+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl o pět procent na 13,6 mld. Kč

 ČR banky ČSOB a.s. 3.čtvrtletí
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:BalkansCat
Praha 9. listopadu (ČTK) - Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí 2023 klesl o pět procent na 13,6 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou stoupl o 17 procent na 345 miliard korun. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Zisky vesměs klesaly i ostatním velkým bankám. ČSOB zaznamenala zvýšení objemu úvěrů o tři procenta na 908 miliard korun. Objem celkových klientských vkladů ČSOB narostl o osm procent na 1,288 miliardy korun. "Klienti využívají příležitosti ke zhodnocování svých úspor, což se odráží na jejich preferenci spořicích účtů, termínovaných vkladů, ale i investičních produktů. Optimistickou zprávou je i zvyšování objemu úvěrů a fakt, že firmy pokračují v investicích do energeticky úsporných řešení a inovací výrobních procesů. Oživení je vidět i u financování bydlení,” uvedl generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek. České domácnosti a firmy podle něj nadále spolehlivě splácí své závazky, podíl nevýkonných úvěrů na portfoliu se držel koncem září na rekordně nízké hladině. Provozní výnosy ČSOB do konce září klesly o deset procent na 30,7 miliardy Kč. Provozní náklady bez bankovních daní stouply o pět procent na 15,5 miliardy Kč. Počet aktivních klientů stoupl meziročně o 44.000. Počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart se meziročně navýšil o 22 procent na 1,265 milionu. Klienti stále více využívají možnosti financování prostřednictvím nezajištěných úvěrů na úsporné bydlení od ČSOB Stavební spořitelny, které tvoří přes 30 procent objemu financování spořitelny. Financování nízkoenergetického bydlení se zvýšilo mezičtvrtletně o 57 procent. Potěšující je podle Blažka i rostoucí poptávka po hypotékách, u nichž české domácnosti příznivě reagují na mírný pokles úrokových sazeb. Čistý zisk za tři čtvrtletí meziročně klesl i dalším bankám. U České spořitelny to bylo o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun, u Komerční banky o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč, u Raiffeisenbank o 27,5 procenta na 3,96 miliardy Kč a v případě Monety Money Bank o 3,7 procenta na čtyři miliardy korun. Naopak česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy korun, což byl nárůst o více než čtvrtinu.
Klíčová slova - ČR - banky - ČSOB -
Těchto bank se týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy. fd ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin). ID zprávy: T2023110905194|507839. Vydána 09.11.2023 14:05:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.