Při výrobě replik velkomoravských gombíků jsou důležité původní postupy
Mikulčice (Hodonínsko) 29. března (ČTK) - Přesné repliky velkomoravských gombíků nalezených v hrobech v Mikulčicích na Hodonínsku a ve Starém Městě a Uherském Hradišti vyrábí šperkař Martin Fořt na archeologické základně v Mikulčicích. Přesné kopie, které se snaží vyrábět postupy co nejpodobnějšími těm původním, budou sloužit nejen k vystavování, ale zejména k dalšímu výzkumu. ČTK to řekla Šárka Krupičková z Archeologického ústavu AV ČR, Brno (ARUB). Výroba replik je součástí projektu Velkomoravský šperk, na němž ARUB spolupracuje s Moravským zemským muzeem.
'Velkomoravské gombíky jsou specifické tím, že byly součástí oděvu. S tím souvisí zajímavý vědecký problém: dosud přesně nevíme, jak se používaly. Byly na oděvu pouze našité, nebo jej reálně spínaly? Nedochovaly se žádné prameny, které by jejich použití objasňovaly,' uvedla Krupičková.
V projektu Velkomoravský šperk odborníci gombíky i další šperky detailně studují pod optickým i elektronovým mikroskopem. Odhalili tak na nich stopy používání i detaily ke způsobu jejich výroby.
Právě k ověřování stop používání budou vyrobené repliky sloužit. Výzkumníci je našijí na oděv a nošením budou prakticky ověřovat, jak tyto stopy mohly vzniknout. Věří, že tak zjistí víc o přesném způsobu jejich nošení.
Poznatky o výrobních postupech využívá šperkař Fořt, který na replikách pracuje. 'Bez autentických postupů by nám těžko vznikl artefakt v přibližné podobě. Pracujeme s materiálem, který se co nejvíce podobá originálu. Šperkařské nástroje se od středověku tolik nelišily, ale bohužel nemáme příliš dokladů tehdejších dílen,' poznamenal Fořt.
Řada postupů, jak s cenným kovem pracovat a jak jej tvarovat, byla ale už v době Velké Moravy podobná jako v dalších staletích, například tepání je dosud používanou klasickou šperkařskou technikou.
I tak představuje výroba replik výzvu. 'Nevěděl jsem, do čeho se pouštím. Ale i chyby jsou pro nás zajímavým poznatkem. Stejně jako velkomoravští šperkaři, i my se jimi leccos naučíme,' poznamenal.
Projekt zkoumá dva nejcennější soubory luxusních šperků z devátého století, tedy z období Velké Moravy. Tým 12 odborníků z Archeologického ústavu AV ČR, Brno, a Moravského zemského muzea zkoumá soubor 800 šperků nalezených v Mikulčicích na Hodonínsku a ve Starém Městě a Uherském Hradišti. Výstupem projektu, který potrvá do roku 2027, bude výstava v Moravském zemském muzeu doprovázená detailním katalogem.
ska hj
V kolínském chrámu sv. Bartoloměje dokončují práce na unikátních varhanách
Kolín 29. března (ČTK) - V kolínském chrámu sv. Bartoloměje dokončují práce na rozšiřování chrámových varhan o třetí manuál. Vznikne tak unikátní nástroj francouzského typu, který v Čechách dosud neexistuje. Varhany se po rozsáhlé opravě vrátily do chrámu loni na podzim. Na rozšíření o třetí řadu kláves, což nebylo součástí původně plánovaných prací, se farnosti podařilo získat peníze ve sbírce. Lidé, firmy a město Kolín darovaly přes 2,1 milionu korun. ČTK to řekl kolínský farář Ján Halama.
Farnost chystá rovněž další etapu obnovy chrámu, která zahrne úpravu vnější části zvonice a ochozu chrámu. Zahájení prací v hodnotě 20 milionů korun je podmíněno získáním dotace a je plánované na příští rok, řekl Halama.
'Práce na varhanách finišují a finální ladění proběhne v druhé polovině dubna a také v první polovině května. Žehnání varhan by pak mělo proběhnout 26. května, zazní při tom Vierneho mše,' řekl Halama. Zahajovací koncert pro veřejnost chystá farnost na 12. června. Varhany od roku 2021 opravovali restaurátoři ve dvou moravských dílnách. Oprava a restaurování nástroje byly součástí rozsáhlých oprav interiéru a vyšla na 20 milionů korun. Nezahrnovala ale rozšíření nástroje o další rejstříky a třetí manuál, na které přispěli lidé ve sbírce.
Po dokončení rozsáhlé, zhruba tříleté obnovy interiéru chrámu nyní farnost chystá další etapu oprav. 'Mělo by se dělat to, co se ještě v novodobé historii od roku 1990 nedělalo, nebo už jsou od té doby potřebné větší opravy, například nám teď skrze ochoz zatéká a jedna kaple včetně výmalby je poškozená,' řekl Halama. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP II) by podle něj měla pokrýt 60 procent z plánovaných 20 milionů korun.
Farnost začala s kompletní opravou interiéru kostela v roce 2021, většinu z šedesátimilionových nákladů pokryla evropská dotace. Restaurátorskými pracemi prošly desítky kusů mobiliáře, nástěnné malby, chrám má například nové pochozí lávky na půdě, osvětlení, ozvučení a kamery. Neobvyklým prvkem je i umělecky ztvárněná kovaná mříž pod kůrem za západními vstupními dveřmi. Přibyl také pískovcový oltář podle návrhu sochaře Václava Ciglera, ukrývá ostatky čtyř svatých.
dkl kš gcm