+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Na hlavní trh londýnské burzy vstoupila česká firma Mineral Ventures Invest

Londýn/Praha 3. listopadu (ČTK) - Na hlavní trh Londýnské burzy cenných papírů (LSE) vstoupila formou zpětného převzetí (RTO) česká firma Mineral Ventures Invest (MVI), která spadá do holdingu tuzemské akciové společnosti Zlato. MVI se stala většinovým vlastníkem irské důlní a těžební společnosti IMC Exploration Group (IMC), která se jako jedna z více než 2000 akciových titulů obchoduje v Londýně. MVI o tom informovala ČTK. V Londýně se tak nyní obchodují čtyři české firmy. Po třech letech tak byla dokončena transakce, která je podle britského a irského práva definována jako zpětné převzetí. "Irská IMC koupila od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatila za to svými vlastními akciemi, které nově emitovala,“ uvedl jednatel MVI David Marášek. Jde podle něj o první úspěšné zpětné převzetí, kterého česká společnost docílila na hlavním trhu londýnské burzy. "Transakce byla několikrát zpožděna kvůli pandemii covidu-19, nicméně jak se ukázalo na samotném trhu, ideální načasování bylo právě teď," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Cena zlata se totiž nachází zhruba 100 dolarů od historických maxim a v prostředí rostoucí averze k riziku převážně kvůli geopolitice je podle něj poptávka po akciích nadprůměrná. Irská IMC se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů. Disponuje licencemi ke dvěma nalezištím zlata - a dalších drahých kovů - v jihovýchodním Irsku a získala zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde se čtvrtým rokem těží zlato. V případě Irska jde o důl Avoca a North Wexford Gold River. Koncem letošního září transakci zpětného převzetí schválil britský regulátor a následně na začátku října vedení irské IMC informovalo o schválení a zveřejnění prospektu převzetí zlatého dolu Karaberd v Arménii. "V minulém týdnu se ještě uskutečnila valná hromada společnosti IMC, aby transakci formálně potvrdila,“ doplnil Marášek.
Klíčová slova - Británie - ČR - burzy - kovy - firmy - MVI - akcie -
Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, kterou stoprocentně vlastní tuzemská společnost MVI v holdingu akciové společnosti Zlato. Ta patří k předním prodejcům investičního zlata v České republice. Assat má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata. Podle geologické expertizy společnosti CSA Global důl Karaberd čítá v zásobách 6,92 tuny zlata. Tuna rudy z tohoto dolu přitom obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. fd spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur) - Bohemika (bos) - Firmy (efm) - Burzy akciové = kapit. (bua). ID zprávy: T2023110303040|507733. Vydána 03.11.2023 13:26:52. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Gen Digital: Třetina Čechů se při nakupování on-line setkala s podvodem
Policie viní sedm lidí z krácení DPH při dovozu z Číny se škodou 1,2 mld Kč
Société Générale má kvůli potížím ve Francii za čtvrtletí nižší výnosy i zisk
Raiffeisenbank letos klesl čistý zisk o 27,5 procenta na 3,96 miliardy Kč
Soud poslal do konkurzu firmu Ekoklima, dluží stovky milionů

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.