Expert: Moderní pohanství je nejrychleji rostoucí náboženství v USA a Evropě
Praha 25. června (ČTK) - Moderní pohanství je nerychleji rostoucí náboženství současnosti. V Česku nové náboženství, které rekonstruuje předkřesťanské tradice, praktikuje víc než 3000 lidí, například v Polsku je jich 10.000. V západní Evropě jsou čísla mnohem vyšší, ve Spojených státech je moderních pohanů přes milion. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR, to řekl Pavel Horák z Etnologického ústavu AV ČR, který se zabývá dějinami náboženství, magií a čarodějnictvím.
"Moderní pohanství je náboženství, které se snaží obnovit předkřesťanské zvyky a tradice – zejména keltské, germánské, slovanské. Snaží se navrátit k něčemu, co bylo dříve," uvedl Horák. Existují čtyři velké směry, mezi které patří moderní čarodějnictví wicca, druidi a severské a slovanské pohanství. Wicca je asi nejdůležitější a má nejvíc stoupenců. Je to mysterijní kult, který se snaží spojit člověka s přírodou.
Ve střední Evropě praktikují moderní pohanství lidé mezi 15. a 50. rokem života. Ve Spojených státech, Anglii a jiných západních zemích jsou rozvrstveni do posledních čtyř generací.
Modernímu pohanství holdují spíše ženy než muži. "Mezi moderními pohany je velké procento žen. Poslední výzkumy ukazují, že ve Spojených státech a Anglii mezi 70 až 82 procenty. Je tomu proto, že ženská spiritualita vyšla z moderního pohanství. Navíc zvedá témata jako feminismus a uctívání přírody. Spoustu lidí přitahuje bohyně, která je jiná než patriarchálně pojaté božstvo," řekl Horák.
Moderní pohané čerpají podle Horáka inspiraci z mnoha zdrojů, jako je folklor, archeologie, akademický výzkum, lidové zvyky, magické praktiky, feminismus a obrat k přírodě. "Moderní pohané uctívají přírodu, aby se s ní spojili a měli pocit, že mají svůj život ve svých rukou. Některé věci naopak mohou pustit, protože jsou v souladu s přírodními rytmy," uvedl Horák. Je tam velký důraz na zpomalení v životě a nebýt ve spěchu.
Horák ve své knize Návrat starých bohů rozebírá, jak moderní pohanství reaguje na potřeby současné společnosti. "V celé Evropě a Spojených státech se děje 30 let takzvaná spirituální revoluce, která představuje odklon od institucionalizované formy náboženství. Moderní pohanství dává člověku možnost zažít něco bezčasového a starého a zároveň je odpovědí na potřeby člověka dnešní doby," řekl. Pro moderní pohany jsou podle něj bohové bytosti, které jsou rovnocenné, nesoudí a netrestají. Naopak je vnímají jako zdroj inspirace.
puz snm
Arcibiskup Nuzík navštíví Vatikán, papež zde požehná symbol jeho služby věřícím
Olomouc 25. června (ČTK) - Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, který se v polovině dubna ujal v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících svého úřadu, se tento týden vydá do Vatikánu, kde od papeže Františka přijme pallium - symbol své služby v čele arcidiecéze. Bohoslužbu s nově jmenovanými arcibiskupy-metropolity, spojenou také s žehnáním a předáním pallií, slaví papež vždy o slavnosti sv. Petra a Pavla, sdělil dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Mše, které se arcibiskup Nuzík se svým doprovodem zúčastní, začíná ve svatopetrské bazilice v sobotu v 9:30. "Jsem rád, že se po prvních měsících své služby mohu vydat k hrobům apoštolů a prosit tu o potřebné milosti a sílu k pastýřské službě ve svěřené arcidiecézi. A těším se i na setkání s papežem Františkem: pokaždé, když se mně má situace zdá složitá a vzpomenu si na papeže Františka, uleví se mně, protože on toho má aspoň stokrát víc," uvedl arcibiskup Nuzík.
Při této mši obdrží nově jmenovaní arcibiskupové z rukou papeže pallium uložené v krabičce, vlastní vložení pallia na nového představitele olomoucké arcidiecéze a moravské církevní provincie se pak uskuteční o pět dní později. Podle rozhodnutí papeže Františka se má totiž tento obřad konat v příslušné diecézi, před zraky biskupů ostatních diecézí dané provincie, místních kněží a věřících. Arcibiskupu Nuzíkovi proto pallium předá papežův zástupce, apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, v pátek 5. července během Národní cyrilometodějské pouti na Velehradě.
Pallium je insignií užívanou v římskokatolické církvi, olomoucký arcibiskup ji může užívat na Moravě. "Je symbolem zvláštního pouta s papežem a vyjadřuje také zvláštní jurisdikci, kterou arcibiskup-metropolita získává. Vyrábí se z ovčí vlny, má podobu bílého, asi pěticentimetrového vlněného pruhu, je sešito do kruhu a ozdobeno čtyřmi černými hedvábnými křížky. Po jednom křížku pak nesou i krátké pruhy s černým zakončením, které visí dolů uprostřed přední i zadní strany," uvedla teoložka a církevní historička Jitka Jonová z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Pallium se vyrábí z vlny beránků požehnaných papežem na svátek sv. Anežky Římské (21. ledna), chovaných v římském klášteře Tre Fontane a ostříhaných na Velký pátek (letos 29. března). Nová pallia papež v posledních letech žehná vždy při zahájení mše svaté o slavnosti sv. Petra a Pavla (29. června), do té doby jsou uložena u hrobu sv. Petra.
ftv gcm