+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Průmysl i stavebnictví zůstávají slabé, bilanci obchodu pomohl pokles dovozu

 ČR hospodářství průmysl stavby obchod září ČSÚ
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 6. listopadu (ČTK) - Útlum českého průmyslu v září neskončil a podle analytiků bude zřejmě pokračovat i v dalších měsících. Slabé zůstává také stavebnictví, zářijový meziroční nárůst po dvou předchozích poklesech je pouze důsledkem srovnání s nízkým výsledkem z loňského září, míní ekonomové. Přebytek zahraničního obchodu v září jejich očekávání překonal, spíše než ekonomický růst ale za tím vidí rychlejší pokles dovozu. Zářijové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslová výroba v Česku se meziročně snížila potřetí za sebou, pokles navíc prohloubila na pět procent ze srpnových 1,7 procenta. Dolů šla také proti srpnu o 1,8 procenta. Stavební výroba meziročně vzrostla o 1,7 procenta, v meziměsíčním srovnání ale byla nižší o 0,2 procenta. Zahraniční obchod ČR skončil v září přebytkem 12,8 miliardy korun, což byl meziročně o 25,3 miliardy Kč lepší výsledek.
Poptávka po stavebních pracích zůstává vlivem vysokých nákladů výstavby slabá. Jde o působení kombinace vysokých úrokových sazeb, cen nemovitostí a stavebních materiálů. K tomu se ještě přidává výrazné snížení kupní síly domácností související s propadem reálných mezd...
S poklesem produkce se český průmysl v září potýkal podle ČSÚ napříč téměř všemi odvětvími. K meziročnímu snížení nejvíce přispěla výroba elektřiny a plynu, což ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách a mimořádně teplé počasí. Klesla ale i výroba strojů a zařízení, růst zaznamenal farmaceutický, nápojový a oděvní průmysl. Hodnota nových zakázek pro český průmysl podle statistiků ve srovnání s loňským zářím klesla o 5,2 procenta. Tuzemský průmysl prochází recesí, pokles zřejmě vykáže i za celý letošní rok, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. "Zářijový průmysl citelně zklamal, a ačkoli část slabých čísel jde na vrub technickým vlivům odstávek ve výrobě energií a teplejšímu počasí, nic se nemění na tom, že propad zaznamenává většina odvětví zpracovatelského průmyslu," podotkl. Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila český průmysl prochází mrazivým obdobím, když v září přišel o svou jedinou dosavadní oporu ve výrobě automobilů. Ta meziročně mírně klesla zřejmě vlivem chybějících součástek po požáru u dodavatele plastových dílů a záplavách ve Slovinsku. "Aktuální pokles zakázek dává tušit, že pozitivního obratu se v průmyslu nejspíš do konce letošního roku už nedočkáme," konstatoval analytik Banky Creditas Petr Dufek. Průzkumy nálad ze zpracovatelského průmyslu v Česku i Německu naznačují, že výraznější zlepšení situace se pro tento sektor ekonomiky pro nejbližší měsíce nerýsuje, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Ve stavebnictví meziroční růst evidují statistici v tomto roce teprve potřetí, vedle září se stavební produkce zvýšila v lednu a v červnu. V srpnu klesla o 0,2 procenta. Pozemní stavitelství, což jsou stavby budov, vykázalo v září růst o 2,2 procenta, inženýrská produkce, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se zvýšila o půl procenta. Proti období před pandemií covidu-19 byl ale výkon pozemního stavitelství nižší o 2,2 procenta a inženýrského o 6,2 procenta, upozornil analytik Komerční banky Martin Gürtler. "Poptávka po stavebních pracích zůstává vlivem vysokých nákladů výstavby slabá. Jde o působení kombinace vysokých úrokových sazeb, cen nemovitostí a stavebních materiálů. K tomu se ještě přidává výrazné snížení kupní síly domácností související s propadem reálných mezd," uvedl. Vysoké náklady na výstavbu stojí podle analytiků také za meziročním úbytkem vydaných stavebních povolení o 10,2 procenta. Výhled stavebnictví tak zůstává negativní, zejména kvůli pokračujícímu útlumu soukromé výstavby, uvedl Dufek. Během září se sice začalo stavět téměř o čtvrtinu bytů více než loni, za první tři čtvrtletí to ale bylo o 14,6 procenta méně. V lepší kondici než pozemní stavitelství je podle Dufka inženýrská výstavba. Pozitivní vliv na zářijové výsledky měly veřejné zakázky, ukázala data analytické společnosti CEEC Research.
Klíčová slova - ČR - hospodářství - průmysl - stavby - obchod - září - ČSÚ -
K meziročnímu zlepšení bilance zahraničního obchodu přispěl v září zejména nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem. K přebytku bilanci podle ČSÚ i analytiků pomohlo to, že dovoz klesal rychleji než vývoz. Podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura meziročně klesly jak ceny, tak dovozené množství energií. "Útlum dovozu v dalších skupinách zboží souvisel hlavně s omezením domácí průmyslové produkce a nejspíš i s pokračujícím rozpouštěním zásob firem," doplnil. Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf upozornil, že export se snižuje i přes slábnoucí korunu. "Ve prospěch vývozců by měly hovořit také další kroky České národní banky, protože se všeobecně zintenzivňuje debata o termínu začátku snižování sazeb," dodal. Celoročně by měl zahraniční obchod skončit v přebytku 100 miliard korun, uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Poukázala na to, že za prvních devět měsíců roku byl loni schodek 150 miliard korun, letos je bilance s 76,9 miliardy korun kladná. red dvd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Stavebnictví a reality (sta) - Obchod (obo). ID zprávy: T2023110602468|507762. Vydána 06.11.2023 12:38:50. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Český statistický úřad (ČSÚ)
zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Zajišťuje vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku.
Následující zprávy
V Klenotnici muzea v Turnově bude měsíc vystavená souprava granátových šperků
Politico: Válka v Izraeli rozděluje levicové strany po celém Západě
The Washington Post: Proč lidé při jasných, slunečných dnech víc riskují?
Průzkum: Rok před volbami by Trump porazil Bidena ve většině klíčových států
Za 1,8 milionu korun se v Praze vydražila nejvzácnější známka dnešní aukce

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.