenil, že může přispět k vytvoření univerzity, která vede své studenty ke kritickému myšlení a která se hlásí k hodnotám, které jsou i jemu blízké: svoboda, vláda práva, tržní ekonomika či liberální demokracie. Holeček uvedl, že budoucnost České republiky vidí v mladých vzdělaných lidech. Věří, že CEVRO se stane univerzitou pro studenty, kteří mají touhu na sobě pracovat a vzdělávat se.
Nadace C-EDUCA vznikla teprve ve středu 8. listopadu, uvedl server e15.cz. Předsedou správní rady se stal bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, šéfem dozorčí rady nadace je Josef Kotrba, někdejší šéf české Deloitte a nynější generální ředitel Českého plynárenského svazu.
CEVRO, založená v roce 2006, nyní nabízí vysokoškolské vzdělání v šesti bakalářských, šesti magisterských a v devíti postgraduálních programech, v nichž aktuálně studuje více než 800 studentů. Po svém vzniku používala název Vysoká škola CEVRO Institut, který se od letošního akademického roku změnil na Vysoká škola CEVRO.
Tykač patří k nejbohatším Čechům. Ovládá skupinu Sev.en, která se v Evropě i zámoří věnuje těžbě surovin, výrobě elektrické energie či obchodu s komoditami. Společně se svou ženou Ivanou založili obecně prospěšnou společnost Women for Women, která iniciovala projekt dotovaných obědů pro děti ze sociálně slabých rodin.
Holeček je majoritním akcionářem zbrojovky Colt CZ Group. V minulosti se podílel na privatizaci Třineckých železáren. Založil Nadaci Rodiny Holečkových, která podporuje české vzdělání a školství, zdravotnictví či vědu a výzkum.
Vzdělání podporují prostřednictvím svých nadací i další čeští finančníci a investoři. Například Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou provozuje nadaci Bakala Foundation, rodina Kellnerových zase The Kellner Family Foundation.
abz ptd
Šestici největších bank v ČR klesly meziročně zisky o 1,3 mld. na 57,1 mld. Kč
Praha 9. listopadu (ČTK) - Šestice největších tuzemských bank, které budou za letošní rok platit daň z mimořádných zisků, vydělala za letošní tři čtvrtletí celkem 57,1 miliardy Kč. Ve stejném období loni to bylo 58,4 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním důvodem snížení čistého zisku o 1,3 miliardy je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů bank.
"Banky působící v Česku mají v aktuálním cyklu to nejlepší již za sebou. V prvních devíti měsících roku kvůli propisování rostoucích nákladů na financování depozit klesly čisté úrokové příjmy u všech šesti největších bank působících na tuzemském trhu," řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Tlak na úrokové marže kladlo podle něj i ponechání úrokových sazeb České národní banky na stávající úrovni. Navzdory horší meziroční výkonnosti se bankám podařilo držet svá úvěrová portfolia velmi zdravá, dodal.
České spořitelně klesl od začátku roku do konce září čistý zisk o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun, ČSOB o pět procent na 13,6 procenta, Komerční bance o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč, Raiffeisenbank o 27,5 procenta na 3,96 miliardy Kč a v případě Monety Money Bank o 3,7 procenta na čtyři miliardy korun. Naopak česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy korun, což byl nárůst o více než čtvrtinu.
Těchto bank se týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.
Aktuální výsledky bankovních domů však potvrzují, že tato daň minimálně z hlediska výběru z bankovního sektoru nepřinese slibované příjmy do státního rozpočtu, podotkl Cverna.
fd mha