Čeští egyptologové našli v Sakkáře ztracenou hrobku egyptského vysokého úředníka
Praha 25. září (ČTK) - Čeští egyptologové po několikaletém pátrání znovu objevili v Sakkáře hrobku egyptského vysokého úředníka Ptahšepsese, kterou před zhruba 160 lety nalezl francouzský archeolog Auguste Mariette, ale následně zmizela pod pískem. Česká archeologická expedice ztracenou hrobku i prozkoumala včetně pohřební komory, kde našla kompletní mumii hodnostáře ležícího na zádech. Podle analýzy muž, který žil v období 25. a 24. století před naším letopočtem, zemřel v poměrně vysokém věku, bylo mu nejméně 65 let. V tiskové zprávě o tom dnes informovala za Český egyptologický ústav Renata Landgráfová.
"K znovuobjevení hrobky Ptahšepsese v roce 2022 vedlo detailní satelitní snímkování oblasti a studium starých map. Byla tak znovuobjevena hrobka muže, který změnil běh egyptských dějin a která představuje jeden z největších objevů expedice v poslední době," uvedl vedoucí výzkumů v Abúsíru a Sakkáře Miroslav Bárta.
Ptahšepses byl podle Landgráfové v egyptské historii prvním známým úředníkem nekrálovského původu, který se mohl oženit s královskou dcerou. Vzal si dceru zakladatele páté dynastie.
Archeologové během vykopávek odhalili a zdokumentovali 42 metrů dlouhou a 22 metrů širokou nadzemní část mastaby, která zahrnovala poměrně dobře zachovanou kapli s malovanou výzdobou ve vchodu, dvě místnosti pro majitelovy sochy a dlouhou přístupovou chodbu. Letos na jaře odborníci prozkoumali i pohřební komoru. Podle Landgráfové byla sice ve starověku vykradena, přesto v ní zůstaly části původní pohřební výbavy včetně keramiky, zbytky votivních darů nebo mumifikované ryby. V částečně otevřeném sarkofágu byla kompletní mumie hodnostáře.
"Po prozkoumání mumie egyptskými antropology lze říci, že mumie poskytuje nové důležité údaje o vývoji mumifikace v období pyramid Staré říše," uvedla Landgráfová a doplnila, že výsledky analýzy také potvrzují poměrně vysoký věk předpokládaný u Ptahšepsese na základě jeho životopisu na nepravých dveřích, které z hrobky vyzvedl při svém objevu v druhé polovině 19. století archeolog Mariette. A ve skutečnosti podle antropologů muž v sarkofágu zemřel ve věku nejméně 65 let.
Hrobku stejnojmenného vezíra našli českoslovenští egyptologové už před zhruba 60 lety, byl to tehdy jejich první úspěch na pyramidových polích v Abúsíru u egyptské metropole. Proti Ptahšepsesovi, jehož hrobku odborníci nyní znovuobjevili, byl ale tento hodnostář mladší, upřesnila pro ČTK Landgráfová.
ktp snm
Analýza: Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci
Curych 22. září (ČTK) - Válka na Ukrajině snížila hospodářský růst v Evropě a výrazně také na kontinentě zvýšila inflaci. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy švýcarské centrální banky. Horší dopady války podle této studie teprve přijdou. Evropa od invaze ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru zaznamenala prudký nárůst cen energií a otřesy na finančních trzích. Výrazně se také snížil výkon ruské a ukrajinské ekonomiky.
Při zkoumání dopadů války na ekonomiky Německa, Británie, Francie, Itálie a Švýcarska studie zjistila, že kdyby Moskva na Kyjev nezaútočila, byla by produkce ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 0,1 až 0,7 procenta vyšší. Naopak míra inflace v každé z těchto zemí by podle ní byla nižší o 0,2 až 0,4 procenta.
"Negativní důsledky války budou pravděpodobně mnohem větší ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, zejména pokud jde o reálnou ekonomiku," uvádí studie. "Za jeden až dva roky bude tento účinek pravděpodobně přibližně dvakrát větší," dodávají její autoři.
Nejhůře postiženou zemí bylo podle studie Německo. Jeho hrubý domácí produkt (HDP) by byl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 o 0,7 procenta vyšší a inflace o 0,4 procenta nižší, pokud by Rusko nenapadlo Ukrajinu ani jí nehrozilo, uvádí studie.
Obzvláště silně byla zasažena také Británie, jejíž ekonomický výkon se snížil o 0,7 procenta a inflace se zvýšila o 0,2 procenta. Ve Francii by bez konfliktu byla inflace nižší o 0,3 a HDP vyšší o 0,1 procenta, zatímco v Itálii by inflace byla nižší o 0,2 a HDP vyšší o 0,3 procenta. Švýcarská ekonomika by byla bez války o 0,3 procenta větší a inflace o 0,4 procenta nižší, dodává studie.
Vzhledem k tomu, že konflikt je blíže Evropě než předchozí války, byly země v Evropě také více než v minulosti zasaženy uprchlíky a dodatečnými vojenskými výdaji, než tomu bylo v minulosti.
vjn spr