Papež s islámským duchovním vyzvali k míru a ochraně životního prostředí
Jakarta 5. září (ČTK) - Papež František a velký imám v indonéské Jakartě během dnešního mezikonfesního setkání podepsali deklaraci, která kritizuje zneužívání náboženství v konfliktech a vyzývá k opatřením proti globálnímu oteplování. Během mše pod širým nebem pak papež vyzval k dialogu. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
Mezináboženský dialog je jedním z hlavních témat papežovy třídenní návštěvy Indonésie, která je největší muslimskou zemí na světě. Na 87 procent z 280 milionů jejích obyvatel se hlásí k islámu a tři procenta ke katolictví.
"Lidské vykořisťování stvoření, našeho společného domova, přispívá ke změně klimatu, což vede k různým ničivým důsledkům, jako jsou přírodní katastrofy, globální oteplování a nepředvídatelné výkyvy počasí," stojí v prohlášení, které František podepsal s velkým imámem Jakarty Nasaruddinem Umarem. "Upřímně vyzýváme všechny lidi dobré vůle, aby přijali rozhodná opatření k zachování integrity přírodního prostředí a jeho zdrojů," uvedli.
Podpis deklarace se odehrál během Františkovy návštěvy mešity Istiqlal, kopulovité stavby o rozloze přibližně devíti hektarů v centru Jakarty. Osmasedmdesátiletý papež v projevu opakovaně zmínil nový podzemní tunel spojující tuto mešitu s katolickou katedrálou, která se nachází naproti přes ulici. Osmadvacet metrů dlouhý průchod, nazývaný "tunel přátelství", je podle něj "výmluvným znamením", které ukazuje, že lidé různých vyznání mohou mít společné kořeny.
Papežův program v Jakartě pokračoval mší na ploše stadionu, kam přišlo podle AFP 80.000 lidí. Papež je vyzval, aby "rozsévali lásku, s důvěrou šli po cestě dialogu a uchovali si dobrotu a laskavost". Podle představitelů církve bylo v distribuci rozdáno 87.000 lístků. Na místě bylo mnoho jeptišek, studentů i starších lidí, píše Reuters.
Jako výraz respektu indonéská vláda navrhla, že by celostátní televize mohly vynechat obvyklou výzvu k modlitbě, která by zazněla v době papežovy mše. Namísto toho měl na jednu z pěti denních muslimských modliteb zvát jen text na liště pod moderátorem vysílání.
Po návštěvě Indonésie se papež v pátek přemístí do Papui-Nové Guineji, pak do Singapuru a Východního Timoru. Celkem na své cestě po jihovýchodní Asii a Oceánii stráví 12 dní a urazí 32.000 kilometrů, píše AFP.
abl lsa mtw
Síkela upozornil EK na českou alternativu, pokud přes Ukrajinu nepoteče plyn
Praha 5. září (ČTK) - Česká přepravní soustava má dostatečnou kapacitu na to, aby v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu mohla současný tranzit nahradit. V dopise adresovaném evropské komisařce pro energetiku Kadri Simonsové to napsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Reagoval tak na situaci, kdy na konci tohoto roku vyprší platnost rusko-ukrajinské dohody o přepravě plynu, což by postihlo zejména země na východ od Česka. O dopise dnes na webu informovalo ministerstvo průmyslu.
V současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by dohoda o přepravě plynu měla být prodloužena, uvedl úřad. Výpadek dodávek ruského plynu po skončení platnosti kontraktu by postihl především země na východ od Česka. Jde přibližně o 40 až 42 milionů metrů krychlových zemního plynu denně, které by bylo potřeba nahradit.
V případě ukončení přepravy plynu z Ruska přes Ukrajinu je třeba hledat náhradu v první řadě u alternativních dodavatelů, uvedl Síkela. "Je třeba se vyhnout situaci, kdy si sice nakoupíme plyn, který bude formálně neruský, ale vymění se během přepravy do Evropy za ruský a my se tak v úsilí omezit dodávky z Ruska nikam neposuneme," dodal ministr.
Nejvhodnější alternativou je podle Síkely využívat plyn proudící ze západní Evropy, který by bylo možné přepravovat přes české území. Na tuto možnost ministr eurokomisařku v dopise upozorňuje. Kapacita plynovodů vedoucích přes české území je k tomu podle něj dostatečná. Nahrazování ruského plynu za zkapalněný plyn (LNG) dovážený do terminálů budovaných na evropském pobřeží je také v souladu s plánem REPowerEU, který si klade za cíl snížit závislost na ruských energetických surovinách, připomněl ministr. Síkela také uvedl, že s uskutečněním plánu výrazně pomůže rozhodnutí německé vlády zrušit od začátku příštího roku mimořádný poplatek za skladování plynu, který prodražoval přepravu zemního plynu přes Německo.
Současná dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší na konci letošního roku. Kyjev opakovaně uvedl, že ji nemá v úmyslu prodlužovat. Navíc panují obavy z předčasného zastavení dodávek kvůli bojům v ruské Kurské oblasti, kde se nachází tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, uvedla koncem srpna agentura Reuters.
Ze zemí EU je nyní na ruském plynu nejvíce závislé Rakousko. Tamní energetický regulátor E-Control ve sdělení ze 3. srpna uvedl, že i kdyby byly dodávky ruského plynu zastaveny, Rakousko má v zásobě dostatek plynu i na zimu.
dto jzf