+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Raiffeisenbank letos klesl čistý zisk o 27,5 procenta na 3,96 miliardy Kč

 ČR banky Raiffeisenbank 3._čtvrtletí
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:David Taljat
Praha 3. listopadu (ČTK) - Raiffeisenbank v Česku za tři čtvrtletí letošního roku meziročně klesl čistý zisk o 27,5 procenta na 3,96 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 13,3 procenta na 679 miliard korun. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Zisky ostatních velkých bank letos také většinou klesají. Provozní výnosy Raiffeisenbank se letos snížily o 5,25 procenta na 12,87 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy klesly o 10,8 procenta na 9,84 miliardy Kč. Pokles způsobilo primárně vyplácení vyšších úroků klientům, a to zejména na spořicích účtech. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 5,5 procenta na 3,07 miliardy Kč. Provozní náklady banky ve výši 6,6 miliardy Kč se v meziročním srovnání snížily o 3,5 procenta. Objem poskytnutých úvěrů klientům Raiffeisenbank se zvýšil o 2,9 procenta na 361 miliard Kč. Růst byl jak na straně domácností ve formě hypotečních a spotřebitelských úvěrů, tak na straně firem zejména u projektových úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 10,2 procenta na 543 miliard Kč. Růst táhly zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, a to na straně domácností i firem. Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Čistý zisk za tři čtvrtletí meziročně klesl i dalším bankám. U České spořitelny to bylo o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun, u Komerční banky o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč a v případě Monety Money Bank o 3,7 procenta na čtyři miliardy korun. Naopak česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy korun, což byl nárůst o více než čtvrtinu.
Klíčová slova - ČR - banky - Raiffeisenbank -
Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. fd mha
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023110302569|507729. Vydána 03.11.2023 10:01:34. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Soud poslal do konkurzu firmu Ekoklima, dluží stovky milionů
ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,6 procenta HDP
Komerční bance klesl za tři čtvrtletí zisk o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč
Míra inflace v Turecku poprvé po čtyřech měsících klesla, činí 61,4 procenta
BBC: Běženci u hranic umírají v přestřelkách gangů a automobilových honičkách

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.