V předaukční výstavě bude poprvé k vidění pastel Jana Zrzavého z roku 1927
Praha 15. května (ČTK) - Pastel Jaro z roku 1927 od Jana Zrzavého bude poprvé k vidění v předaukční výstavě. Dílo mladíka sedícího v krajině Zrzavý ztvárnil i v kresbě a na plátně, v pastelovém provedení se zachovala původní barevnost. Znovunalezené dílo, které dosud bylo v pražské soukromé sbírce, budou zájemci moct zhlédnout v Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči od 27. května do 5. června, o den později půjde do aukce s vyvolávací cenou 3,2 milionu korun. ČTK o tom za pořadatele informovala Jana Bryndová.
Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf Jan Zrzavý je významná postava českého výtvarného umění a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. V aukčních síních jsou jeho díla žádaná a kupci za ně platí milionové částky. Rekord drží Zrzavého obraz Fantastická krajina, který se v roce 2020 prodal za 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky.
"Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi považoval i sám autor,“ řekl majitel galerie a aukční síně Tomáš Hejtmánek. "Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má špičatý objekt připomínající egyptskou pyramidu," dodal.
Takřka stejný výjev, akt jinocha v tajuplné krajině, ztvárnil později malíř i na stejnojmenném obraze z roku 1929. Plátno se nachází ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Podle Hejtmánka technika pastelu pomohla, aby se dílo dochovalo v původní barevnosti. Mladíka v krajině ztvárnil Zrzavý i v pařížské kresbě z roku 1924.
Zahradní aukce 6. června v Arthouse Hejtmánek nabídne další milionové položky, například dílo Maska III z roku 1946 Františka Muziky vyvolávané za 3,8 milionu korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů.
vid rdo
Muzeum v Jablonci chystá výstavu ateliérového skla od 28 umělců ze čtyř zemí
Jablonec nad Nisou 15. května (ČTK) - Téma vztahů je ústředním motivem chystané výstavy ateliérového skla v muzeu v Jablonci nad Nisou. Budou na ní díla od 28 umělců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Expozice nazvaná Sami spolu slavnostně se otevře ve čtvrtek navečer.
'Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami,' řekla dnes ČTK kurátorka Dagmar Havlíčková.
Na výstavě jsou zastoupené takřka všechny techniky používané k výrobě ateliérového skla. 'Jsou tu různé kombinované techniky, potom malované sklo, broušené sklo, ryté sklo, tavená plastika, stavované sklo. Řekla bych, že se tady každý může svým způsobem obohatit třeba i o nové techniky, které zatím ještě neznal,' uvedla kurátorka.
Někteří z autorů do svých děl zakomponovali i jiné materiály. Třeba Michal Machat, který má na výstavě díla z malovaného skla nazvaná Skvrna a Tvor, jako doplněk použil peří, kosti a houby. Nebo polský autor Kazimierz Pawlak při vytváření plastiky z taveného skleněného vlákna využil měděný drát. Nezvyklé je podle kurátorky i dílo od Venduly Prchalové, kdy vedle objektu vytvořeného kombinovanou technikou je takřka stejný z 3D tisku. 'A velice zajímavé na tom je, že na tom skleněném objektu vlevo nevidíte ty drobné nuance, které jsou na tom vpravo z 3D tisku. Když se pozorně podíváte, tak je to hlava psa a zespodu pacičky a ocásek,' dodala Havlíčková.
Aby vystavená díla lépe vynikla, nechalo muzeum pro výstavu vytvořit efektní scénografii od sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa, jež připomíná klikatou uličku. 'Máme zde takovou středovou linii,' uvedla kurátorka. Ta vede k dílům dvou světoznámých sklářských výtvarníků. Jedním je Kolejnice od Vladimíra Kopeckého, kterou vytvořil z plochého tabulového skla, zrcadla, kolejnice a dřeva, a druhým Dvojice od Reného Roubíčka z foukaného, hutně tvarovaného skla. Na obě tato díla odkazuje i grafika výstavy, kterou vytvořil David Matura.
knt hj