Nejvlivnější ženou Česka je Kellnerová, třetí je nově Pekarová Adamová
Praha 1. června (ČTK) - Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Na druhém místě letošního žebříčku je místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která byla loni první. Třetí pozici obsadila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která se na předních příčkách tohoto žebříčku umístila letos poprvé. Hodnocení dnes Forbes zveřejnil na webu.
Žebříček nevlivnějších žen v ČR sestavil časopis Forbes podvanácté. Letos v něm figuruje rekordních 195 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor, z toho 25 jmen je nových.
Kellnerová, která po tragickém úmrtí svého muže v roce 2021 začala spravovat majetek PPF, se na první pozici umístila poprvé. Loni byla třetí. Časopis Forbes vyzdvihl především její působení v pozici předsedkyně správní rady rodinné nadace The Kellner Family Foundation, která letos darovala 500 milionů korun na vybudování onkologického centra v pražské motolské nemocnici. "Jakkoliv si byznys nenechává stranou, centrem jejího zájmu je primárně dobročinnost, jak je ostatně patrné z poslední výroční zprávy, kde Renáta Kellnerová vystupuje ve jménu dobročinných aktivit rodinné i firemní nadace," komentoval prvenství Kellnerové Forbes.
Druhá Jourová se na předních místech žebříčku umisťuje opakovaně. Třetí Pekarová Adamová byla loni patnáctá. "Nejvýše postavená žena - ústavní činitelka v Česku patří k nejvýraznějším tvářím současné české politiky, před pár týdny absolvovala ostře sledovanou cestu na Tchaj-wan, kam ji doprovodila delegace 150 českých podnikatelů a podnikatelek. Je také vlivným hlasem hájícím práva žen v politice i mimo ni," uvedl Forbes.
V první desítce nejvlivnějších žen dále figuruje mimo jiné pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF Kateřina Jirásková, členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková či finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer.
Na 11. místo zařadil časopis ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) a na 24. pozici prezidentovu manželku Evu Pavlovou. Vedoucí prezidentské kanceláře Jana Vohralíková pak obsadila 49. místo.
Časopis sledoval přes 500 žen z nejrůznějších oborů, hodnotil je v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděloval body. Podle Forbesu vlivných žen přibývá především v tuzemském byznysu, v letošním žebříčku se objevilo přes 20 nových jmen českých podnikatelek a manažerek.
Nejvlivnější ženy Česka podle časopisu Forbes:
Pořadí Jméno Funkce
1. Renáta Kellnerová spolumajitelka PPF, zakladatelka The Kellner Family Foundation
2. Věra Jourová místopředsedkyně Evropské komise
3. Markéta Pekarová Adamová předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
4. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
5. Kateřina Jirásková finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF
6. Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa, členka představenstva ČEZ
7. Katarína Kohlmayer finanční ředitelka a členka představenstva KKCG
8. Petra Kutnarová spolumajitelka společnosti DEK
9. Petra Procházková finanční ředitelka a členka představenstva Agrofert
10. Ivana Tykač majitelka realit, zakladatelka Women for Women
Zdroj: Forbes
sdv snm
Průzkum: O financích a majetku domácnosti rozhoduje samostatně pětina žen
Praha 1. června (ČTK) - O finančních a majetkových záležitostech celé domácnosti rozhoduje samostatně pětina žen a 40 procent mužů. Společně rozhoduje o těchto otázkách v rodině 35 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu v projektu NextŽeny, který mezi respondenty s nadprůměrnými příjmy uskutečnila advokátní kancelář Havel & Partners a společnost RSM CZ ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos.
Ženy jsou podle autorů průzkumu stále bohatší a úspěšnější, ve srovnání s minulostí se aktivněji zapojují do správy rodinného bohatství a dál ho rozvíjejí. Tíhnou přitom ke konzervativním investicím, které jsou v souladu s jejich hodnotami a cíli, uvedli.
Ženy v průzkumu nejčastěji odpovídaly, že v domácnosti rozhodují o penězích a majetku společně s někým dalším. Vyjádřilo se tak 39 procent oslovených. Na druhou stranu o financích a majetku rozhoduje dohromady s někým i zhruba třetina mužů, zjistil průzkum.
Čtvrtina žen má podle zjištění za to, že rozhodující slovo mají v majetkových otázkách s partnerem oba společně, zhruba pětina žen si ale myslí, že o financích a majetku nakonec rozhoduje partner. V porovnání s celosvětovými údaji je u českých žen větší tendence zapojovat se do rozhodování či záležitosti řešit samy.
"Tradiční genderové stereotypy a nerovnosti v oblasti majetku postupně mizí. Více než kdy jindy mají páry a rodiny tendenci přistupovat k finančním a majetkovým otázkám jako k partnerskému úkolu, v němž se oba partneři aktivně zapojují a často společně hledají nejlepší řešení pro rodinu. U mužů ale stále vnímáme větší sebevědomí a tendenci přisuzovat si rozhodující slovo,“ komentoval čísla partner kanceláře David Neveselý.
Poukázal tak na to, že v případě společného rozhodování v domácnosti podle průzkumu zhruba 70 procent mužů uvedlo, že ve finále rozhodují právě oni. Ženy si přisoudily rozhodující slovo ve 45 procentech.
"Ženy i muži mají v dnešní době zcela rovnocennou míru dostupnosti finanční gramotnosti a vzdělání ve financích. Znalost finančních nástrojů, schopnost číst trh a porozumět rizikům a výnosům přispívají k jejich sebejistotě. Pozorujeme u nich tak rovnocennou tendenci rozhodovat s větší jistotou a přehledem," řekla partnerka RSM CZ Monika Marečková.
Stále ale podle odborníků existují lidé, kteří nejsou v otázkách financí moc sebevědomí. U pětiny žen vyvolávají investice nejistotu a obavy, což je třikrát častěji než u mužů. Ženy také majetkové otázky více stresují. Nejvíc zneklidňují tyto situace mladé ženy do 34 let, týká se to 42 procent z nich. S rostoucím věkem pak u žen obavy klesají. Častěji se cítí nejistí také svobodní investoři (29 procent) a lidé, kteří nerozhodují o financích sami, ale společně s někým (28 procent).
V průzkumu odpovídali klienti a obchodní partneři Havel & Partners a RSM. Zapojilo se do něj 348 lidí, z toho 143 žen všech věkových skupin. Šlo o bonitní skupinu klientů, nejčastěji majitele či spolumajitele firem či vrcholový a střední management a s majetkem dosahujícím až stovky milionů korun.
fd ptd