Dovoz do Číny v říjnu nečekaně vzrostl, zatímco vývoz výrazněji klesl
Peking 7. listopadu (ČTK) - Dovoz do Číny v říjnu nečekaně vzrostl, zatímco vývoz klesl rychleji, než se čekalo. Přebytek bilance zahraničního obchodu se tak v říjnu snížil na 56,53 miliardy USD (1,3 bilionu Kč) ze zářijových 77,71 miliardy USD a zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali s přebytkem až 82 miliard USD. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad. Smíšený vývoj ukazatelů naznačuje, že domácí poptávka se sice zlepšila, druhá největší ekonomika světa však nadále čelí rizikům. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes ale zároveň zlepšil výhled růstu ekonomiky Číny na letošní a příští rok.
Údaje o obchodu přicházejí po převážně optimistických údajích, které naznačily, že podpůrná opatření Pekingu pomohla k mírnému oživení, i když vleklou krizi na trhu s nemovitostmi a slabou globální poptávku budou muset politici řešit i v roce 2024.
Vývoz v říjnu meziročně klesl o 6,4 procenta po zářijovém snížení o 6,2 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters však očekávali snížení vývozu jen o 3,3 procenta. Dovoz naopak stoupl o tři procenta a zastavil pokles, který trval 11 měsíců za sebou. Analytici počítali se snížením dovozu o 4,8 procenta.
"Údaje jsou v rozporu s očekáváním trhu. Špatné údaje o vývozu mohou zasáhnout důvěru trhu, protože jsme očekávali oživení v dodavatelském řetězci exportérů," uvedl Čou Chao, ekonom Guotai Junan Interantional. "Výrazné zlepšení dovozu může být důsledkem rostoucí domácí poptávky, zejména po doplnění zásob."
Analytici dodávají, že zatím je příliš brzy na prohlášení, zda nedávná politická pomoc bude dostatečná pro podporu domácí poptávky. Ekonomiku nadále ohrožují problémy na trhu s nemovitostmi, nezaměstnanost a slabá důvěra domácností i firem. Údaje z minulého týdne ukázaly, že výrobní aktivita v Číně v říjnu nečekaně klesla, což komplikuje snahy politiků o oživení ekonomického růstu.
Zpráva rovněž ukázala, že vývoz do Ruska se v říjnu zvýšil o 17 procent na 8,69 miliardy USD. V září vzrostl o 21 procent. Dovoz z Ruska pak stoupl o devět procent na 11,11 miliardy USD. Čína se stala důležitým partnerem pro Rusko, které kvůli konfliktu na Ukrajině zasáhly západní sankce. Hodnota vzájemného obchodu za leden až říjen činila 196,48 miliardy USD a meziročně stoupla o 27,7 procenta.
MMF dnes uvedl, že v letošním roce by čínská ekonomika měla vzrůst o 5,4 procenta místo doposud očekávaných pěti procent. Za zlepšením výhledu stojí silné oživení z pandemie nemoci covid-19. V příštím roce však fond nadále čeká zpomalení ekonomického růstu kvůli slabému realitnímu trhu a vnější poptávce. Hrubý domácí produkt se má zvýšit o 4,6 procenta, což je ale o 0,4 procentního bodu více, než MMF odhadl ve své říjnové prognóze.
irl mka
Analytici: Za přebytkem zahraničního obchodu stojí spíše rychlejší pokles dovozu
Praha 6. listopadu (ČTK) - Přebytek 12,8 miliardy korun, kterým v září skončil zahraniční obchod ČR, překonal očekávání analytiků. Ve vyjádřeních pro ČTK však upozornili na to, že za kladnou obchodní bilancí spíše než ekonomický růst stojí rychlejší pokles dovozu ropy a zemního plynu oproti vývozu elektřiny. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dovoz meziročně klesl o 16 procent na 352,2 miliardy korun. Vývoz dosáhl 364,9 miliardy korun, proti loňsku byl nižší o 10,2 procenta.
"Návrat do kladných hodnot neznamená růst. Dostali jsme se do přebytku nikoli díky růstu vývozu, ale protože klesá pomaleji než dovoz," uvedl hlavní analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Doplnil, že export se snižuje i přes slábnoucí korunu. "Ve prospěch vývozců by měly hovořit také další kroky České národní banky, protože se všeobecně zintenzivňuje debata o termínu začátku snižování sazeb," řekl.
V září podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura meziročně klesly jak ceny, tak dovozené množství energií. "Útlum dovozu v dalších skupinách zboží souvisel hlavně s omezením domácí průmyslové produkce a nejspíš i s pokračujícím rozpouštěním zásob firem," doplnil. Upozornil na to, že meziročně se obchodní bilance nejvíce zlepšila s Ruskem, a to o 18,3 miliardy korun, nebo s Čínou, kdy vzrostla o 14,8 miliardy korun.
Trh podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové v září očekával přebytek zahraničního obchodu 6,4 miliardy korun. Poukázala také na to, že zatímco za prvních devět měsíců loňského roku zahraniční obchod skončil ve schodku 150 miliard korun, letos je bilance s 76,9 miliardy korun kladná. Celkově by tento rok měl přebytek dosáhnout 100 miliard korun, uvedla.
Podle místopředsedy Asociace exportérů ČR Otty Daňka je však znepokojující vývoj českého exportu. "Od května v meziměsíčních porovnání vykazuje propady, které každý měsíc narůstají. V září meziměsíční propad dosáhl dokonce 53,6 miliardy korun," uvedl. Generální ředitel státní agentury CzechTrade Radomil Doležal upozornil také na to, že se v září export meziročně snížil téměř do všech deseti hlavních vývozních partnerů Česka s výjimkou Velké Británie, kam naopak stoupl o sedm procent, řekl.
"Ve zbytku roku očekáváme, že se zahraniční obchod bude podílet kladně na českém HDP. Existuje ovšem riziko další eskalace válečného konfliktu na Blízkém východě, což může vyústit ve vyšší cenu ropy, ale i zemního plynu," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Vývoj zahraničního obchodu ČR podle něj záleží také na oživení německé ekonomiky, které bude nejspíš pozvolnější, než trh očekával.
Meziměsíčně se vývoz po sezonním očištění podle dat ČSÚ zvýšil o 0,6 procenta, dovoz klesl o 0,3 procenta. Od začátku roku stoupl vývoz o 0,9 procenta, zatímco dovoz klesl o 5,8 procenta.
mib rot mha