Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii
Dillí 9. září (ČTK) - Evropská unie, Spojené státy a další partneři dnes v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová projekt označila za 'historický'. 'Je to opravdu velká věc,' prohlásil americký prezident Joe Biden.
Podle von der Leyenové půjde o dosud nejpřímější spojení mezi Indií, Perským zálivem a Evropou, které má zrychlit obchod mezi Indií a Evropou o 40 procent. Projekt je považován za odpověď na čínskou iniciativu známou jako nová Hedvábná stezka, napsala DPA.
Von der Leyenová projekt označila za 'ekologický a digitální most mezi kontinenty a civilizacemi' a upozornila, že jeho součástí budou kabely pro přenos dat a elektřiny.
Projekt má prostřednictvím železnice a existujících přístavů propojit Indii s Evropou přes Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Jordánsko a Izrael. 'Zlepšení propojení se všemi regiony je pro Indii klíčovou prioritou,' uvedl indický premiér Naréndra Módí. 'Věříme, že konektivita je nástrojem nejen k posílení vzájemného obchodu mezi různými zeměmi, ale také k posílení vzájemné důvěry,' dodal.
Projekt má být financován z investiční iniciativy EU Globální brána (Global Gateway), kterým chce EU konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Iniciativa počítá v příštích letech s investicemi ve výši až 300 miliard eur (7,3 bilionu Kč) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích.
Podle serveru Axios patří projekt pro lepší propojení Evropy, Blízkého východu a Indie mezi klíčové iniciativy, jejichž prostřednictvím se Bílý dům snaží čelit rostoucímu vlivu Číny. Ta v rámci nové Hedvábné stezky podporuje projekty v oblasti infrastruktury po celém světě a chce otevřít nové obchodní cesty do Evropy, Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Uzavřela přitom řadu dohod s téměř všemi arabskými státy, napsala agentura DPA.
pmh ank
Microsoft: Čína se pomocí AI a falešných účtů snaží ovlivňovat americké voliče
Washington 7. září (ČTK) - Výzkumníci americké technologické společnosti Microsoft dnes oznámili, že zřejmě odhalili síť falešných účtů na sociálních sítích ovládaných Čínou. Peking se podle nich jejich prostřednictvím snaží ovlivňovat americké voliče, a to i pomocí umělé inteligence (AI). Informovala o tom agentura Reuters.
Výzkumníci neuvedli, kterých sociálních sítí se čínská operace týkala, ale snímky obrazovky v jejich zprávě ukazovaly příspěvky z něčeho, co podle Reuters vypadalo jako sítě Facebook a Twitter, nyní známý jako X.
Společnost ve zprávě poskytla omezené příklady nedávné aktivity a podrobně nevysvětlila, proč výzkumníci přisuzují příspěvky Číně. Mluvčí Microsoftu řekl Reuters, že výzkumníci použili 'mnohostranný atribuční model', který se opírá o 'technické, behaviorální a kontextové důkazy'.
Čínská operace začala využívat technologii generativní umělé inteligence přibližně v březnu 2023 k vytváření politicky zabarveného obsahu v angličtině a k 'napodobování amerických voličů', uvedl Microsoft.
Termínem generativní AI jsou označovány systémy, které na základě 'tréninku' na obrovském množství dat dokáží vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT loni na podzim.
Nový obsah je mnohem 'poutavější než neohrabané vizuály v předchozích operacích čínských aktérů, které se spoléhaly na digitální kresby, koláže ze snímků z fotobank a další ruční grafické návrhy,' uvedli výzkumníci.
Mluvčí Microsoftu uvedl, že účty se snažily 'působit jako americké tím, že uváděly svou veřejnou polohu na území Spojených států, zveřejňovaly americká politická hesla a sdílely hashtagy týkající se domácích politických témat'.
Microsoft ve zprávě také upozornil na napjaté prostředí, které panuje na sociálních sítích v době, kdy se Američané připravují na prezidentské volby v roce 2024.
Americká vláda obvinila Rusko z vměšování do voleb v roce 2016 prostřednictvím tajné kampaně na sociálních sítích. Informovala i o následných snahách Číny či Íránu ovlivňovat voliče.
Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu uvedl, že obvinění Číny z používání umělé inteligence k vytváření falešných účtů na sociálních sítích jsou 'plná předsudků a zlomyslných spekulací'. Peking se podle něj zasazuje o bezpečné používání AI.
ban jrm