Buffettova firma více než zečtyřnásobila ztrátu, provozní zisk ale zvýšila
Omaha (USA) 4. listopadu (ČTK) - Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v letošním třetím čtvrtletí více než zečtyřnásobila svou čistou ztrátu na 12,77 miliardy dolarů (290,4 miliardy Kč). Loni ve stejném období vykázala ztrátu 2,8 miliardy dolarů. Výsledky negativně ovlivnil pokles hodnoty akciových investic, zejména společnosti Apple. Ve výsledcích hospodaření to dnes oznámila firma. Její provozní zisk se však meziročně zvýšil o 41 procent na rekordních 10,76 miliardy dolarů.
K růstu provozního zisku přispěly mimo jiné lepší výsledky v pojišťovnictví, které přinesly zisk 4,89 miliardy dolarů. Buffett považuje provozní zisk za lepší ukazatel výkonů podniku než čistý zisk. Ten zahrnuje také nerealizované zisky či ztráty u hodnoty investic, takže prochází značnými výkyvy.
Výsledky zahrnují ztrátu z investic 23,5 miliardy dolarů. Přispěl k ní zejména 12procentní pokles ceny akcií společnosti Apple.
Berkshire zvýšila za kvartál hotovost na rekordních 157,2 miliardy dolarů. Hodnota prodaných akcií přesahovala hodnotu těch nakoupených o 5,3 miliardy dolarů. Firma také zpomalila zpětný odkup svých akcií, kterých ve třetím čtvrtletí nakoupila za 1,1 miliardy dolarů.
Skupina Berkshire Hathaway ovládá desítky dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola či v technologické společnosti Apple.
Třiadevadesátiletý Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Společnost řídí od roku 1965. Podle aktuálního žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett sedmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 118 miliard dolarů (téměř 2,7 bilionu Kč).
Akcie Berkshire si letos připsaly 14 procent, což odpovídá růstu akciového indexu SP 500.
lsk mka
Průzkum: Firmy do konce roku chtějí investovat stejně jako počátkem roku
Praha 4. listopadu (ČTK) - Do strojů, zařízení a budov chtějí firmy do konce roku investovat přibližně stejně jako v první polovině letošního roku. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi více než 400 firmami, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Dříve podle zástupců komory firmy uváděly, že budou ve druhé polovině roku investovat méně. Počet firem, které ohlásily snížení svých rozpočtů na investice, podle průzkumu klesl.
"To naznačuje, že podniky vyhlížejí oživení hospodářství, nicméně ve zvyšování výdajů jsou nadále opatrné. Podnikatelé zatím nehýří optimismem, naplňuje se tak naše jarní predikce, podle které oživení ekonomiky bude stát na křehkých základech. Investice podnikatelů do energetických úspor, výrobních zařízení a technologií dodají nový impuls ekonomice patrně až v příštím roce,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Zejména středně velké podniky podle komory oznámily, že ještě v tomto pololetí zvýší rozsah investic. V této velikostní kategorii je takových firem zhruba čtvrtina, ukázal průzkum.
Nejvýraznější efekt mají podle expertů investice do strojů a zařízení. Kvantitativně menší, nicméně stále důležitý vliv mají investice do budov a staveb. Pokud je v typické firmě zpracovatelského průmyslu investice 1000 Kč na přepočteného zaměstnance do strojů a zařízení, zvýší se podle expertů následující rok v průměru jeho produktivita práce o 1050 Kč. Stejně velká investice do budov a staveb zvýší budoucí roční produktivitu o 730 Kč, vyplývá z analýz centrální banky.
Data Hospodářské komory také naznačují, že firmy v prvním pololetí investovaly do strojů, zařízení a budov méně, než plánovaly na začátku letošního roku. Zatímco pětina středně velkých firem rozsah investic zvyšovala, velké podniky se naopak uchylovaly ke snižování investic. "Rozdíl v očekávaném a reálném vývoji investic lze přičítat pozvolnějšímu oživení české ekonomiky, než firmy předpokládaly. Na tom se do určité míry mohl podepsat také slabší vývoj v eurozóně, a především v Německu,“ vysvětlil analytik komory Roman Renda.
V odvětvovém členění klesly investice nejvíce ve zpracovatelském průmyslu. To může podle něj souviset s hlubokým propadem spotřeby domácností.
Komora dlouhodobě upozorňuje na to, že česká ekonomika generuje nízkou přidanou hodnotu. V mezinárodním srovnání je vytvořená přidaná hodnota jedna z nejnižších v EU, Česku patří 24. příčka z 27 států. Pro přesun k produkci s vyšší přidanou hodnotou bude podle expertů důležitá investiční a inovační činnost ze strany státu i soukromého sektoru. Vedle strategických investic do energetické, dopravní, datové a další infrastruktury zásadní roli přitom podle nich sehrají investice do vědy, výzkumu a vzdělávání.
V ukazateli firemních investic do výzkumu Česko výrazně předstihují sousední Německo a Rakousko. Ačkoliv v roce 2021 dosáhly výdaje českých firem na výzkum a vývoj v poměru k HDP nejvyšší úrovně, a to 1,25 procenta HDP, přesto se jejich hodnota stále nachází pod průměrem EU, který činí bezmála 1,5 procenta HDP, připomněla komora.
fd ptd