Britská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrok na 5,25 procenta
Londýn 1. února (ČTK) - Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, maximu za 15 let. Oznámila to v tiskové zprávě. Banka se prostřednictvím vysokých úroků snaží dostat pod kontrolu inflaci. Guvernér Andrew Bailey požaduje více důkazů, že inflace trvale klesá k cíli, který si centrální banka stanovila. Britská libra v reakci na oznámení smazala část ztrát.
Bank of England, jak zní oficiální název britské měnové autority, drží základní úrok na 5,25 procenta od loňského srpna. Předtím jej od prosince 2021 čtrnáctkrát po sobě zvýšila. "Než budeme moci snížit úrokové sazby, musíme vidět více důkazů, že inflace klesne až na dvouprocentní cíl a zůstane tam," řekl guvernér Bailey.
Šest z devíti členů měnového výboru hlasovalo pro zachování sazeb, dva se vyslovili pro zvýšení o 0,25 procentního bodu, jeden hlas byl pro snížení úroků o čtvrt procentního bodu. Bylo to poprvé od srpna 2008, tedy od začátku globální finanční krize, kdy tvůrci měnové politiky hlasovali pro zvýšení a snížení úrokových sazeb na stejném zasedání.
Britská centrální banka upustila v prohlášení od varování, že pokud se objeví trvalejší inflační tlak, bude nutné "další zpřísnění" měnové politiky. Místo toho uvedla, že "bude sledovat, jak dlouho by měla být bankovní sazba udržována na současné úrovni".
Ve středu ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny také americká centrální banka (Fed). Ta uvedla, že úrokové sazby dosáhly v tomto cyklu zpřísňování už svého vrcholu a ještě letos klesnou. Šéf Fedu Jerome Powell nicméně fakticky vyloučil snížení úroků už na březnovém zasedání Fedu, se kterým počítala část trhu.
Libra v reakci na dnešní oznámení o sazbách smazala část ztrát vůči dolaru. Krátce po 13:00 SEČ k dolaru ztrácela čtvrt procenta na 1,2658 USD.
lsk spr
Průzkum: Více než polovina českých párů považuje příjmy domácnosti za společné
Praha 1. února (ČTK) - Více než polovina českých párů považuje příjmy domácnosti za společné, pětina Čechů před svým partnerem některé z nich tají. A nepřiznávají ani veškeré výdaje. Muži se nejčastěji nesvěřují s pořízením elektroniky, ženy s nákupem oblečení či bot, vyplývá z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který dnes novinářům představila Česká spořitelna, portál Evropa v datech a Sociologický ústav Akademie věd ČR. Sběr dat zajistila v říjnu 2023 agentura Ipsos mezi 2025 respondenty.
Přes 80 procent Čechů žijících v domácnosti s partnerem se nespoléhá pouze na jediný společný účet a disponuje i vlastními penězi. Celkem 15 procent Čechů se svým partnerem dokonce nesdílí informace o stavu svého účtu a téměř stejné procento populace má k dispozici vlastní fond či účet, o kterém jejich partner vůbec neví. "Z našich výzkumů víme, že pro řadu lidí jsou peníze soukromým a citlivým tématem, o kterém je nepříjemné mluvit,” uvedla Monika Hrubá z České spořitelny
Příjem svého partnera zná 84 procent mužů i žen, téměř pětina z obou skupin ale svému protějšku v minulosti zatajila nějaký mimořádný příjem. Častěji tuto skutečnost před partnerkami nezmínili muži. Ti si také častěji berou půjčky, o kterých jejich protějšek neví.
"Ačkoliv to může působit stereotypně, zatímco muži častěji tají výdaje na elektroniku či úpravu nebo doplňky do auta, ženy bez vědomí partnera výrazně častěji utrácí za oblečení, boty nebo kosmetiku," upozornil šéfredaktor Evropy v datech Tomáš Odstrčil.
Utajené výdaje mohou v extrémních případech vést až k exekučnímu řízení. "Není výjimečným jevem, že manželé dlužníků reagují s překvapením, že za trvání jejich manželství vznikl dluh, který je dokonce exekučně vymáhán. V takovém případě pravidelně vyslovují nesouhlas se vznikem dluhu. V určitých případech může takový nesouhlas vést k omezení postihu majetku ve společném jmění manželů," uvedl prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.
Většina českých párů ale výdaje řeší i platí společně. Výjimkou jsou každodenní nákupy, které podle průzkumu obstarávají ve větší míře spíše ženy. Ty mají podle svých slov častěji na starosti i větší výdaje pro děti. Naopak na mužích je pak koupě nákladnějšího zboží dlouhodobé spotřeby, jako je elektronika či nábytek.
S finanční situací vlastní domácnosti, ať už jde o příjmy, úspory, schopnost splácet půjčky či připravenost na nečekané výdaje, je podle vlastního hodnocení spíše spokojena nadpoloviční většina Čechů. Zhruba třetina je velmi či spíše nespokojena a u zbytku nepřevažuje ani jedna z možností. "Obecně jsou se svou finanční situací spokojenější lidé žijící s partnerem či partnerkou a svobodní než rozvedení a ovdovělí," doplnila Kamila Fialová ze Sociologického ústavu AV.
Snižovat výdaje se snaží 84 procent Čechů. Nejvíce Češi omezují návštěvy restaurací a kupování jídla mimo domov. Výrazná je ale i snaha o snižování výdajů za bydlení, topení a spotřebu energie a vody.
fd rdo