Reuters: Ceny lithia by se po dvou letech poklesu měly letos stabilizovat
Šanghaj 13. ledna (ČTK) - Ceny lithia by se po dvou letech prudkého poklesu měly v letošním roce stabilizovat. Nadměrnou nabídku kovu na trhu může zmírnit uzavření dolů a vysoký prodej elektromobilů v Číně. Agentuře Reuters to řekli analytici a obchodníci. Nárůst ceny kovu by ale podle nich mohlo snížit případné znovuotevření dolů.
Ceny lithia, což je kov důležitý pro baterie do elektromobilů, se z maxima v listopadu 2022 propadly zhruba o 85 procent. To přimělo firmy po celém světě zakonzervovat doly. Obchodníci se ale shodují, že uzavření dolů znamená, že poptávka by letos měla překonat nabídku, protože čínská vláda zvyšuje podporu prodeji elektromobilů, což oživí poptávku. Čína je největším trhem s elektromobily na světě.
Celosvětový přebytek dodávek lithia by se letos měl snížit o polovinu zhruba na 80.000 tun ekvivalentu uhličitanu lithného, uvedl čínský státní poskytovatel údajů o komoditách Antaike. Loni přebytek činil téměř 150.000 tun.
"Očekáváme, že v roce 2025 zaznamenáme oživení cen lithia, protože omezení zaznamenaná v roce 2024 spolu s případným dalším omezením výrazně sníží přebytek na trhu," uvedl analytik společnosti CRU Group Cameron Hughes s odkazem na uzavírání dolů. Hughes se specializuje na trh výroby baterií.
Čína loni v červenci zdvojnásobila dotace na elektromobily. Do poloviny prosince byly pobídky využity na nákup více než pěti milionu aut.
Čínské dotace na elektromobily přispěly na konci loňského roku k růstu ceny lithia. A podle analytiků a obchodníků by měly podpořit ceny lithia i v letošním roce.
Případné zvýšení ceny se ale zřejmě projeví až koncem letošního roku, kdy se vyčerpají zásoby a kupující se vrátí na spotový trh, uvedl ředitel výzkumu firmy Project Blue David Merriman. Project Blue se zaměřuje na výzkum kovů a očekává, že se cena v letošním roce stabilizuje v průměru kolem 11.092 dolarů (273.900 Kč) za tunu. Čínský makléř Kuo-tchaj Ťüan očekává cenu v rozmezí 60.000 až 90.000 jüanů (202.100 až 303.200 Kč) za tunu.
Nejobchodovanější kontrakt lithia na burze s termínovými kontrakty v Kantonu se loni obchodoval v rozmezí 68.250 až 125.000 jüanů za tunu.
Analytici ale zůstávají obezřetní a neočekávají příliš výrazný růst ceny v letošním roce, protože podle nich ho může zbrzdit skutečnost, že v uzavřených dolech je možné rychle obnovit těžbu, pokud se ukáže, že by mohla být zisková. Pro poptávku může být riziková i případná změna politiky v USA pod novým prezidentem Donaldem Trumpem, včetně nových cel na baterie pro elektromobily z Číny nebo snížení domácích pobídek pro elektromobily.
Lithium je velmi lehký, měkký a stříbřitě lesklý kov, dobře vede elektrický proud a teplo. Je základem prakticky všech komerčně používaných a vyvíjených bateriových technologií.
irl spr
ČNB odňala Podnikatelské družstevní záložně licenci a navrhla její zrušení
Praha 13. ledna (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) odňala Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) povolení působit jako spořitelní a úvěrní družstvo, a to z důvodu dlouhodobě přetrvávajících závažných nedostatků v činnosti. Rozhodnutí nabylo právní moci dnes. V návaznosti na tento krok ČNB podala soudu návrh na zrušení PDZ, její likvidaci a jmenování likvidátora. ČNB to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. PDZ rozhodnutí považuje podle mediální zástupkyně Dagmar Schejbalové za nespravedlivé, protože v posledních měsících pracuje postupně na nápravě vytýkaných nedostatků.
"Zvažujeme další kroky, mimo jiné dovolání," dodala.
V záložně měl od června 2015 do listopadu 2020 vklad, a tedy i podíl, současný premiér Petr Fiala (ODS). Na běžném účtu měl uloženo 950.000 korun. Fiala v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl.
PDZ nyní nesmí přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a dluhů. Obdobná omezení pro PDZ platila od 15. března 2024, kdy ČNB vydala předběžné opatření, kterým záložně zamezila přijímat vklady, poskytovat úvěry a stanovila i omezení týkající se nakládání s aktivy a pasivy a omezení týkající se hotovostních operací.
Důvodem pro zahájení řízení byly přetrvávající závažné nedostatky v činnosti zjištěné při kontrole, kterou ČNB prováděla od srpna 2023 a která pokračovala do dubna 2024. PDZ zejména neplnila základní požadavky u řádné správy a řízení družstevní záložny, řízení úvěrového rizika a řízení operačního rizika. Nedostatky spočívaly podle ČNB i v systematickém porušování zákonných povinností týkajících se prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
PDZ je malá družstevní záložna na českém trhu. K 31. prosinci 2024 měla méně než 50 členů, objem klientských vkladů činil necelý milion korun a celková bilanční suma 65 milionů korun. Celý sektor čítal ke konci roku 2024 pět družstevních záložen, které měly k 30. září 2024 celkem 12.000 členů a u nichž objem klientských vkladů činil 6,8 miliardy Kč a bilanční suma 9,3 miliardy Kč.
Členská schůze PDZ navrhla v prosinci jako nového předsedu představenstva kampeličky Petra Koritschana. Poté požádala ČNB o potvrzení změn. Představenstvo zároveň chtělo usilovat o udržení povolení působit jako družstevní záložna. Koritschan, který v minulosti působil mimo jiné ve vedení české pobočky banky UBS, měl obsadit prázdné místo předsedy představenstva PDZ. Dřívější předseda Robert Zelenka, který záložnu vedl od roku 2021, loni v červnu zemřel.
Počet členů PDZ se od konce roku 2023 snížil ze 139 na prosincových 44. Záložna je podle ČNB velmi malou úvěrovou instituci, jejíž bilanční suma je nižší než 150 milionů korun. Provázanost s jinými účastníky finančního systému je zanedbatelná, a tak případné selhání nemá podle centrální banky dopad na stabilitu českého finančního trhu.
fd ptd snm