+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

MMF: Rychlé uvolnění měnové politiky v eurozóně by bylo drahou chybou

 EU hospodářství finance ECB MMF sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Brusel 8. listopadu (ČTK) - Příliš rychlé uvolnění měnové politiky v eurozóně by bylo drahou chybou. V panelové diskusi v Bruselu to řekl náměstek evropského oddělení Mezinárodního měnového fondu (MMF) Helge Berger. Evropská centrální banka (ECB) v říjnu přerušila nejdelší sérii zvyšování úrokových sazeb ve své historii a základní úrok ponechala na 4,50 procenta. Od základních sazeb se odvíjí cena peněz, a tedy i náklady na úvěry všeho druhu, včetně hypoték. "Musíte být ostražití a vidět dezinflaci, než se k tomu dostanete," řekl Berger, kterého dnes citovala agentura Bloomberg. Dezinflace znamená ústup inflace, respektive zmírňování tempa růstu cen. "To znamená, že svět se může změnit, a my jsme proto velmi rádi, že centrální banky, jako je ECB, ale i další, přešly na přístup založený na datech," dodal Berger.
To je postaveno na předpokladu, že se zvýší reálné příjmy, což podpoří spotřebu, která nakonec povede k růstu...
O měnové politice v eurozóně Berger mluvil jen krátce poté, co měnový fond zveřejnil zprávu, podle které evropská ekonomika pravděpodobně bude schopna dosáhnout takzvaného měkkého přistání, tedy že se navzdory boji s inflací vyhne recesi. Inflace totiž vytrvale zmírňuje a podle rychlého odhadu Eurostatu v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 procenta. To je nejnižší hodnota za více než dva roky. Pro srovnání - v České republice, která ale není členem eurozóny, míra inflace v září činila 6,9 procenta. Ekonomové podle ankety ČTK nicméně očekávají, že za říjen se inflace opět zhoršila a její míra vzrostla nad osm procent. Základní úrokovou sazbu Česká národní banka (ČNB) drží od loňského léta na sedmi procentech. Někteří představitelé ECB dnes dali najevo podobný názor, jaký má Berger. Například šéfové centrálních bank v Německu a Chorvatsku Joachim Nagel a Boris Vujčić varovali, že poslední část boje s inflací bude nejtěžší. Podle šéfa irské centrální banky Gabriela Makhloufa je zatím brzy na to, aby se dalo mluvit o tom, kdy lze snížit náklady na půjčky. Prognózy MMF jsou podle Bergera založeny na předpokladu, že růst mezd dožene růst cen na celém kontinentě. Bez toho se podle něj žádné hospodářské oživení čekat nedá. "To je postaveno na předpokladu, že se zvýší reálné příjmy, což podpoří spotřebu, která nakonec povede k růstu," řekl v diskusi, kterou pořádala belgická centrální banka.
Klíčová slova - EU - hospodářství - finance - ECB - MMF - sazby -
Berger ale zároveň varoval, že "existuje bod, kdy mzdy rostou příliš rychle na to, aby do roku 2025 současně klesla také inflace“. Právě do toho roku chce mít ECB inflaci zpět na svém cíli dvou procent. "Poselství pro tvůrce měnové politiky je, že můžete dosáhnout úpravy reálných mezd, můžete zaznamenat mírné oživení a můžete dosáhnout snížení inflace k cíli do roku 2025, ale buďte opatrní, abyste prosazovali tu správnou makroekonomickou politiku – fiskální i měnovou," řekl Berger. "Také se ale začněte dívat na politiku strukturální,“ dodal. Berger zároveň vyzval vlády, aby se zaměřily na fiskální rezervy a byly připraveny na další šok. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023110804940|507813. Vydána 08.11.2023 15:07:54. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Česká národní banka (ČNB)
Centrální banka České republiky. Orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu. Vydává bankovky a mince v měně České republiky, jíž je koruna česká.

Mezinárodní měnový fond (MMF)
(anglicky: International Monetary Fund, zkratka IMF) je mezinárodní organizace přidružená k OSN. Klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. Byl založen v červenci 1944 a má v současnosti 190 členských států.

Evropská centrální banka (ECB)
Evropská centrální banka je orgán Evropské unie a centrální banka zemí eurozóny. Byla založena společně s Evropským systémem centrálních bank 1. června 1998 a jejím úkolem je udržovat stabilitu cen v zemích, které používají euro, a také řídit měnovou politiku Evropské unie.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.