AFP: Obchůdek s pastelkami v teheránském bazaru je rájem barev
Teherán 27. května (ČTK/AFP) - V jednom ze zšeřelých zákoutí teheránského Velkého bazaru sedí Mohammad Rafí, jehož miniaturní obchůdek, kde se prodávají výhradně pastelky, září všemi barvami duhy. Svět se sice digitalizuje, ale Rafí zůstal posledních 35 let věrný své vášni a obklopuje se tisíci pastelek všech představitelných odstínů. V policích je má vyskládané od podlahy až po strop, což z jeho malé tržišťové kóje dělá velmi fotogenické a veselé místo, napsala agentura AFP.
"Nevím, kolik tu mám dohromady pastelek, ale k dostání je asi 200 barev," říká padesátiletý majitel obchodu s názvem Medad Rafí (Rafího pastelky).
Najít ho v labyrintu uliček a průchodů několikapatrového tržiště v Teheránu, kterému se říká "město ve městě", je jako vydat se na lov za pokladem. Obchůdek je totiž malinký a většinu prostoru na ploše necelých tří čtverečních metrů zabírá sám majitel, který tu vítal už několik generací zákazníků.
"Pokaždé, když se objeví zákazník, tak mám radost, i když si nic nekoupí," usmívá se Rafí. Pak stráví deset minut tím, že radí školačce, která hledá dva konkrétní odstíny oranžové a modré a zkouší nejrůznější typy pastelek na papíře na pultě.
"Podle toho, jaký má kdo záměr, dokážu poradit s výběrem správné barvy, textury a výrobce," říká Rafí, který prodává pastelky výhradně po kusech a nikdy v celých baleních. Je hrdý na to, že si tak dokáže zajistit obživu a že nabízí jak pastelky domácí výroby, tak ty dovezené z Evropy a Ameriky. "Nejdražší pastelka stojí 100.000 túmánů (tedy zhruba 50 Kč), ale je skutečně vynikající," tvrdí obchodník.
Rafí od dětství rád kreslil a miloval pastelky, takže po studiích techniky v 80. letech začal svou kariéru v továrně na výrobu pastelek a nakonec si otevřel vlastní obchod. Je si vědom toho, že v době technologií a dotykových obrazovek nezažívá jeho sortiment zrovna zlatý věk a nostalgicky vzpomíná na minulé století, kdy si všechny děti pastelky nosily ve školních taškách. A také má jasno, že jeho obchod nepřevezme syn, jak je to v bazaru zvykem - ten jeho je totiž lékař a prodávání pastelek ho nezajímá.
Obchod ale Rafí hodlá vést až do důchodu a věrným zákazníkům bude dál nabízet pastelky, které uspokojí jejich tvůrčí záměry, a to včetně těch, které se už dávno nevyrábí. "Naštěstí mám velké zásoby," mne si ruce Rafí, jehož nejstarší pastelka na skladě byla vyrobená před 72 lety.
lep jrm
Princ Edward na závěr návštěvy ČR uctil památku československých parašutistů
Praha 25. května (ČTK) - Britský princ Edward, bratr krále Karla III., dnes spolu s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) navštívil pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Uctil tam památku sedmi československých parašutistů vycvičených ve Skotsku, kteří se v kostele za druhé světové války po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha skrývali a po boji padli. Návštěva památníku heydrichády byla posledním bodem třídenního programu vévody z Edinburghu v Česku.
Chrámovou kryptou, kde se parašutisté od 30. května do 18. června 1942 ukrývali, Edwarda provedl vojenský historik Aleš Knížek. Princ poté s Černochovou, britským velvyslancem v Praze Matthewem Fieldem a dalšími členy delegace absolvovali krátkou prohlídku kostela.
"Návštěvy, které navštěvují kryptu, běžně zajímá i místo nad kryptou, kde se odehrával boj. Edwardovi jsem ukázal servisní šachtu velkou 40 na 60 centimetrů, kudy se za války dolů posílalo veškeré vybavení. Byli jsme se podívat i na emporu kostela, kde jsou stále viditelné zásahy granátů a kulek od těžkých zbraní," řekl ČTK duchovní Jan Beránek, který člena britské královské rodiny chrámem prováděl. Při bojích 18. června 1942 nacistické gestapo nasadilo na dobytí chrámu se sedmi parašutisty téměř 800 vojáků.
Edward a Černochová poté společně položili věnec u pamětní desky věnované sedmi výsadkářům i duchovním, kteří je v chrámu ukrývali, za což i oni zaplatili svými životy.
Edward do Prahy přijel v úterý na pozvání české pobočky Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) určené studentům mezi 14 a 24 lety. DofE bylo také hlavním bodem jeho programu. V českém Senátu nejúspěšnějším účastníkům ve středu udělil zlaté medaile, dnes dopoledne se s dalšími účastníky a zaměstnanci programu setkal v areálu Vltavanů Domu dětí a mládeže v Praze 4.
"Navštívil truhlářskou dílnu a vyzkoušel si práci se dřevem, zhlédl také práci dětí, které samy sestavily a naprogramovaly jednoduché robotické autíčko," sdělili ČTK organizátoři návštěvy. S vévodou se sešel i ministr školství Mikuláš Bek (STAN). "Kromě debaty o smysluplném trávení volného času mládeže a fondu DofE jsme mluvili také o tom, co trápí děti a jejich rodiče na českých školách," napsal Bek na twitteru.
vdv abz mha