Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Fed úroky nezměnil; jejich snižování podmiňuje jistotou, že inflace klesá

 USA hospodářství finance Fed sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Washington 31. ledna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již čtvrtou seanci za sebou. Na svém zasedání v polovině prosince Fed naznačil, že v roce 2024 plánuje několik snížení sazeb. Výbor Fedu pro operace na otevřeném trhu (FOMC) v prohlášení uvedl, že "nepředpokládá, že by bylo vhodné snížit sazby, dokud nebude větší jistota, že inflace udržitelným způsobem klesá k dvouprocentnímu cíli". Centrální banka zároveň z prohlášení vypustila zmínku o možném dalším zvyšování úroků, napsala agentura Reuters. "Inflace se za poslední rok zmírnila, ale zůstává zvýšená," uvedla centrální banka. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 3,4 procenta z listopadových 3,1 procenta. Inflace byla vyšší, než čekali analytici. Inflace je přetrvávajícím problémem od pandemie covidu-19, kdy se růst cen vyšplhal na nejvyšší úroveň od počátku 80. let. Fed na to reagoval sérií zvýšení úrokových sazeb, která vynesla jeho základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za více než 22 let. Zástupci Fedu dříve naznačili, že v letošním roce dojde až ke třem snížením. Tempo, jakým budou úrokové sazby snižovat, bude podle Grega McBridea, hlavního finančního analytika společnosti Bankrate, mnohem pomalejší než tempo, jakým je zvyšovali. "Úrokové sazby jely nahoru výtahem, dolů půjdou po schodech," konstatoval. "Americký Fed ponechal sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Trh aktuálně oceňuje první snížení sazeb na březnovém zasedání s pravděpodobností 60 procent," uvedl analytik investiční společnosti XTB Tomáš Cverna.
Klíčová slova - USA - hospodářství - finance - Fed - sazby -
"Ke zvýšení těchto odhadů přispěly obavy o další americkou regionální banku, kterou je New York Community Bankcorp. K brzkému snížení by však dojít nemuselo kvůli stále napjatému trhu práce a také kvůli robustnímu růstu americké ekonomiky. Myslím si, že první snížení by mohlo nastat v červnu," dodal Cverna. lsk ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2024013108320|508754. Vydána 31.01.2024 20:46:37. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.

Fed úroky nezměnil; jejich snižování podmiňuje jistotou, že inflace klesá


Technologičtí giganti v Senátu USA hájili své přístupy k dětským uživatelům
Jihlavské muzeum otevřelo výstavu o historii města v době vlády Lucemburků
WSJ: Regulační mánie brzdí schopnost Evropy konkurovat Spojeným státům a Číně
Průzkum: Za módu loni kvůli rostoucí inflaci méně utrácelo 37 procent Čechů
Poptávka po zlatě loni stoupla o tři procenta na rekordních 4899 tun

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.