Analytici: Do poklesu maloobchodních tržeb se promítají obavy z vývoje ekonomiky
Praha 7. listopadu (ČTK) - V poklesu maloobchodních tržeb v září je patrná přetrvávající nejistota domácností z budoucího ekonomického vývoje, a to zejména nákladů na energie či bydlení. ČTK to řekli analytici. Do poklesu tržeb se podle nich stále promítá vysoká inflace, i když růst cen zpomaluje. Očekávají, že maloobchodní tržby se k meziročnímu růstu vrátí v příštím roce. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) obchodníci v září utržili o čtyři procenta méně než loni, pokles tak zrychlil ze srpnových 2,8 procenta. Meziměsíčně byly tržby nižší o 0,4 procenta. Tržby obchodníkům klesají 17. měsíc za sebou.
Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc za sebou pokračovala ve zpomalování, když v srpnu činila 8,5 procenta. V porovnání s předchozím měsícem ceny klesly o 0,7 procenta, informoval už dříve ČSÚ.
"V situaci, kdy nevíte, kolik zaplatíte za bydlení a energie, zatímco vám klesá reálná mzda, se obvykle nakupuje jen to nejnutnější," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Obrat maloobchodních tržeb očekává v následujícím roce. "Nebude to nejspíš žádný boom, ale jen postupný návrat, který ovšem bude do značné míry závislý na tom, jakými cenami své zákazníky obchody překvapí na přelomu roku," doplnil.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil na to, že v reálném vyjádření obchodníci v září utržili o šest procent méně než v roce 2019 před koronavirovou pandemií. V případě potravin pokles dosáhl 11 procent a u nepotravinářského zboží 2,4 procenta. "Zářijové maloobchodní tržby zaostaly za očekáváním a potvrzují, že nastartování spotřeby domácností vázne i přes odeznívající inflační tlaky," dodal. Trh podle něj v září počítal se slabším poklesem maloobchodních tržeb o 3,2 procenta.
Na tržbách obchodníků se negativně podepisuje také fakt, že za levnějším zbožím Češi jezdí do Polska či Německa, shodli se hlavní ekonomové společnosti BHS Štěpán Křeček a Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Češi letos v rámci přeshraničních nákupu utratí v cizině zhruba 60 miliard korun, vyjdeme-li z jarního šetření Asociace malých a střeních podnikatelů a živnostníků," řekl Kovanda.
Křeček poukázal také na meziroční propad tržeb prodejen s obuví a oděvy, který činil 16,1 procenta. Způsoben byl podle něj tím, že obchodníci v neobvykle teplém září nabízeli již zimní kolekce. Počasí stálo také za naopak vyššími tržbami prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky o 12,8 procenta, míní Křeček. "V tomto případě mohlo nezvykle teplé počasí ovlivnit chování zákazníků, protože při vyšších teplotách lidé spotřebovávají více drogistického zboží," dodal.
Meziročně maloobchodní tržby podle ekonoma společnosti Deloitte Filipa Pastuchy stoupnou poté, co se zvýší reálné příjmy domácností. Za celý letošní rok očekává tržby meziročně nižší o 3,6 procenta.
mib ptd
Dovoz do Číny v říjnu nečekaně vzrostl, zatímco vývoz výrazněji klesl
Peking 7. listopadu (ČTK) - Dovoz do Číny v říjnu nečekaně vzrostl, zatímco vývoz klesl rychleji, než se čekalo. Přebytek bilance zahraničního obchodu se tak v říjnu snížil na 56,53 miliardy USD (1,3 bilionu Kč) ze zářijových 77,71 miliardy USD a zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali s přebytkem až 82 miliard USD. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad. Smíšený vývoj ukazatelů naznačuje, že domácí poptávka se sice zlepšila, druhá největší ekonomika světa však nadále čelí rizikům. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes ale zároveň zlepšil výhled růstu ekonomiky Číny na letošní a příští rok.
Údaje o obchodu přicházejí po převážně optimistických údajích, které naznačily, že podpůrná opatření Pekingu pomohla k mírnému oživení, i když vleklou krizi na trhu s nemovitostmi a slabou globální poptávku budou muset politici řešit i v roce 2024.
Vývoz v říjnu meziročně klesl o 6,4 procenta po zářijovém snížení o 6,2 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters však očekávali snížení vývozu jen o 3,3 procenta. Dovoz naopak stoupl o tři procenta a zastavil pokles, který trval 11 měsíců za sebou. Analytici počítali se snížením dovozu o 4,8 procenta.
"Údaje jsou v rozporu s očekáváním trhu. Špatné údaje o vývozu mohou zasáhnout důvěru trhu, protože jsme očekávali oživení v dodavatelském řetězci exportérů," uvedl Čou Chao, ekonom Guotai Junan Interantional. "Výrazné zlepšení dovozu může být důsledkem rostoucí domácí poptávky, zejména po doplnění zásob."
Analytici dodávají, že zatím je příliš brzy na prohlášení, zda nedávná politická pomoc bude dostatečná pro podporu domácí poptávky. Ekonomiku nadále ohrožují problémy na trhu s nemovitostmi, nezaměstnanost a slabá důvěra domácností i firem. Údaje z minulého týdne ukázaly, že výrobní aktivita v Číně v říjnu nečekaně klesla, což komplikuje snahy politiků o oživení ekonomického růstu.
Zpráva rovněž ukázala, že vývoz do Ruska se v říjnu zvýšil o 17 procent na 8,69 miliardy USD. V září vzrostl o 21 procent. Dovoz z Ruska pak stoupl o devět procent na 11,11 miliardy USD. Čína se stala důležitým partnerem pro Rusko, které kvůli konfliktu na Ukrajině zasáhly západní sankce. Hodnota vzájemného obchodu za leden až říjen činila 196,48 miliardy USD a meziročně stoupla o 27,7 procenta.
MMF dnes uvedl, že v letošním roce by čínská ekonomika měla vzrůst o 5,4 procenta místo doposud očekávaných pěti procent. Za zlepšením výhledu stojí silné oživení z pandemie nemoci covid-19. V příštím roce však fond nadále čeká zpomalení ekonomického růstu kvůli slabému realitnímu trhu a vnější poptávce. Hrubý domácí produkt se má zvýšit o 4,6 procenta, což je ale o 0,4 procentního bodu více, než MMF odhadl ve své říjnové prognóze.
irl mka